Csíkszereda a régizene fővárosa

0

Articol disponibil în: Magyar Română

 

Sajtóközlemény

 

Napokon belül Csíkszerdábann kezdődik a Régizenei Fesztivál és hagyományos kísérőrendezvénye, a Régizenei Nyári Egyetem, amely több mint egy hétre a zenei és régizenei oktatás központjává varázsolja városunkat. Ferencz Angéla, a Hargita Megyei Kulturális Központ ügyvezetője, Filip Ignác, a fesztivál művészeti vezetője, Sógor Enikő kultúráért felelős alpolgármester és Borboly Csaba, Hargita Megye Tanácsának elnöke július 6-án, szerdán sajtótájékoztatón mutatta be a fesztivál témáját, a programokat és egyéb fontos részletek.

 

fotó: Szigeti Vajk

– Először is szeretném a város nevében kifejezni köszönetemet azért, hogy a Megyei Művelődési Központ és munkatársai magas színvonalon megszervezték ezt a fesztivált. Társszervezőként ugyanakkor büszke vagyok arra, hogy részesei lehetünk ennek a folyamatnak, mert fontos, hogy minden júliusban tíz napra Csíkszereda a régizene fővárosa lesz, mintegy 150 zenészt vonzva szerte a világból, és olyan helyet teremtsenek térben és időben, ahol lelassíthatjuk napi tempónkat. Minden zenekedvelőt szeretettel várnak a koncertekre és a kísérőrendezvényekre – mondta el gondolatait Sógor Enikő alpolgármester, aki a fesztiválra invitálta a közönséget.

Filip Ignác bemutatta a fesztivál zenei tartalmát és témáját, valamint a Régizenei Nyári Egyetem 14. kiadásának részleteit.

– Az idei fesztivál fő témája a természet és a zene a természetben. A fesztivál első napját 9 órától zenés helytörténeti körút nyitja Csíksomlyón, majd 18.30-tól a világszínvonalú francia Obsidienne együttes koncertje következik a Mikó-várban (vagy a Csíki Játékszín nagytermében, eső esetén). Vasárnap 11.30-kor a Schola Gregoriana Siculeni lép fel a csíksomlyói ferences szentélyben – Basilica Minor Papalis, 18.00-tól pedig a Concerto Spiralis zenekar koncertje kezdődik a Mikó- vár színpadán (vagy a „Márton Áron” Gimnázium dísztermében, eső esetén) sok helyi és magyar vendéggel, az együttes alapításának tizedik évfordulóját ünnepelve. Hétfőn 19 órától a Csíki Moziban a bukaresti Semper együttes koncertje, 21 órától pedig Cipriana Smărăndescu lép fel a Mikó-vár északnyugati bástyájának termében. Kedden 16 órakor Elena Maria Șorban könyvbemutatójára kerül sor „Zene szóból. Bachtól Beethovenig” címmel a „Márton Áron” Főgimnázium dísztermében, míg 21 órától a Mikó-vár északnyugati bástyájának termében a Canlar együttes lép fel, szerdán pedig a Kájoni Consort és Codex koncertekre kerül sor, az elsőre 17.30-tól a Mikó-vár északnyugati bástyájának termében, a másodikra ​​pedig 19 órától a Csíki Moziban. Csütörtökön 19 órától a Flauto Dolce ad koncertet a Csíki Moziban, 20 órától pedig a Crafting Recorders című dokumentumfilmet vetítik, amely a von Huene történelmi fuvolaműhely tevékenységét mutatja be. Érdekesség, hogy a film előtt zenélő Flauto Dolce együttes is a műhelyben készült fuvolákat használja.

Pénteken a 14. Régizenei Nyári Egyetem zárókoncertjei 11.00 és 15.00 órakor lesznek a „Márton Áron” Gimnázium dísztermében, majd a Fesztivál Barokk Zenekarának koncertje követi 19 órakor a Szent Ágoston templomban. A szombat szokás szerint a gyerekeké, kézműves foglalkozásokkal, reneszánsz játékokkal kicsiknek és nagyoknak, és ugyanezen a napon kerül sor a helytörténet második fordulójára is, zenével, ez alkalommal Szépvízen, Szent László nyomdokain. 16.30-tól borkóstolóra lehet jelentkezni, 18.00-tól és 19.30-tól pedig a Carmina Renascentia és a Musica Historica együttesek koncertjeit hallgathatják meg a Mikó-vár színpadán. A szombat egy reneszánsz tánccal zárul, 21.00 órától. A fesztivál utolsó napját Erich Türk orgonakoncertje nyitja meg 11 órától a szépvízi római katolikus templomban, és az idén fennállásának 50. évfordulóját ünneplő észt Hortus Musicus együttes műsora zárja 20 órától, a Szent Ágoston-templomban, a csíkszeredai Lux Aurumque Kamarakórus mellett, ahol a régi zene mellett a híres észt zeneszerző, Arvo Pärt egy kortárs szakrális zenei alkotással is képviselteti magát – mondta művészeti igazgató, összegezve a fesztivál programját.

