Szöcskeinvázió! A felelős hatóságok beavatkozása nem volt hatékony

0

Articol disponibil în: Magyar Română

 

A természeti jelenség, amely szöcskeinváziónak is elkönyvelhető, és amelyik a gyergyói medence településeit érintette a múlt hét folyamán, rávilágított, hogy a szakhatóságok nincsenek felkészülve hasonló esetekre.

Nem a szakmai tudás, hanem a beavatkozási módszertan, eljárás hiánya volt tapasztalható, ugyanakkor érezhető volt a szakhatóságok közötti együttműködés hiánya, így fordulhatott elő, hogy az úttesten elgázolt rovarok teteme által képzett nyálkás réteget nem takarították le időben. Ugyanakkor bebizonyosodott, hogy nem megfelelő a lakossági tájékoztatás a szakhatóságok részéről, így a lakosság sokszor tanácstalanságában fordult Hargita Megye Tanácsához.

Az első figyelmeztetést követően Dr. Markó Bálint, dr. Hartel Tibor, dr. Máthé István egyetemi docensek és Demeter László biológus önként segítettek, szakvéleményt fogalmazva meg. Így elkerülhető volt a haszontalan permetezés. A Petre Daea mezőgazdasági és vidékfejlesztési miniszterhez intézett levélben ismertetik a fent említett szakemberek véleményét, amelynek lényege a kártalanítás összegzése és a védett területeken a rovarölő szerek alkalmazásának megállítása „, mondta Borboly Csaba, a Hargita megyei tanács elnöke.

A miniszterhez intézett levélben a következő szempontokra is felhívták a figyelmet:

  • Romániában nem léteznek jóváhagyott, legelőkre alkalmas rovarölő szerek;
  • Az alkalmazott rovarölő szerek hatással lehetnek mind az állatvilágra, mind a növényvilágra. A permetezett legelőkön gerinctelenek élnek, köztük sok védett faj. Ugyanakkor ezek a fajok fontos szerepet játszanak a beporzás folyamatában, még akkor is, ha ezek az anyagok nem ölik meg őket, nem jelenti azt, hogy hosszú vagy rövid távon nem érinti őket;
  • csak abban az esetben ajánlott a vegyi beavatkozás, ha jelentős mezőgazdasági kultúrák veszélyeztetettek. A legelőkön és kaszálókon alkalmazott rovarölő szerek negatívan befolyásolhatják a háziállatok és az emberek egészségét, és elkerülhetetlen, hogy ezek a vegyszerek a mézbe vagy egyéb termékekbe kerüljenek.

A fentiek alapján azt kérik a szakminisztériumtól, hogy ne alkalmazzon permetezést, illetve vonja vissza, ha van legelő permetezési rendelet kiadva, és a legelőkön és kaszálókban keletkezett károkat szakemberek mérjék fel. Továbbá csak abban az esetben hagyjanak jóvá vegyi beavatkozást, ha jelentős kár várható a mezőgazdasági kultúrákban, valamint kárpótolják azokat a legelő- és kaszálótulajdonosokat, akiket a szöcskejárás következtében jelentősebb kár ért.

A miniszterhez címzett beadványt Tánczos Barna RMDSZ szenátorhoz is eljuttatták, hogy munkája révén támogassa a térség gazdáinak érdekeit, mint ahogy azt eddig is tette.

 

E-mail címed nem kerül nyilvánosságra.

This website uses cookies to improve your experience. We'll assume you're ok with this, but you can opt-out if you wish. Accept Read More

Privacy & Cookies Policy