Apró dolgok, amelyek csodákra képesek: egység a sokszínűségben
Articol disponibil în: Magyar Română
Apró dolgok, amelyek csodákra képesek: egység a sokszínűségben
Mindannyian olyan válságok sorozatának vagyunk a tanúi, amelyeknek úgy tűnik, soha nem lesz vége: háború, infláció, felgyorsult áremelések, politikai és társadalmi feszültségek, így a negatív hírek és események által naponta bombázott embernek kétségtelenül szüksége van a kikapcsolódásra, akármilyen kicsi is legyen az.
Ennek érdekében szervezte meg a múlt hétvégén a Csíkszeredai Városháza, Hargita Megye Tanácsa és az RMDSZ Csíkszeredai Szervezete a „Csiki Majális” elnevezésű rendezvényt.
A kezdeményezést nagyon szívesen fogadta a város apraja nagyja, mindenki talált valami hasznosat és érdekeset, ami egyszóval kikapcsolta az egész családot.
Az egyetlen rész, ami beárnyékolta az eseményt, az a román lakossághoz címzett bármely rész teljes hiánya vagy legalábbis az elvégzett tevékenységek román nyelvű fordítása. Mennyibe kerülne a szervezőknek a gyerekeknek szóló programok, foglalkozások fordítása… a románok nem csak nekik szóló programokat várnak el, az abszurd lenne, hanem csak, hogy ők és gyerekeik értsék meg a kulturális és szórakoztató tevékenységek tartalmát, amelyek egyébként hibátlanul folytak.
Gondoljanak bele, mit jelentett volna egy ilyen rendezvényt akár kisebb léptékben is, kizárólag román nyelven megszervezni! Nagy botrány lett volna a kisebbségek jogainak megsértése miatt, Bukarestbe és az Emberi Jogok Európai Bizottságáig vitték volna az ügyet. De semmi szükség ilyesmire – követendő példa a marosvásárhelyi és sepsiszentgyörgyi rendezvény.
A jóakarat és a kölcsönös tisztelet gesztusát (a magyarok retorikájában számtalanszor megemlítve), illetve a kétnyelvűség biztosítása mindenben, ami ilyen rendezvények jövőbeni megszervezését illeti (promóciós anyagok, programok, plakátok, transzparensek, akár az esemény nevének megválasztása is lefordítva), a helyi hatóságoktól rendkívül jó néven venné a román etnikum, akik szintén a helységben élnek, és adóikkal járulnak hozzá a közintézmények költségvetéséhez, vagy akár szavazatokkal támogatják a helyi és megyei hatóságok bizonyos politikai színezetét.
De meggyőződésem, hogy a következő, idén nyáron esedékes rendezvényeken (NyarOn Szereda, FussNeki, EgyFeszt stb.) Korodi Attila polgármester és Borboly Csaba elnök úr is megérti, hogy a jól megérdemelt kikapcsolódásra és a kapcsolatok megerősítésére mind a magyar, mind a román állampolgároknak egyaránt szükségük van.
A világnak békére van szüksége, ehhez pedig akaraterő, tisztelet és egy kis erőfeszítés szükséges.
Hargita megye országos mintaként kerül bemutatásra az idei népszámlálás szempontjából, így meggyőződésem, hogy a Hargita megyei döntéshozók képesek a megyét „iskolapéldává” alakítani ami az „egység a sokszínűségben”-t illeti.
Iosub Robert
PS: Számunkra azonban továbbra is megmagyarázhatatlan, hogy sok magyar politikai vezető miért tesz meg mindent a magyarságért magyarul, de ha a saját gyerekeikről van szó, nem csinálnak mindent magyarul, hanem a legjobb román tannyelvű iskolákba küldik őket.