Országos Állategészségügyi és Élelmiszerbiztonsági Hatóság: Intézkedések az állatállományok juh- és kecskehimlő elleni védelmére

0

Articol disponibil în: Magyar Română

 

Az Országos Állategészségügyi és Élelmiszerbiztonsági Hatóság bejelenti, hogy elrendelte a hazánkban élő kiskérődzők állományainak juh- és kecskehimlővel szembeni megóvását célzó intézkedések azonnali alkalmazását, miután Spanyolországban, Andalúzia és Kasztília- La Mancha régiókban négy juhgazdaságban igazolták a betegséget.

illusztráció

 

A juh- és kecskehimlő az Európai Bizottsághoz és az Állategészségügyi Világszervezethez bejelentendő vírusos fertőző betegség, amely a juhokat és kecskéket érinti, és amely súlyos hatással lehet az érintett állatok populációjára és az állattenyésztés jövedelmezőségére, zavarokat okozva ezen állatok és az ezekből származó termékek Unión belüli mozgásában, valamint a harmadik országokba irányuló kivitelében.

A juh- és kecskehimlő kitörése esetén komoly a veszélye annak, hogy a betegség más juh- vagy kecskeegységekre is átterjed.

Az EB 2022. 09.21-én elfogadta a Bizottság 2022/1639-es számú, a spanyolországi juh- és kecskehimlővel kapcsolatos ideiglenes sürgősségi intézkedések gyakorlatba ültetéséről szóló határozatot.

A 2020/687-es felhatalmazáson alapuló rendelettel összhangban korlátozás alá vont körzetet hoztak létre, amely védő- és megfigyelési körzeteket foglal magában, ahol az (EU) 2020/687 felhatalmazáson alapuló rendeletben meghatározott általános járványvédelmi intézkedéseket alkalmazzák a betegség terjedésének megakadályozása érdekében.

Románia nem folytat közösségen belüli kereskedelmet vagy import tevékenységet juh- és kecskehimlőre fogékony fajba tartozó állatokkal, sem azokból származó termékekkel vagy melléktermékekkel olyan országokból, amelyek nem rendelkeznek oltás nélküli, betegségmentes ország státusszal.

*A bárányhimlő és a kecskehimlő endémiás Afrikában az Egyenlítőtől északra, a Közel-Keleten, Törökországban és Ázsia egyes részein, és egzotikus betegségeknek számítanak az Európai Unióban, bár járványkitörést Bulgáriában (2013) és Görögországban (2016) is regisztráltak.

E-mail címed nem kerül nyilvánosságra.

This website uses cookies to improve your experience. We'll assume you're ok with this, but you can opt-out if you wish. Accept Read More

Privacy & Cookies Policy