Nyári napforduló – a csillagászati ​​nyár kezdete. Június 21.-e az év leghosszabb napja

0

Articol disponibil în: Magyar Română

 

A 2023-as nyári napfordulóra június 21-én, szerdán, 17:58-kor kerül sor, ez a jelenség a csillagászati ​​nyár kezdetét jelenti, lévén az év leghosszabb napja.

Június 21.-e körül a Nap csillagászati ​​hosszúsága 90°, ez a nyári napforduló ideje, amely a csillagászati ​​nyár kezdetét jelenti. A nyári napforduló időpontja után a nappal hossza csökkenni kezd, az éjszaka pedig hosszabbodik 6 hónapon keresztül, egészen december 21-ig, a téli napfordulóig. A bukaresti „Amiral Vasile Urseanu” csillagászati ​​obszervatórium szerint a déli féltekén a jelenség nyilvánvalóan az ellenkező irányban játszódik le.

Az év egyik jelentős időszaka, a nyári napforduló világszerte számos, pogány és keresztény eredetű néphagyományhoz kötődik. A nap a betakarításhoz kötődik, amikor a földeken fáklyákat gyújtanak a kártevők eltávolítására. Esküvők szervezésére is alkalmas az időszak. A románok számára a nyári napforduló a tündérek  (Sânziene) ünnepéhez is kapcsolódik, amelyet június 24-én tartanak. A hagyomány szerint a tündérek június 23-ról 24-re virradó éjszaka a levegőben lebegnek vagy a földön járnak, énekelnek, táncolnak, termést osztogatnak, termékenységgel töltik meg a férjes asszonyokat, szaporítják az állatokat és madarakat, megtöltik a virágokat gyógyhatással és illattal, és gyógyítják az emberek betegségeit és szenvedéseit.

A napforduló név a latin solstitium (sol+stare) szóból származik.

E-mail címed nem kerül nyilvánosságra.

This website uses cookies to improve your experience. We'll assume you're ok with this, but you can opt-out if you wish. Accept Read More

Privacy & Cookies Policy