52 Hargita megyei elszigetelt háztartásba vezettek villanyáramot Norvég Alapokból

0

Articol disponibil în: Magyar Română

  • Hargita Megye Tanácsa megvalósította az „Elszigetelt háztartások villamosítása Hargita megyében” projektet

Az „Energiáért Romániában Program” kedvezményezettjeként Hargita Megye Tanácsa az „Elszigetelt háztartások villamosítása Hargita megyében” projektet valósította meg, amelynek célja 52, a villamosenergia-hálózathoz nem csatlakozó, elszigetelt háztartás villamosításának biztosítása, háztartásonként 2 kWp teljesítményű napelemes fotovoltaikus rendszerek telepítésével.

Hargita Megye Tanácsa a projekt keretében biztosítja minden egyes 2 kWp teljesítményű fotovoltaikus rendszer teljes felszerelését, amely fotovoltaikus panelből, töltőből, elemekből (akkumulátorokból), inverterből, csatlakozóanyagokból és biztosítékokból, a rendszer rögzítőszerkezetéből, DC-AC elektromos panelből, illetve a fotovoltaikus rendszer összeszereléséből és üzembe helyezéséből, valamint a kültéri és beltéri elektromos szerelésből áll.

A projekt teljes értéke 260 000 EUR, amelyet 100%-ban Norvég Alapokból finanszíroznak.

„Úgy gondoltuk, hogy ezekkel a kisebb településekkel foglalkoznunk kell, ahol az emberek nagyon kis számban élnek, minden eszközzel településeink elnéptelenedése ellen küzdünk. Hogyan lehet ezt elérni? Ha el lehet érni a kényelmet, ugyanazt az életet, mint egy nagyobb településen, mert ezeken a nagyon kis településeken az ivóvíz, az út, a villamosítás, az egyéb közművek, ha ezek nem állnak rendelkezésre, akkor az emberek, főként a fiatalok, elköltöznek onnan. Ezért indítottuk el a Kisfalu programunkat több mint tíz éve, amely keretében több kistelepülést sikerült villamosítani, vizet vezettünk be, és megcsináltuk az utat, és három évvel ezelőtt jött ez a lehetőség a Norvég Alapon keresztül, amelyben 260 ezer eurós támogatásra tudtunk benyújtani egy projektet, amelyen keresztül 52 háztartást választottak ki a megyében, és a fotovoltaikus rendszeren keresztül most már világíthat a villanykörte, és kényelmesen élhetnek. Ezek a falvak nagyon szépek, és ha a turizmusra, a helyi termékekre gondolunk, akkor támogatnunk kell őket.  Lehet, hogy ez az erőfeszítés nagyon nagy összegben van, de amit megpróbálunk megvédeni, megmenteni – az ottani épített örökséget, a biológiai sokféleséget, a hagyományos gazdálkodást, sok mindent meg tudunk így menteni, és még annak is vannak jelei, hogy a fiatalok átigazolnak a városból a vidékre”, hangsúlyozta Borboly Csaba, Hargita Megye Tanácsának elnöke.

Hozzátette, hogy a megye 327 településéből 107, 300 főnél kevesebb lakossal rendelkező település szerepel a Hargita Megye Tanácsa által működtetett – Kisfalu támogatási programban.

Csergő Tibor, Gyergyószentmiklós polgármestere szerint jókor jön a pályázat, hiszen Kovácspéteren három olyan gazdaság kapott áramforrást, amely így télen is fenntarthatóvá válnak ezek a gazdaságok és élhetőbbé válik a környék. Mint mondta, amennyiben továbbra is lesz rá lehetőség folytatják az együttműködést, tekintve, hogy még vannak olyan lakott részek, ahol ennek segítségével gátat lehet vetni az elnéptelenedésnek.

A jelenlegi támogatásból az alábbi településeken helyezték üzembe a rendszereket: Csíkcsicsó (2), Kászonaltíz (1), Lövéte (6), Máréfalva (1), Korond (6), Székelyudvarhely (5), Zetelaka (6), Gyergyószentmiklós (3), Gyergyószárhegy (2), Gyergyóholló (5), Gyergyóvárhegy (13).

A Hargita megyei elszigetelt háztartások villamosításának részletei a következő oldalon olvashatók: https://hargitamegye.ro/elszigetelt-haztartasok-villamositasa-hargita-megyeben/

  • információk és fotók: Hargita Megye Tanácsának sajtóirodája

E-mail címed nem kerül nyilvánosságra.

This website uses cookies to improve your experience. We'll assume you're ok with this, but you can opt-out if you wish. Accept Read More

Privacy & Cookies Policy