Accident rutier în localitatea Frumoasa, soldat cu victime
Articol disponibil în: Magyar Română
La data de 12 mai a.c., polițiștii din cadrul Serviciului Rutier au fost sesizați cu privire la producerea unui accident rutier în localitatea Frumoasa, soldat cu vătămarea corporală a două persoane.
„Din primele cercetări efectuate la fața locului, polițiștii au constatat faptul că un bărbat de 50 de ani, domiciliat în Frumoasa, a condus un autoturism sub influența băuturilor alcoolice. Acesta ar fi încercat să efectueze o manevră de întoarcere a vehiculului, moment în care a lovit două femei în vârstă de 66, respectiv 73 de ani, din aceeași localitate. În plus, autoturismul condus de acesta a acroșat alte trei mașini parcate. Ambele femei au primit îngrijiri medicale de specialitate.
Conform testului alcoolscopic efectuat de către polițiști, conducătorul auto prezenta o valoare de peste 1,45 mg/l alcool pur în aerul expirat.”, a precizat IPJ Harghita.
În cauză a fost întocmit un dosar de cercetare penală sub aspectul comiterii infracțiunilor de vătămare corporală din culpă și conducerea unui vehicul sub influența băuturilor alcoolice.