Népi orvoslás Hargita megyében (I)

0

Articol disponibil în: Magyar Română

A hagyományos falu embere számára a földek nemcsak mezőgazdasági terményeket és legelőket biztosítottak, hanem az egészségét támogató és a fájdalmakat enyhítő gyógymódokat is.

A falusi ember a legtöbb választ az őt körülvevő természetben találta meg. A természet biztosította számára a napi táplálékának fontos részét, a természet gondoskodott az állatairól, a természet adta az ihletet a művészetéhez, és a természet biztosította a gyógymódjait is. Talán együtt szenvedett és örült a természettel, amely az élet minden területén mellette állt.

A szakirodalom külön fogalmat alkotott arra, amit mi népi gyógymódnak nevezünk. A néprajztudósok ETNOIATRIA-nak nevezik a két tudomány – az etnológia és az orvostudomány – összeolvadását (a latin „etnos” / nép és „iatros” / orvos szóból).

Fontos, hogy néhány világos különbséget tegyünk aközött, amit tágabb értelemben hagyományos orvoslás, természetgyógyászat alatt értünk, és ezek viszonya a mai, tudományon és kísérleteken alapuló allopátiás orvosláshoz. Röviden kifejtem ezeket a szempontokat egy olyan személy segítségével, aki élete nagy részét a növények tanulmányozásának szentelte, és a családja négy generáción át, szájhagyomány útján és gyakorlatban átadott hagyományos és természetgyógyászati ismeretekkel rendelkezik. Ő Raluca Olaru (vendéglős, fitoterapeuta és vállalkozó, romániai és németországi tanulmányokkal).

A hagyományos orvoslás több elemet tartalmaz, mint a természetgyógyászat, az utóbbi csak gyógynövényeket használ. A hagyományos orvoslás különböző rituálékat vagy gyakorlatokat is magában foglal, mint például a csontkovácsolás, varázsigék, varázslatok feloldása stb.

A természetgyógyászat a gyógynövényekre és más, a természetből származó elemekre összpontosít. A természetgyógyászat egyaránt megtalálható a hagyományos és az allopátiás orvoslásban.

A népi gyógyászat a modern román orvoslás első fejezete is.

A Hargita megyei hagyományos orvoslásról, különösen a természetgyógyászatról szóló közelmúltbeli dokumentáció során több ilyen információval rendelkező ember válaszolt a kérdéseimre, így konkrét példákkal és esetekkel térünk vissza egy történetsorozatban, amelyet ezzel a rövid bevezető anyaggal indítunk útjára. Maradjanak velünk, hogy felfedezzék ezeket!

– – –

Fotó – A Közönséges párlófű (Agrimonia eupatoria), más néven patikapárlófű vagy Szent Pál füve, tulajdonságai közé tartozik a vizelethajtó, gyulladáscsökkentő, gyógyító, rákellenes és sok más egyéb hatás.

– – –

Szerkesztők:

Cosmina Marcela Oltean, Raluca Olaru

E-mail címed nem kerül nyilvánosságra.

This website uses cookies to improve your experience. We'll assume you're ok with this, but you can opt-out if you wish. Accept Read More

Privacy & Cookies Policy