Elutasította a képviselőház a Székelyföld autonómiatervezetet

0

Articol disponibil în: Magyar Română

Elutasította a képviselőház a Székelyföld autonómiatervezetet

2000px-Flag_map_of_Romania.svg

Szerdai ülésén a képviselőház elutasította a Székelyföld autonómiatervezetet. A közigazgatási bizottság rámutatott, hogy a kezdeményezés célja gyakorlatilag a nemzetállammal párhuzamos, különálló állami szervezet létrehozása, tájékoztat a Mediafax.

A törvényjavaslat szabályozná Kovászna és Hargita megyék, illetve Maros megye egy részének jogi személyiséggel rendelkező autonóm tartománnyá válását, a román állam keretén belül.

„A székelyek a kereszténység védelmében harcoltak Mihai Viteazul és Stefan cel Mare oldalán. Azokat a személyeket és intézményeket, amelyek azt állítják, hogy a székelyföld nem létezik, a háttérből vannak irányítva, vagy a magyarság és székelység iránti gyűlölet vezérli. Ezeknek a személyeknek és intézményeknek azt üzenem, hogy tanulják meg a saját történelmüket. A romániai magyar közösség az összes európai nemzetnek kijáró jogait kéri. Európa támogatja az autonómiát, ez a katalóniai eseményeket követően az európai közösség legfontosabb üzenete. Nem akarjuk a határok módosítását, csupán a Székelyföld területi autonómiáját a román államon belül”, mondta a törvényjavaslat kezdeményezője, Kulcsár György RMDSZ képviselő.

Angelica Fodor liberális képviselő megmagyarázta miért „szavaznak természetesen a törvénytervezet ellen” a liberálisok.

„Elfogadhatatlan, hogy a Nagy Egyesülés Centenáriumának évében Hargita, Kovászna és Maros egy részéből 149 települést párhuzamos kormányzásra terjesszenek elő a román államon belül”, magyarázta Fodor.

Hasonló állásponton volt Daniel Suciu, szociáldemokrata képviselő.

„Tisztelt RMDSZ-es kollégák, minden értékelésünk és támogatásunk mellett erre a tervezetre adott válaszunk nem. Szeretném, hogy a centenárium évében ezek a szenvedélyes és szakadékkeltő felszólalások elmaradnának. A Szociáldemokrata Párt a tervezet ellen szavaz”, mondta Suciu.

Mihai Tudose, volt miniszterelnök, szociáldemokrata képviselő, bírálta a törvénytervezetet, azt állítva: „oda jutottunk, hogy referendumot írunk ki ilyen témában, hogy lássuk egy 8 éves gyermek nőnapra rúzst vagy borotvahabot vásárol az anyjának”.

Korodi Attila RMDSZ képviselő szerint a tervezet arra irányul, hogy a közigazgatást közelebb vigye a polgárokhoz.

„Az autonómia nem szecesszionizmust jelent, nem támadás Románia integritása ellen. Az autonómia a közigazgatását egy bizonyos formában megszervezni akaró közösség üzenete. (…) Romániának sajnos vannak hiányosságai a kisebbségi közösségek igényeinek kielégítésében. Mi is és a nemzetközi szakértők is megjegyzik, hogy számos Románia által ratifikált nemzetközi egyezmény létezik, amelyek rendelkezéseit nem, vagy csak részben hajtják végre. A nemzetközi szervezetekkel együtt azt is megfigyeltük, hogy Románia, mióta csatlakozott az EU-hoz, semmilyen látható előrehaladást nem tett a nemzeti kisebbségek jogainak tiszteletben tartása érdekében”, mondta Korodi Attila.

A törvénytervezetet 218 szavazattal elutasították, mindössze 20 „mellette” szavazat volt. A Képviselőházi szavazást követően a Szenátusé a döntő szó.

 

 

 

E-mail címed nem kerül nyilvánosságra.

This website uses cookies to improve your experience. We'll assume you're ok with this, but you can opt-out if you wish. Accept Read More

Privacy & Cookies Policy