Március 8- Nyolc portré. Hargita és Kovászna megyei hölgyek, akik inspirálnak és példát mutatnak saját szakterületükön

0

Articol disponibil în: Magyar Română

A Nemzetközi Nőnap alkalmából meghívjuk Önöket, hogy töltsenek el néhány percet 8 olyan Hargita és Kovászna megyei női személyiséggel, akik szakmailag kiemelkednek a különböző tevékenységi területeken, és szép nyomokat hagynak azok emlékezetében, akikkel az idők során kapcsolatba kerültek vagy akiket képeztek. Olyan területeket fogunk végigjárni, mint a zene, a pszichológia, a pedagógia, a költészet, a színház és a sajtó.

Hargita megyei portrék

SZŰCS-BLĂNARU Amália, tanár, muzikológus, a Bukaresti Egyetem Matematika Karán (1985) és a Bukaresti Nemzeti Zeneművészeti Egyetem Zeneszerzés, Zenetudomány és Zenepedagógia Karán (2007) szerzett diplomát. 1985-től 2007-ig a galócási „Dumitru Gafton” Általános Iskola matematikatanára volt, 2007 óta pedig a gyergyószentmiklósi „Vaskertes” Általános Iskola zongoratanára. 1998 és 2018 között a Hargita Népművészeti Iskola maroshévízi fiókjának zongoraoktatója is volt. Erasmus-ösztöndíjjal a strasbourgi egyetemen a GREAM keretében kutatói gyakorlaton vett részt. 2017-ben védte meg doktori disszertációját Ligeti György témában „O privire în universul sonor sau Matematici pe claviatură” címmel. Ezt követően a dolgozatot ki is adták. 2014 óta a Klavier ART Egyesület tagjaival együtt koordinálja a „Microcosmos muzical” Országos Versenyfesztivál megszervezését. 2016 óta tagja az SFAM-nak (Société Française d’Analyse Musicale). 2022-ben a Klavier ART Egyesület által szervezett „Odisee muzicală” turné keretében megszervezi Ligeti György 100 metronómra írt szimfonikus költeményének első meghallgatását. Számos hazai és nemzetközi tudományos rendezvényen való részvétele különböző témákban, valamint több mint harminc publikált cikke tükrözi érdeklődési területeit: a XX. századi zene, a zeneelemzés, valamint a zene és a matematika kapcsolata.

Livia HARPA, aki énekes szólistaként is ismert és kedvelt, a Maros megyei Déda község Maroskövesd nevű falujában született. 1990-ben lett a maroshévízi „Rapsodia Călimanilor” népi együttes hivatásos szólistája. 1993-ban első díjat nyert a Nicolae Sabău által szervezett „Alina-te, dor, alină” fesztiválon a máramarosi Nagysikárlón. 1994-ben megnyerte a Román Rádió Bukarest által szervezett fiatal előadóművészek toplistáját, 1995-ben a Román Rádió Bukarest által szervezett toplistájának győztese volt. 1996-ban megnyerte a kolozsvári TV által szervezett Transilvania Topot, 1998-ban pedig különdíjat nyert a zsilvásári Maria Lătărețu Fesztiválon. Livia Harpa első kazettája – „De m-aș face cum am fost”, saját repertoárjának dalaival, 1999-ben, Nagyszebenben, a „Pivoda” stúdióban, Dumitru Buzoianu zenei szerkesztő vezetésével, a „Cindrelul-Junii Sibiului” népzenei zenekar kíséretével, Marius Eugen Petruț vezényletével került rögzítésre.

Ionela TUDOR Brailából származik, klinikai pszichológus Maroshévízen, ahol magánpraxisa van. 2022 márciusa óta a Romániai Pszichológusok Kollégiuma Hargita megyei kirendeltségnek az elnöke. A Dunarea de Jos Galati Egyetemen az emberi erőforrás menedzsment európai stratégiáit tanulta, a „Gr.T. Popa” Orvosi és Gyógyszerészeti Egyetemen és a „Alexandru Ioan Cuza” Egyetemen tanult Iaşi-ban. Három, az érzelmeket és félelmeket gyermekbarát módon magyarázó könyv szerzője.

„Kezdettől fogva tudtam, hogy ez a hivatásom, és hogy az emberek hasznára akarok lenni, támogatni őket és a lelkük gyógyítója lenni. Húsz évnyi pályafutás után még mindig alig várom reggelente, hogy a rendelőbe menjek, mert tudom, hogy minden nap egy új kihívás vár rám, és ha néha nehéz is, akkor is ugyanazt ezt utat követném!”.

