A Magyar Országgyűlés Külügyi Bizottságának elnöke: Románia eldöntheti, hogy melyik ligában játszik

0

Articol disponibil în: Magyar Română

 

Németh Zsolt, a magyar országgyűlés külügyi bizottságának elnöke szerint Romániának el kell döntenie, hogy része kíván-e lenni a Közép- és Kelet -Európában létrehozott egységes gazdasági térnek, vagy csak a nagy európai országok ligájában kíván jelen lenni, közli az MTI magyar hírügynökség.

Németh Zyolt és Tamás Sándor/ Foto Facebook Sándor Tamás

 

Németh Zsolt részt vett egy sepsiszentgyörgyi művészeti kiállítás megnyitóján, és ebből az alkalomból politikai kérdésekről is nyilatkozott a jelenlévő újságíróknak. Kijelentéseit idézte az erdélyi Krónika magyar napilap keddi száma.

A Fidesz politikus elmondta, dolgoznak az egységes gazdasági tér létrehozásán Közép- és Kelet -Európában. Fő pillére a Három Tenger Kezdeményezés, amelynek jelenleg Románia hivatalosan is tagja. A politikus szerint Romániának el kell döntenie, hogy részt kíván -e venni ebben a folyamatban, vagy csak a nagy európai országok ligájában akar jelen lenni.

A Három Tenger Kezdeményezés pragmatikus előnyeiről szólva Németh Zsolt kifejtette, hogy a visegrádi csoport országai már úgy döntöttek, hogy a négy fővárost egy gyorsvasúttal kötik össze, amely Szerbiához szintén kapcsolódik. Tárgyalások folynak Romániával arról, hogy a Budapest-Kolozsvár-Bukarest nagysebességű vasút része legyen a regionális vasutak fejlesztésének, mert Budapestről a hálózat egész Nyugat-Európába, a Budapest-Bécs-München-Strasbourg- Párizs útvonalon közlekedik vasút. Három autópálya -összeköttetés épül Románia és Magyarország között, és Magyarország érdekelt ennek a folyamatnak a felgyorsításában. A politikus a régió versenyképességének feltételének nevezte az energiaellátás diverzifikálását is.

Németh Zsolt üdvözölte a Magyarország által kínált gazdaságfejlesztési programról szóló megállapodást, és hogy a magyar kormány a kialakult struktúrán belül folytathatja együttműködését az erdélyi partnerszervezetekkel.

A politikus utalt arra is, hogy az erdélyi magyarok kifejezték vágyukat, és államilag támogatott magyar egyetemet kérnek, amellyel Románia a kommunista rendszerváltás óta adós maradt. Németh Zsolt hozzátette, hogy ezt a kérést a magyar állam támogatta, mivel nincs más ekkora őshonos kisebbség az Európai Unióban, amely ne rendelkezne államilag finanszírozott felsőoktatási intézménnyel.

A Magyar Országgyűlés Külügyi Bizottságának elnöke emlékeztetett arra is, hogy a Sapientia Egyetem 20 éve, szükségből, a magyar állam anyagi támogatásával kezdte meg tevékenységét az erdélyi magyar tudományos élet megszilárdítása érdekében. Megemlítette, hogy a Sapientia Egyetem létrehozása volt az első nemzetpolitikai program, amely új dimenziót nyitott az anyaország és az erdélyi magyarság kapcsolatában, és ezzel megkezdte a tudomány és a felsőoktatás politikájának megvalósítását a Székelyföldön. A politikus hozzátette, hogy az erdélyi magyar hallgatók mindössze 17-18% -a Sapientia Egyetem hallgatója.

Németh Zsolt Ludovic Orbannak, a román parlament elnökének nyilatkozatát a kútmérgezés kategóriájába sorolta, miszerint a székelyföldi etnikai arányokat befektetésekkel kell megváltoztatni. Megjegyezte, hogy a két országnak kölcsönös érdekei vannak, és hogy a múlt században az etnikai homogenizálás politikája mély árkokat ásott a két ország között.

„Ideje lenne Ludovic Orbannak áttekinteni ezt a kijelentést, és ezenkívül bocsánatot kérni” – mondta a politikus.

Németh Zsolt utalt arra is, hogy jövő tavasszal nemcsak parlamenti, hanem „országos választásokat” is tartanak Magyarországon. A magyar nemzetpolitikák jövője szempontjából fontos, hogy a külhoni magyarok is beleszóljanak. Németh Zsolt hozzátette: szoros választásokra számít, amelyekben akár néhány mandátum is döntő lehet.

E-mail címed nem kerül nyilvánosságra.

This website uses cookies to improve your experience. We'll assume you're ok with this, but you can opt-out if you wish. Accept Read More

Privacy & Cookies Policy