Csíkszereda Polgármesteri Hivatala megkezdte az új évtized fejlesztési stratégiájának elkészítését

0

Articol disponibil în: Magyar Română

 

A Csíkszeredára 2016 -ban kidolgozott integrált városfejlesztési stratégia (IVS/SIDU) még négy évig érvényes, de az első lépéseket már megtette a városháza által kijelölt munkacsoport a következő évtized stratégiai dokumentumának elkészítésére. A stratégiának, amely magában foglalja a lakosság fejlesztési elképzeléseit és ötleteit, alkalmazkodnia kell a közpolitikához, a nemzeti vagy európai támogatási rendszerekhez, de figyelembe kell vennie azt a tényt, hogy a város Csík-régió központja.

„Nem új stratégiát, hanem az új évtizedhez igazított stratégiát állítunk össze” – fogalmazott Korodi Attila polgármester, aki szerint a 2025-ig érvényes stratégia alapos, átgondolt dokumentum, számos fejlesztés alapját képezte az elmúlt években. A polgármester rámutatott, a város és a térség fejlesztése szempontjából mérföldkőhöz érkeztünk: olyan tíz éves időszak indult el a város életében, amely szükségessé teszi a fejlesztési stratégia újrafogalmazását, figyelembe véve az Európai Unió 2021–2027-es fejlesztési időszakra készített stratégiai anyagait, valamint az ezekhez kapcsolódó országos fejlesztési dokumentumokat is. Ugyanakkor az elmúlt évben számos olyan konkrét fejlesztési javaslat került megfogalmazásra a lakosság vagy a civil szféra részéről, amelyek tételesen nem szerepelnek a jelenlegi stratégiai anyagban, ezek beépítése azonban szükségszerű.

Biró Zoltán társadalomkutató, antropológus, a stratégiát kidolgozó munkacsoport vezetője az IVS kulcsfontosságú célterületeit ismertette.  Az infrastrukturális és a szolgáltatásokkal kapcsolatos fejlesztéseket tartalmazó életminőség és társadalmi jólét program mellett a gazdasági fejlesztéseket, az okos városhoz kapcsolódó megvalósításokat tömörítő versenyképesség és okos város program is fontos helyet foglal, akárcsak a zöld Csíkszereda program, mely a környezetvédelemre, a helyi környezeti értékekre alapozó fejlesztésekre és az energiahatékonyságra fókuszál. A társadalmi felzárkózás program pedig a szociális szolgáltatásokra és fejlesztésekre épül.

Az aktualizált városfejlesztési stratégia két másik dokumentumhoz is kapcsolódik: a Városi Mobilitási Tervhez, illetve a Metropolisz övezet fejlesztési stratégiájához. „A három fejlesztési dokumentum egymást kiegészítve, komplementer jelleggel működik” – mutatott rá a munkacsoport vezetője.

Dósa Eszter a projektmenedzsment igazgatóság vezetője pedig azt hangsúlyozta, hogy ez a stratégiai dokumentum lesz az alapja minden jövőbeli beruházásnak és csak azon ötletek megvalósítására tud majd a város pályázni, amelyeket a stratégia tartalmaz.

A fejlesztési stratégia elkészítésének fontos eleme a lakossági vélemények összegyűjtése. A Csíkszereda2030 címet viselő kérdőív, akárcsak a városi mobilitásra vonatkozó kérdéssor megtalálható a szereda.ro oldal jobb oldali menüsávjában. Előbbit a helyi oktatási intézményeken keresztül pedig minél több csíki háztartásba is eljuttatnak.

„Kérjük a lakosság együttműködését annak érdekében, hogy tíz év múlva Csíkszeredát élhető, versenyképes, zöld, a nehézségben élő embereket felkaroló, a családokat, diákokat támogató, a régiót Székelyföld szívében bástyaként fenntartó városként határozhassuk meg”, összegzett a polgármester.

  • Csíkszereda Polgármesteri Hivatala által szolgáltatott információ

E-mail címed nem kerül nyilvánosságra.

This website uses cookies to improve your experience. We'll assume you're ok with this, but you can opt-out if you wish. Accept Read More

Privacy & Cookies Policy