Volt bíró: Készenlét- a készenléti állapotot szabályozó törvény

0

Articol disponibil în: Magyar Română

 

Az Állampolgárokat az Állam Visszaéléseivel Szemben Védelmező Alapítvány megköveteli a hatóságoktól, hogy a „készenléti” időszakban tartsák tiszteletben az alapvető emberi jogokat, amint azt a törvény szabályozza.

Az Állampolgárokat az Állam Visszaéléseivel Szemben Védelmező Alapítvány (Fundația pentru Apărarea Cetățenilor Împotriva Abuzurilor Statului- FACIAS) megköveteli a hatóságoktól, hogy a készenléti időszakban tartsák tiszteletben a polgárok összes jogait, mint ahogy ezeket maga az azt szabályozó törvény szövege garantálja (az Országos Vészhelyzet-kezelési Rendszerre vonatkozó 21/2004-es Sürgősségi Kormányrendelet jóváhagyására vonatkozó 15/2005. Sz. Törvény).

A FACIAS rámutat arra is, hogy a készenléti állapotot szabályozó jogalapot, amely alá Románia május közepén lép be, teljesen más okokból hozták létre, és működési zavarokat okozhat a COVID-19 elleni küzdelemben.

Így a készenléti állapotot, amelyet a 21/2004 Sürgősségi Kormányrendelet szabályozott, „a terrorista támadások világméretű elterjedése miatt” hozták létre.

A FACIAS emlékeztet arra, hogy a 21/2004 –es Sürgősségi Kormányrendelet szerint a koordináció, a tervezés és a nyomon követés különleges vészhelyzetek esetén a nemzetbiztonságért felelős miniszterelnök-helyettes feladata, mint a Különleges Vészhelyzetek Országos Bizottságának elnöke.

„Látva a GEO 21/2004 bevezetőjét és szövegét, amely a készenléti állapotot szabályozza, úgy gondolom, hogy ez nem a hatóságok legjobb választása. Felhívom a figyelmet arra a tényre, hogy a készenléti állapot törvényi szabályozását a „terrorista támadások világszerte történő elterjedésével” összefüggésben hozták létre, amint ez a 21/2004-es Sürgősségi Kormányrendelet indokolásából következik, és ezért úgy vélem, hogy a COVID-19 járvány elleni küzdelem ebben a jogszabályban nem található szabályozásként. A lehetséges meghozandó intézkedések között szerepel az evakuálás, amelyet a Sürgősségi Kormányrendelet szabályoz.

Ezenkívül a rendelet számos bizottság létrehozását írja elő országos, minisztériumi, megyei, községi szinten, Bukarest szintjén, olyan bizottságokat, amelyeket meg kell alakítani, amelyeket át kell szervezni, vagy amelyeknek át kell venniük a szükségállapot idején fellépő intézmények hatáskörét, és így működési zavarok jönnek létre. Ezen bizottságok közül egyeseket még nem hoztak létre, és a Sürgősségi Kormányrendelet is beszél egy katasztrófakockázat-csökkentési országos platformról, amelynek kidolgozásáról vagy frissítéséről még nincs információ.

Végül szeretném felhívni a figyelmüket arra a tényre, hogy a készenléti állapotnak van egy alapelve, az alapvető emberi jogok és szabadságok tiszteletben tartása, amely követelményt a hatóságoknak szigorúan be kell tartaniuk.

A 21/2004-es Sürgősségi Kormányrendeletnek még vannak pontatlanságai, amelyeket az elkövetkező napokban elemzünk”- magyarázta Toni Greblă, a FACIAS szakértője és fejlesztési igazgatója.

A készenléti állapotot a miniszterelnöknek kell kihirdetnie és nem Klaus Iohannis elnöknek, mint ahogy az a szükségállapot esetében történik.

A 21/15.04.2004-es Sürgősségi Kormányrendelet teljes szövege itt elérhető.

 

E-mail címed nem kerül nyilvánosságra.

This website uses cookies to improve your experience. We'll assume you're ok with this, but you can opt-out if you wish. Accept Read More

Privacy & Cookies Policy