Octogenar aflat sub influența alcoolului, autoaccidentat cu bicicleta
Articol disponibil în:
Magyar
Română
La data de 8 septembrie 2021, în jurul orei 18:20, Poliţia Municipiului Miercurea Ciuc a fost sesizată despre faptul că, o persoană de sex masculin s-a prezentat la spital, având uşoare leziuni în urma unui accident de circulație.
„În urma primelor verificări, poliţiştii au stabilit că persoana respectivă, un bătrânel de 80 de ani, din comuna Sânsimion, a căzut cu bicicleta în localitatea sa de domiciliu, oprindu-se în şanţul din apropierea unui magazin, în jurul orei 16:00.
De asemenea, în timpul discuțiilor purtate cu biciclistul, s-a constatat că acesta emana halenă alcoolică, motiv pentru care a fost testat cu aparatul etilotest, rezultatul fiind de 0,77 mg/l alcool pur în aerul expirat.”, a transmis IPJ Harghita.
În cauză s-a întocmit dosar penal, pentru vătămare corporală din culpă.