Hargita Megye Tanácsa európai biodiverzitás projektet valósít meg – A CIBioGo érintettek első találkozója
Articol disponibil în: Magyar Română
Biodiverzitás témában valósít meg európai uniós projektet Hargita Megye Tanácsa.
A „Közösségi részvétel a biodiverzitás irányításában” (Citizen Participation in Biodiversity Governance – CIBioGo) elnevezésű, az Interreg Europe program által támogatott európai uniós projekt keretében július 26-án, szerdán a csíkszeredai Megyeházán szervezték meg a helyi érintettek első találkozóját. Az esemény keretében a Nagyhagymás térség mestertervének megbeszélésével összekötve egy interaktív műhelymunkát is tartottak.
Hargita Megye Tanácsa hat európai uniós régiót képviselő partnerintézménnyel közösen vesz részt a CIBioGo projekt megvalósításában. A 2026 februárjáig zajló projekt célja a régiós politikai eszközök fejlesztése strukturált részvételi módszerek bevezetésével a lakosság és az érintett felek számára a biodiverzitás és az ökoszisztéma szolgáltatások témakörében. A projekt keretében helyi fejlesztéspolitikai eszközként a Nagyhagymás régió Mestertervére koncentrálnak. Fő partner Olaszország, a projekt fő szakasza 36 hónap, kiegészítve egy 12 hónapos projekt követési szakasszal.
A projekt során a partner régiók jó gyakorlatokat mutatnak be egymásnak, amelyekből tanulva olyan megoldásokat vezetnek be a helyi fejlesztési politikákba, amelyek a teljes lakosságot szolgálják.
Borboly Csaba, Hargita Megye Tanácsának elnöke hangsúlyozta a megyei tanács partneri hálózatépítésének szükségességét. Ennek a partnerségnek az erősítésével és a tevékenységek összehangolásával sikerülhet egy olyan közös terv megalapozása, amellyel a későbbiekben további forráslehetőségek nyílnak meg. Kifejtette, hogy ha a Mestertervet a CIBioGo projekten keresztül európai uniós szintre tudjuk emelni, a helyi jó példákat bemutatva a partner régióknak, és tanulunk a Európai Unió más régióitól, akkor sokat tudunk tenni a természetvédelemért, a helyi értékek megőrzéséért és a fenntartható fejlesztésért. Hozzátette, minél több konzultációt kell tartani, hogy az érdekelt felek igénye még jobban tükröződjék.
Kopacz Emőke, a CIBioGo projekt menedzsere ismertette a projekt részleteit, és felkérte a jelenlevő helyi érintetteket, hogy vegyenek részt a projekt tevékenységeiben. Az elkövetkező időszakban beazonosítják a helyi erősségeket és szükségleteket a projekt témakörében, majd elkezdődnek a szakértői találkozók, ahol az egyes partner régiók bemutatják a jó gyakorlataikat, valamint a szükségletekhez igazodó mesterkurzusokat is tartanak.
A régiók közötti tanulás az érdekelt felek és a helyi közösségek bevonására, konfliktusmegoldásra, innovatív finanszírozási modellekre, polgári tudományos projektekre és a biológiai sokféleséggel kapcsolatos, a partnerrégiókra jellemző megfigyelési protokollokra vonatkozó legmegfelelőbb eszközök és módszerek meghatározásához vezet.