A parajdi sóbánya

0

Articol disponibil în: Magyar Română

A sóbánya a Görgény lábánál a Sóhegyben található, a Parajd- Alsósófalva- Felsősófalva háromszöget alkotva.

A sóbányászat a római korig vezethető vissza, de a parajdi bánya létezését már 1200-ban dokumentálták, intenzív fejtés 1700-tól történik. A rómaiak csak a felszíni fejtést gyakoroltak, 12-15 méteres mélységig, ahonnan könnyen kitermelték és elszállították a sót, az így keletkezett gödröket hátrahagyták és újakat ástak, az elhagyott gödrökből később tavak keletkeztek.

Voler Wollmann bányászatról szóló monográfiájában kiemeli, hogy minden sókitermelő helyhez közel megfigyelhető egy római erődítmény jelenléte is. Az énlakai Praetoria Augusta római erőd a parajdi sókitermelést védte.

1980-ban a bányában kezelőbázis létesült.

A fővárosi Dimitrie Leonida Műszaki Múzeumban található Románia legrégebbi, sóbányában használt berendezése. A parajdi sóbányában használt lovas-felvonóról van szó. Nyolc ló húzta a szerkezet csigáját és forgatta a vaskarikát, az üres kocsi ereszkedett, a sóval teli a felszínre emelkedett. Ez a szerkezet 1762-1950 között működött.

A földalatti gyógykezelés az „50”-es szinten működik, a felszíntől számítva 120m mélyen. A bejárattól 1250 m hosszú tárón vezet az autóbusz útja a szpeleo- és klimatoterápiás kezelésre alkalmas bányatermekig. Itt, a villanyvilágítással és szellőztető berendezéssel ellátott, tágas kamrákban történik a kezelés, amely magába foglal szakkáder által vezetett gyógytornát, sétát és fokozatos fizikai megterhelést (a földalatt állandó az orvosi felügyelet). A szpeleo- és klimatóterápiás kezelés tulajdonképpen egy bizonyos meghatározott ideig való földalatti tartózkodásból és a bánya sóslevegőjének a belélegzéséből áll, és kiválóan alkalmas a légúti megbetegedések esetében (asztma, bronchitis, allergiák). A kezelésre jelentkezők életkora 2 és 60 év között lehet. A kezelés idő tartama 18 nap. A település orvosának megfigyelése szerint a kezelést 3-4-szer megismétlők soraiban csökken az asztmás rohamok gyakorisága és intenzitása, nő a szervezet ellenállóképessége.

Nemcsak gyógyulnivágyók érkeznek Parajdra, hanem azok is, akiket vonz a 35 éves turisztikai múltra visszatekintő bánya szépsége is. Egész Európából felkeresik a bányát a turisták. Másfél kilométeres buszozás után 250 meredeken lefele vezető lépcsőfok következik, valóságos erőpróba.

Ám leérve a bányába a látogató hamar elfeledkezik a fáradtságról. Fából készült asztalok, ülőalkalmatosságok, büfé, játszóterek, kis fatemplom, biliárdasztalok, internet-kávézó várja az érkezőket, akiknek száma csúcsidényben a 3.000-et is eléri. A parajdi sóbánya eddig az egyetlen földalatti kalandparkkal rendelkező hely Európában, és egyetlen olyan kalandpark Romániában, amelynek útvonalai 15 méteres sóoszlopokon és sótömbökön át vezetnek.

E-mail címed nem kerül nyilvánosságra.

This website uses cookies to improve your experience. We'll assume you're ok with this, but you can opt-out if you wish. Accept Read More

Privacy & Cookies Policy