Uite barza! 2022: Több mint 300 új fészket regisztráltak az alkalmazásban

0

Articol disponibil în: Magyar Română

 

 

Bukarest, 2022. október 27. Idén 1586 új megfigyelést adtak meg a felhasználók az Uite barza! alkalmazásban, amelyek közül 1358-at a Román Madártani Egyesület (SOR) szakemberei hitelesítettek. Az Uite barza! alkalmazás ingyenes, iOS és Android rendszerre is elérhető, és bárki használhatja, aki okostelefonnal rendelkezik, és részt szeretne venni a romániai fehér gólyák megszámlálásában. Az alkalmazást a SOR fejleszti az Enel cégek támogatásával. A fehér gólyák összeírására 2022. június 10. és július 10. között került sor.

A 2022-ben rögzített fehér gólyák (Ciconia ciconia) egyedszáma az Uite barza! alkalmazásban 5410 egyed volt, ebből 2689 felnőtt és 2721 fióka. Miután összegyűjtötték az összes idei adatot, és kiszűrték a többször is regisztrált fészkeket, összesen 1358 számlált fészek az eredmény, amelyek közül 310 az alkalmazáson keresztül először bejelentett fészek.

Az 1358 számlált fészek közül 777 közműoszlopon van és nincs alátámasztva, 515 fészek közműoszlopon van fém támasztékkal, a fennmaradó 66 fészek pedig kéményeken, tetőkön és fákon található.

A legtöbb gólyafészket számláló megyék: Konstanca 245, Brassó 209, Tulcea 114.

Helyezés település/város szerint

A települések/városok rangsora ebben az évben változást szenvedett. 2021-ben Ostrov község volt az első helyen 44 fészkével, most pedig Páró község áll az első helyen, 51 fészekkel.

Páró (Brassó) – 51

Homoródszentmárton (Hargita) – 43

„Extrém” fészkek

A legdélebben fekvő fészket idén a Teleorman megyei Fântânele községben, a legészakibbat a Botosani megyei Darabani városban észlelték.

A legnyugatibb fészek a Temes megyei Nagyszentmiklóson, a legkeletibb a Tulcea megyei Sfântu Gheorghe községben van.

1.116 méteren található a legmagasabban fekvő fészek, a Kolozs megyei Jósikafalván.

A Tulcea megyei Sfântu Gheorghe községben van a legalacsonyabban fekvő gólyafészek, két méterrel a tengerszint felett.

2022-ben a legtöbb fiókát számláló fészek a Brassó megyei Botfaluban volt.

Az „Uite barza!” alkalmazáson keresztül a fehér gólyákat veszélyeztető fészkeket, de az áramelosztó hálózatot is be lehet jelenteni. Így az áramelosztók lépéseket tehetnek a gólyák sérülésének vagy akár halálának megelőzése és az áramszünet megelőzése érdekében.

Az elmúlt három évben az Enel romániai elosztó cégei hozzávetőleg 150 fémtartót szereltek fel a fészkekhez, az emberek által az alkalmazáson keresztül megadott koordináták segítségével.

Az „Uite barza!” projektet a SOR valósítja meg, a romániai Enel cégek támogatásával.

***

A Román Madártani Egyesületről

 

A Román Madártani Egyesület (SOR) Románia egyik legaktívabb független madárvédelmi szervezete. Egy díjnyertes civil szervezet, a SOR több mint 30 éve dolgozik a vadon élő madarak és élőhelyeik védelmén Romániában. Küldetésünk, hogy egyedülálló madárpopulációinkat megvédjük, és Románia csodálatos természeti helyeit ne zsákmányolják ki és ne pusztítsák el a káros fejlemények. Arra szeretnénk ösztönözni az embereket, hogy járuljanak hozzá a romániai madarak és élőhelyeik védelméhez, és segítségükkel biztosítsuk, hogy a jövő nemzedékek is élvezhessék azokat.

A romániai Enelről

 

Az Enel Románia az egyik legnagyobb magánbefektető az energiaszektorban, amely a villamosenergia-elosztási és -ellátási szektorban, valamint a megújuló forrásokból történő villamosenergia-termelésben, valamint a fejlett energetikai megoldásokban és szolgáltatásokban tevékenykedik, és 2005 óta van jelen a román piacon. Körülbelül 3200 alkalmazottat foglalkoztat Romániában, és több mint 3 millió ügyfélnek nyújt szolgáltatásokat. Az E-elosztó cégek az ország három fontos területén 131.000 kilométert meghaladó összhosszúságú hálózatot működtetnek: Dél-Munténia (beleértve Bukarestet), Bánát és Dobrudzsa, amely a helyi elosztói piac egyharmadát lefedi, és beruházási programot dolgoz ki a szolgáltatások minőségének, az Enel csoport hálózatok biztonságának és teljesítményének, valamint a környezetvédelmi szabványok helyi végrehajtásának javítása érdekében. Az Enel Energie és az Enel Energie Muntenia az ország fő energiaszolgáltatója, kínálatukban áram és földgáz, valamint lakástámogató szolgáltatások egyaránt megtalálhatók. Az Enel Green Power Romania az ország egyik legnagyobb megújuló energiatermelője, 534 MW beépített kapacitásával a Dobrudzsában, Bánátban, Olténiában és Munténiában található 12 szél- és fotovoltaikus létesítményén keresztül. Az Enel X Romania az Enel X, az Enel globális üzletágának része, amely innovatív termékek és digitális megoldások fejlesztésével foglalkozik azokban az ágazatokban, ahol az energia a legnagyobb átalakulási potenciállal rendelkezik: városok, otthonok, ipar.

 

E-mail címed nem kerül nyilvánosságra.

This website uses cookies to improve your experience. We'll assume you're ok with this, but you can opt-out if you wish. Accept Read More

Privacy & Cookies Policy