Adina JURCĂ, a csíkszeredai „Liviu Rebreanu” Óvoda pedagógusa a Bihar megyei Szalontáról származik, Nagyváradon tanult, majd az ország több pontján dolgozott, végül Csíkszeredában telepedett le, ahol egy nem hagyományos, nem formális oktatási rendszerrel dolgozik, amely a szabadságon és az egyes gyermekek igényein alapul. Adina úgy véli, hogy a pedagógusnak a tanulási folyamat útmutatójának kell lennie. Mindig azt igyekszik nyújtani, ami hiányzott, amikor ő is óvodáskorú volt. „Nem tanítom őket. Ők nem üres edények, amelyeket meg kell töltenem. Látom, hogy mik az igényeik, és megteremtem számukra a tanulási környezetet…”.

Kovászna megyei portrék

Tatiana SCURTU költő, publicista, tanár, Calarasi-ban született, a Moldovai Köztársaságban. A Kovászna megyei Sepsiszentgyörgyön, a „Mihai Viteazul” Gimnáziumban végzett filológia – idegen nyelvek szakon (2004), majd a jogi karon, közigazgatás szakon (2008) és a bölcsészkaron, román-francia szakon (2012), mindkét utóbbit a galaci „Dunărea de Jos” Egyetemen, ahol a szövegek elmélete és gyakorlata szakon mesterdiplomát is szerzett.

A szerző 2013-ban debütált Paralelismul singuratatii kötettel. A kötet elnyerte a Princeps Multimedia Kiadó Debüt-díját a „Porni Luceafărul” Versmondó Versenyen, Botosani-ban. További alkotások: Râuri, voi, ce despărțiți; Mănăstirile din gânduri; Ca în cer; Aripi de albastru; Din dor de casă și de tine; Îmbrățișarea. Tatiana román nyelvet és irodalmat tanít a sepsiszentgyörgyi „Nicolae Colan” Középiskolában, és az Eurocarpatica kiadó igazgatója.

Ligia Dalila GHINEA, filológus, tanár, iskolai tanfelügyelő, Craiován született, ahol középiskolába és egyetemre járt, de később Sepsiszentgyörgyön, a „Mihai Viteazul” Főgimnáziumban dolgozott.

Több román nyelv és irodalom feladatgyűjtemény, tesztek és vizsgatételek szerzője, tanártársakkal együtt, valamint több, különböző kiadónál – Eurocarpatica, Nico, Magic Print – megjelent kötet lektora-társrendezője és koordinátora. Kolléganőjével, Adriana Barabassal együtt alapította és koordinálta az Albatross klubot és folyóiratot, amelynek célja az irodalom, a zene és a képzőművészet összefogása, a tehetséggondozás volt.

Iskolai főtanfelügyelő-helyettesi tisztséget töltött be (2009- 2010), a Kovászna Megyei Román Pedagógusok Szövetségének elnöke, valamint a Kovászna, Hargita és Maros megyei Románok Polgári Fórumának titkára. A csíkszeredai „Buna Vestire” Irodalmi Körben is tevékenykedett.

Maria CREȚU-GRAUR a Babeș-Bolyai Tudományegyetemen tanult közigazgatást, a Mesagerul de Covasna című napilap igazgatója és a bukaresti UZPR tagja. Azok közé tartozik, akik mesélnek azokról, akiknek van mit továbbadniuk, és arról a közösségről, amelyhez tartoznak. Tagja az ASTRA – Kovászna-Hargita tagozatának, ahol korábban alelnök volt.

A kiadványban végzett munkája révén naprakészen tájékoztatja a közösséget arról, hogy mi történik a megyében és azon túl. Támogatja és népszerűsíti a kultúrát, és régi munkatársa múzeumunknak.

A Neamt megyéből származó Camelia PARASCHIV KATAI a sepsiszentgyörgyi Andrei Mureșanu Színház színésznője. Tanulmányait a marosvásárhelyi Színművészeti Akadémián végezte. Együttműködött a TVR Culturallal, szerepelt a televízióban több sorozatban, és több versmondó estet is tartott. Barátja a csíkszeredai „Buna Vestire” Körnek és a Keleti Kárpátok Nemzeti Múzeumának. Színészi díjakat nyert és részt vett nemzetközi színházi fesztiválokon Rómában, Velencében, Budapesten, Finnországban, Bécsben, Törökországban, Szlovákiában, Lengyelországban és Németországban.

A lista nyitott, és a bemutatás sorrendje véletlenszerű. Az előadás rövid áttekintést ad a felsoroltak munkájáról. Boldog nőnapot kívánunk nekik és a körülöttünk élő nőknek, akik nap mint nap a szakmájuknak, a családjuknak vagy mindkettőnek szentelik magukat.

A Keleti Kárpátok Nemzeti Múzeumának (MNCR) anyaga, Cosmina Marcela OLTEAN

A fotók személyes archívumokból származnak

E-mail címed nem kerül nyilvánosságra.

This website uses cookies to improve your experience. We'll assume you're ok with this, but you can opt-out if you wish. Accept Read More

Privacy & Cookies Policy