Miért kerüli el a Vatikán legbefolyásosabb bíborosa a pápa 3 évvel ezelőtti látogatása alkalmával megáldott csíksomlyói zarándoklatot?

0

Articol disponibil în: Magyar Română

A Vatikán legbefolyásosabb bíborosaként ismert Leonardo Sandri Balázsfalvára, Kolozsvárra és Máramarosszigetre érkezik június 2-5 között. A látogatás programja itt olvasható. 3 éve annak, hogy Ferenc pápa romániai apostoli látogatása alkalmából elzarándokolt Csíksomlyóra.

A két látogatás összefüggésében felmerül a kérdés: Sandri bíboros miért kerüli el a nagy csíksomlyói zarándoklatot, és nem lép be egyetlen magyar templomba sem?

RMDSZ források szerint ez a Vatikán üzenete Orbánnak és tartósan Európa-ellenes és szélsőséges-nacionalista álláspontjának. Szombaton legalább 3 magyar méltóság jelenléte lehetséges a pünkösdi zarándoklaton, és nagyon érdekes, hogy lesz-e bátorságuk, vagy engedik-e nekik megvitatni ezt a témát. Az is lehet, hogy a csíksomlyói látogatást azért kerüli a Vatikán, nehogy megismétlődjön az a különösen kínos pillanat, amelyet a Szentatya 2019-ben átélt, amiről az alábbiakban beszámolunk.

Évente több tízezer zarándok, román, magyar, de külföldiek is részt vesznek a világ legtávolabbi szegleteiről a csíksomlyói Mária kegyhelyen szervezett misén. A pápa csíksomlyói látogatásának témájában a következő üzenet hangzott el: „Járjunk együtt!” – vagyis az ország minden lakója tegye félre azokat a dolgokat, amelyek elválasztják őket, mert több dolog van, ami összehozza őket. Sajnos a politikusok ekkor még nem értették meg a pápa üzenetének érzékenységét, aki a román állam meghívására volt Romániában, és amely nem politikai, hanem emberi, vallási és szellemi volt.

Így írt 2019 júniusában egy helyszínen jelen lévő riporter: „Csíkszeredában az emberek, a zarándokok, mint mindig, különleges ökumenikus szellemről tettek tanúbizonyságot. Ugyanez nem mondható el azokról a politikusokról, akik nem vonakodtak kínos helyzetbe hozni Ferenc pápát, és megpróbálták rávenni egy másik állam, Magyarország himnuszának eléneklésére. A helyi politikusok kimutatták, hogy nem érnek fel a pápa kisujjáig sem. Vallási jellegű látogatás volt. Nem más természetű. Az, hogy a pápa felállt és elment, amikor elkezdték énekelni a magyar himnuszt, olyan tanulság, amit a helyi politikusok, biztos vagyok benne, nem értettek meg. Mert nem értik és nem fogadják el, hogy egy vallási ünnep lehet más is, mint magyar. Még az ünnepeket is monopolizálják. Bízom benne azonban, hogy a pápa megnyilatkozásai megmaradnak bennük, miszerint a csíksomlyói zarándoklat az erdélyi örökséghez tartozik, de megtiszteli a román és a magyar hagyományokat egyaránt. Hogy a zarándoklat az egység, a párbeszéd, a testvériség szimbóluma.”

Idén Sandri bíboros romániai látogatásának középpontjában a romániai ukrán menekültek helyzete áll, valamint azok, akik támogatják Európának ezen a részén a példátlan humanitárius válságot, és különösen érdekes módon, a program részét képezi a balázsfalvi Barbu Lautaru lakónegyedben található görögkatolikus templom, amely a város roma közösségének szentelt imahely, amelyet három éve meglátogatott a Szentatya. Egy gesztus, amely minden bizonnyal különösen erős üzenetet közvetít a marginalizáltak és kiszolgáltatottak iránti törődés révén.

A „Járjunk együtt” nagyon erős üzenet. A Szentatya 2019-ben indította útjára, és most, 3 év után néhányan még nem értették meg. A jót nem erőszakkal teszik, így a vatikáni csíksomlyói látogatás elmaradása csak azt mutatja, hogy a romániai kisebbségek sorsát irányítók (nem hétköznapi emberekről, hanem csak vezetőkről van szó) nincsenek felkészülve még, hogy a testvériséget a politikai érdekek és a múlt haragja fölé helyezze. Politikai érdekek és neheztelés, amely kiéleződött, Ukrajnában mészárláshoz vezetett … testvérek között.

Előrelépés azonban történt: a magyar nyelvet nem tudó hívek, akik szombaton részt vesznek a csíksomlyói katolikus pünkösdi nagy, „Béke és jóság” mottójú zarándoklaton, első alkalommal juthatnak hozzá az istentisztelet alatti olvasmányok fordításához és a liturgia végén a hagyományos prédikációhoz– írja az Agerpres.ro. A csíksomlyói ferences templom igazgatója, Guia Laurean Hugo atya keddi sajtótájékoztatóján úgy nyilatkozott, hogy a fordítás szimultán, fülhallgatóban történik, és a döntés azután született, hogy többen kifejezték ezirányú kívánságukat. „Újdonság, mert a felolvasott olvasmányokat, az érsek által elmondott prédikációt lefordítják román nyelvre. Mindazoknak, akik román nyelvűek, lesz egy sátor, erre a jelre kapcsolódhatnak és románul hallhatják a felolvasást, prédikációt. Eljutott hozzám ez a vágy, találkoztam olyanokkal, akik kérték, és azt mondtam, hogy szívesen csatlakozunk ehhez a kívánsághoz” – mondta Guia Laurean Hugo atya.

Lehet, hogy jó úton haladunk, de útmutatóra van szükségünk… és időre. Az útmutató 2019-ben jelent meg, és lám… elegendő időt ad arra, hogy elgondolkodjunk azon, hogy olyan jövőt akarunk-e, amely összeköti az embereket, vagy olyan jövőt, amely elválasztja őket.

„A múlt összetett és szomorú eseményeit nem szabad elfelejteni vagy letagadni, de nem lehetnek akadályok vagy érvek a hőn áhított testvéri együttélés megakadályozására” – mondta Ferenc pápa a 2019. június 1-jén, szombaton celebrált szentmisén a csíksomlyói Mária kegyhelyen.

E-mail címed nem kerül nyilvánosságra.

This website uses cookies to improve your experience. We'll assume you're ok with this, but you can opt-out if you wish. Accept Read More

Privacy & Cookies Policy