Accident pe raza localității Satu Mare. Două persoane au suferit leziuni corporale
Articol disponibil în:
Magyar
Română
În data de 30.07.2022, ora 14.00, un bărbat de 67 ani, din Lupeni, în timp ce conducea un autoturism, pe DN 13 A, în direcția Miercurea Ciuc – Odorheiu Secuiesc, fiind pe raza localității Satu Mare, a pierdut controlul asupra vehiculului care s-a oprit într-un șanț aflat pe marginea drumului public.
„În urma impactului, atât conducătorul auto cât și pasagerul din dreapta sa, o femeie de 61 ani, din Lupeni, au suferit leziuni corporale, fiind transportați la Spitalul Municipal Odorheiu Secuiesc, pentru acordarea de îngrijiri medicale. La fața locului s-a deplasat un echipaj de poliție pentru stabilirea împrejurărilor în care a avut evenimentul. În cadrul cercetărilor efectuate, s-a procedat la examinarea conducătorului auto cu aparatul etilotest, rezultatul fiind negativ.”, a transmis IPJ Harghita.
A fost întocmit dosar penal pentru comiterea infracțiunii de vătămare corporală din culpă, urmând ca, după finalizarea cercetărilor, acesta să fie înaintat, spre competentă soluționare, către Parchetul de pe lângă Judecătoria Odorheiu Secuiesc.