A Románok Civil Fórumának képviselője: Az elhagyatottág érzésével maradtunk az elnök látogatását követően

0

Articol disponibil în: Magyar Română

 

 

A Kovászna, Hargita és Maros megyei Románok Civil Fóruma sajnálatát fejezi ki, hogy a Kovászna és Hargita megyében munkalátogatást tevő Klaus Iohannis elnök nem szánt időt a térségben számszerű kisebbségben élő románok közösségeinek képviselőivel való találkozásra is.

A Fórum vezetője, dr. Ioan Sabau Pop egyetemi tanár az Agerpres-hez pénteken eljuttatott közleményében kifejti, hogy létfontosságú lett volna az elnök tájékoztatása, hogy közvetlen forrásból értesüljön a románságot egyes helyi hatóságok és vezetők részéről érintő ’súlyos problémákról, etnikai diszkriminációról, elnemzetietlenítésről, (…) tisztogatásról’.

„Meglepő módon teljesen mellőztek minket, nem kaptunk semmiféle választ, és Románia elnöke nem fogadott minket egy külön találkozón. Mi több, a közvita alkalmával sem adtak szót a román közösség képviselőinek. Az elnök jelenlétében történt, aki nem restellte állva hallgatni az úgynevezett székely himnuszt, amelynek szövegében a románokat nemesi gőggel lenézik. Sajnálatunkat fejezzük ki, hogy minden románok megválasztott elnöke hagyta magát manipulálni a házigazdák által, akik zajosan, dacos kitartással követelik az elavult feudális kor maradványait magán viselő, képzelt történelemből származó jogaikat”, áll a közleményben.

A Civil Fórum képviselője kifejti továbbá, hogy az elnöki látogatást követően ’az elhagyatottság érzésével maradtunk, hogy közéleti és politikai naptárában nincs hely a sorsunk utáni érdeklődésnek’.

„Kiváló alkalom lett volna egy építő jellegű, szinte történelmi párbeszédre, ami kedvező hatással lett volna a két megye lakosságára, és jelzésértékkel bírt volna a helyi vezetők számára, hogy a normalitás irányába lépjenek (…) Bár statisztikailag választási szempontból kevesebbet nyomunk a latban, nekünk is jogunk van egyenlő bánásmódra az elnök részéről, kér, hogy elmúlt a lehetőség” nyilatkozta a Fórum vezetője.

Az elnöki látogatás mikéntjével kapcsolatban a Fórum vezetője úgy vélekedett, hogy a szervezők, ti. ’a helyi vezetők egy nem létező, Romániától elszakadt terület hivatalosítási és hitelesítési képzetét keltették a himnusz éneklésével és a zászló átadásával, a románok számára drámai történelmi pillanatokat idézve fel’.

A közel 40 civil szervezetet egyesítő Kovászna, Hargita és Maros megyei Románok Civil Fórumát 2005-ben alapította értelmiségiek egy csoportja, Bánát érsekének áldásával, hogy hozzájáruljon a három megye román lakossága nemzeti identitásának megőrzéséhez és fejlesztéséhez.

Agerpres

E-mail címed nem kerül nyilvánosságra.

This website uses cookies to improve your experience. We'll assume you're ok with this, but you can opt-out if you wish. Accept Read More

Privacy & Cookies Policy