A Hargita megyei háziorvosok fele 60 év feletti. Nem túl vonzó ez a szak a fiatalok számára

0

Articol disponibil în: Magyar Română

 

A Hargita megyei háziorvosok fele 60 év feletti, és egyre csökken azoknak a fiataloknak a száma, akik ezt a szakot választják, a fiatal rezidens orvosok legtöbbször a kórházi vagy egyetemi központok melletti munkát választják – tájékoztat az AGERPRES.

A Hargita Megyei Egészségbiztosítási Pénztár (CJAS) adatai szerint a 131 szerződéses háziorvosból 66 hatvan év feletti. Szintén a következő három évben 26 háziorvos nyugdíjba vonulása lehetséges, míg az elmúlt öt évben mindössze hat új háziorvos lépett be a rendszerbe.

A Hargita Megyei Egészségbiztosítási Pénztár igazgatója, Duda Tihamér az AGERPRES-nek elmondta, hogy a rezidens orvosok szívesebben dolgoznak kórházakban, kevesen választják ezt a szakirányt.

„A szakosodni vágyó fiatal rezidens orvosok számára a kórházak különösen vonzóak, mert sokat emelkedtek a fizetések, de ezt szakmai szempontból is figyelembe veszik. Bár minden rendelkezésünkre álló eszközzel és csatornán keresztül, akár személyes találkozással a rezidens orvosokkal, a Közegészségügyi Igazgatósággal közösen igyekszünk tudatosítani bennük ennek a szakiránynak, a háziorvosnak a szükségességét, lehetőségeit és szépségét, sajnos egyre kevesebben választják ezt a szakirányt. Mint látható, a 131 orvos közül, akikkel dolgozunk, már 66-an hatvan évesek vagy idősebbek. Sajnos nagyon csekély a rendszerbe kerülő fiatalok száma, nem lehet biztosítani egy olyan folyamatos generációváltást, ami ne befolyásolná a beteg-családorvos kapcsolatot” – jelentette ki Duda Tihamér.

Azt is elárulta, hogy igyekeznek a háziorvosokat vonzani, de akik ezt a szakot végzik, szívesebben maradnak azokban az egyetemi központokban vagy azok közelében, ahol tanultak, mintsem egy távoli faluba menjenek.

„Tíz évig ott maradnak, és nagyon nehéz elmenniük onnan, hogy a Hargita megyébe jöjjenek. Ha haza akarnak jönni, vagy valaki valamilyen speciális, nekik tetsző feltételt ajánl fel nekik, akkor igen, egyébként Maros megyében is találnak helyet. Éppen ezért azokban a megyékben, ahol ezek az egyetemi központok működnek, kicsit jobb a helyzet” – magyarázta a Hargita Megyei Egészségbiztosítási Pénztár vezetője.

A háziorvosok vonzásában nagyon fontos szerepet töltenek be a helyi önkormányzatok, akik szolgálati lakást kínálhatnak nekik, vagy támogathatnak bizonyos kiadásokat.

A Hargita Megyei Egészségbiztosítási Pénztár vezetője kijelentette azt is, hogy az orvosok a nyugdíjkorhatár betöltése után is dolgozhatnak, ha erre igényt tartanak, és ehhez a Közegészségügyi Igazgatóság és a Román Orvosi Kollégium által kiadott éves jóváhagyást kapnak, az egészségügyi bizonyítvány alapján.

Hargita megyében négy olyan település található, nevezetesen Balánbánya, Csíkszentsimon, Kászonaltíz és Gyergyóvárhegy, ahol nincs ottlakó háziorvos, az elsődleges orvosi ellátás a szomszédos települések háziorvosi munkapontjain keresztül történik.

„Minden erőfeszítést megteszünk, hogy vonzzuk a háziorvosokat. (…) Részletesen tudjuk például a marosvásárhelyi egyetemi központban, hogy hányan szakosodnak erre a területre, melyik évfolyamon, honnan származnak, megyénkből vagy a szomszédos megyékből, és hogyan tudunk velük kapcsolatba lépni, és igyekszünk csalogatni őket, hogy jöjjenek (…) Mi ma azt mondhatjuk, hogy nincs olyan helység, község, ahol ne lenne háziorvosi szolgálat, még ha nincs is ottlakó orvos a településen. De öt év múlva nem tudom, hogy elmondhatom-e ugyanezt. Ez a mi nagy problémánk” – hangsúlyozta a Hargita Megyei Egészségbiztosítási Pénztár vezérigazgatója.

E-mail címed nem kerül nyilvánosságra.

This website uses cookies to improve your experience. We'll assume you're ok with this, but you can opt-out if you wish. Accept Read More

Privacy & Cookies Policy