Ferencz Angéla fesztiválmenedzser a fesztiválról további részletekkel szolgált a résztvevőknek. Kiemelte, hogy a szervezés kezdetén felmérést végeztek, hogy visszajelzést kapjanak arról, hogyan vélekedik a közönség a fesztiválról, annak igényeiről, illetve arról, hogy a szervezőcsapat milyen irányt vegyen. A felmérésből két erős válasz derült ki: az egyik az volt, hogy a fesztivál olyan maradjon, amilyen, a másik pedig az, hogy nyitottabbak legyenek a fiatalok felé.

– Igyekeztünk ehhez ragaszkodni a márkaváltás és a programok terén is, de abban egyetértettünk, hogy azt a színvonalat és a szellemi ritmust, amit ez a fesztivál diktál, meg kell tartani, hiszen ez olyan szintű kidolgozottság és tudás, amire büszkék vagyunk – részletezte a Művelődési Központ ügyvezetője, és örömét fejezte ki, hogy a Csíki Székely Múzeummal erősödni látszik a partneri kapcsolat, hiszen a két zenés helytörténeti túra a múzeum régészeinek tudását tükrözi.

Emellett elindult a „Hónap tárgya” kezdeményezés is, amely szintén a fesztiválhoz kapcsolódik. A pénztáraknál négy dob látható a csíki kastélyok műtárgyaiból, hangzásuk a fesztiválon jelenlévő csíki bojáréletet idézi, amelyet a zene és a helyi értékek ringatnak.

– Fontos hangsúlyozni, mennyire büszkék vagyunk a Ványolós András mester vezette Schola Gregoriana Siculeni együttesre, amely idén ünnepli fennállásának tíz évét, és amelynek tagjai lelkes gyerekek és felnőtt énekesek. Nem lehet elégszer hangsúlyozni a Fesztivál különleges értékét, amelyet külföldön is egyre inkább elismernek – mondta Ferencz Angéla.

Az eseményen részt vett Borboly Csaba, Hargita Megye Tanácsának elnöke is, aki támogatását fejezte ki a rendezvény mellett, és méltatta a szervezők munkáját és a jó együttműködést.

A Régizenei Nyári Egyetemen idén először a kisebb gyerekek is élvezhetik a dalokat és a zenei alkotásokat. Július 12-14 között minden nap 10-12 óra között a Zengő Téri Művelődési Központon keresztül Ádám Rebeka által vezetett workshopra várják a gyerekeket. A részvételi díj 40 lej, jelentkezni személyesen a Hargita Megyei Kulturális Központ titkárságán, vagy a 0746-244235-ös telefonszámon lehet. A helyek száma korlátozott.

A teljes program és a fesztivál további részletei három nyelven elérhetők a regizene.ro weboldalon és a Facebookon, esemény formájában. Jegyek és bérletek idén is kaphatók a Csíki Moziban és a helyszínen, a koncertek előtt egy órával. A jegyek ára 10 és 25 lej között mozog, míg a fesztiválra szóló bérletek ára 150 lej. A természet- és környezettudatosság jegyében idén is korlátozott számban elérhetők a programfüzetek, jelképes ára 10 lej.

Rossz idő esetén a fesztivál Mikó-várba tervezett rendezvényei a Csíki Játékszín nagytermében lesznek megtartva. A kísérőrendezvényeken való részvétel előzetes bejelentkezés alapján lehetséges a +40 746 244 235 (körbevezetéshez), illetve + 40 753 055 311 (borkóstolóhoz) telefonszámokon.

E-mail címed nem kerül nyilvánosságra.

This website uses cookies to improve your experience. We'll assume you're ok with this, but you can opt-out if you wish. Accept Read More

Privacy & Cookies Policy