140 évvel ezelőtt ismerték el Románia függetlenségét

0

Articol disponibil în: Magyar Română

 

 

1878 február 19-én írták alá a San Stefano-i orosz-török szerződést, amely véget vetett az orosz-török háborúnak és elismerte Románia függetlenségét. Az egyezmény 5. cikkelye foglalkozik a függetlenség elismerésével:”A Fenséges Porta elismeri Románia függetlenségét és (…) Törökország és Románia közti közvetlen szerződés megkötéséig a románok a többi európai hatalom alárendeltjeinek valamennyi jogait élvezik”.

Az egyezmény viszont feláldozta Dobrudzsát Oroszországnak adva azt, aki fennotta magának a jogot, hogy az 1856-ban elcsatolt besszarábiai részért cserébe adja. Bár elismeri Románia függetlenségét, illetve a román kormánnyal 1877 áprilisában aláírt egyezmény ellenére, az Orosz Birodalom Cahul, Ismail, Bolgrad megyék visszaadását kéri Romániától, amely megyéket az 1856-os Párizsi Békekongresszus ítélt Romániának.

Oroszország, amelyet zavart Románia Besszarábia elvesztésére adott reakciója, kikényszerítette, hogy Silistra városát Bulgáriának adják. Az egyik legnagyobb politikai veszteség a vasút elvesztése volt, illetve az ukrajnai és galíciai menekültek befogadása.

Ebben a kontextusban Románia csatlakozik a többi európai hatalomhoz és a San Stefano-i előszerződés semmissé nyilvánítását kérik, amire sor is került Berlinben, 1878 június 1/13-án.

A berlini szerződés volt az a nemzetközi szerződés, amely gyakorlatilag véget vetett az 1877-1878-as orosz-török háborúnak, felülvizsgálva a San Stefano-i békeszerződés előírásait és csökkentve az Orosz Birodalom ezáltal elért nagy befolyását a Balkánon. A berlini szerződés által a világ nagyhatalamai de jure elismerték Románia függetlenségét, amely így a nemzetközi jog tárgya lett.

Forrás: ZPN

 

 

 

E-mail címed nem kerül nyilvánosságra.

This website uses cookies to improve your experience. We'll assume you're ok with this, but you can opt-out if you wish. Accept Read More

Privacy & Cookies Policy