Hargita Megye Tanácsa szakemberekkel együtt részt vesz a hatékony erdőgazdálkodás megvalósítható megoldásainak megtalálásában

0

Articol disponibil în: Magyar Română

  • Az erdőgazdálkodók és -tulajdonosok konferenciájának második kiadására 2024 januárjában kerül sor

November 27-én, hétfőn sajtótájékoztatót tartottak Hargita Megye Tanácsának székhelyén, ahol bejelentették, hogy milyen témák kerülnek terítékre az Erdőgazdálkodók és -tulajdonosok Konferenciájának második kiadásán.

Elekes Mózes erdészmérnök, a Hargita Megyei Fejlesztési Ügynökség erdészeti programjának vezetője szerint a konferencia 2024. január 26-án nyílik meg Hargita Megye Tanácsának amfiteátrum termében, a konferencia résztvevői erdészeti vállalatok, magánerdő-tulajdonosok, magán- és állami erdészeti hivatalok a megyéből és a szomszédos megyékből, külföldi szakemberek és az erdészeti karok képviselői lesznek.

A konferencia témáit 4 panelben tárgyalják, így az első panel az Új erdőkódex Klímaokos erdők és az éghajlatváltozás hatása az erdőgazdálkodásra, a második panel az Erdészet és digitalizáció, a harmadik panel a Természetvédelmi erőfeszítések az erdőgazdálkodásban, a negyedik pedig a Szén-dioxid-kvóta avagy új befektetési lehetőségek az erdőtulajdonosok számára, országos Helyreállítási Terv: Az erdőfelújítási támogatás jelenlegi helyzetének megértése.

A konferencia során Elekes Mózes felvázolta a jövő évi rendezvény céljait, mint például az erdőtulajdonosok tájékoztatása az Európai Bizottságról, annak intézkedéseiről és döntéseiről, valamint a klímatudatos erdők koncepciójáról, a közterületekkel foglalkozó munkacsoport létrehozása (jogszabályi változások, javaslatok, kérdések megvitatása), az erdők társadalmi szerepének középpontba állítása (turizmus, erdei turizmus), digitalizáció az erdőgazdálkodásban, új befektetési lehetőségek az erdőtulajdonosok számára, az új erdészeti törvénykönyv módosításainak bemutatása.

Borboly Csaba, Hargita Megye Tanácsának elnöke elmondta, hogy Hargita megyében az erdő az az értékes vagyon, amit az ősök a következő generációkra hagytak: „Ha Hargita Megye Tanácsa, hatáskör tekintetében keres is életképes jogi megoldásokat, akkor is  erőfeszítést kell tennünk, mert a legnagyobb érték, amit szüleinktől, őseinktől örököltünk, az minden, ami körülvesz bennünket. Az erdő mindig is első volt az életben, őseink azért tudtak vigyázni az erdőre, hogy gyermekeiknek, dédunokáiknak legyen lehetőségük jövedelemre, munkára. Úgy gondolom, hogy be kell kapcsolódnunk, és az ADEHAR munkája üdvözlendő, és a területen dolgozó csapat segít a fejlődésben és számos probléma megoldásában, amelyek a jogszabályok és a kedvezőtlen döntések miatt merülnek fel mindazzal kapcsolatban, ami erdő. Ezért hozták létre a három fejlesztési társulást (ADI-t) Hargita megye különböző hegyvidéki területein a Mesterterv és az Övezeti Rendezési Terv kidolgozására, hogy együttműködéssel jó megoldásokat találjanak. Úgy gondolom, hogy jelenleg az európai pénzek elkerülik Hargita megyét az erdősítés tekintetében, az erdőgazdálkodásra szánt európai pénzek nem jutnak el Hargita megyébe, sok finanszírozási és szabályozási probléma van, amelyekre meg kell próbálnunk életképes megoldásokat találni. Életképes megoldásokat tudunk találni, ezért próbálunk programokat és projekteket indítani. Hargita Megye Tanácsának erőfeszítései kicsik az igényekhez és a problémákhoz képest, ezért próbálunk szakemberekkel leülni, hogy olyan megoldásokat találjunk, amelyek megvalósíthatók”.

Kopacz Emőke, Hargita Megye Tanácsa környezetvédelmi osztályának tanácsadója elmondta: „A fenntartható erdőgazdálkodás nem választható el a természetvédelemtől. Az egészséges állat-, növény- és gombafajokban gazdag erdők, miközben fenntartják és javítják a természetes egyensúlyt és a biológiai sokféleséget, ellenállóbbak lesznek a kártevőkkel vagy akár az invazív fajokkal szemben, és végül jelentősen termelékenyebbé válnak, ami gazdasági előnyökben is megmutatkozik”.

Madár Zsolt, a Hargita Hegység Közösségi Fejlesztési Társulás igazgatója vezeti majd a második panel – Digitalizáció és innováció az erdőgazdálkodásban – vitáit.

Elmondta, hogy „mindkét téma rendkívül fontos mind az erdőtulajdonosok, mind az erdőgazdálkodók számára. A digitalizáció használata a kommunikációban kulcsfontosságú ahhoz, hogy a naprakész információk időben eljussanak a felekhez. A felelős erdőgazdálkodás része annak biztosítása, hogy az erdők állapotára vonatkozó információk a lehető legátfogóbbak és naprakészek legyenek, és számos feldolgozási és elemzési igényt kielégítsenek. A vita második része az erdőgazdálkodásban megvalósuló innovációra összpontosít. Itt fontos megemlíteni az Európai Unió 2023-2027 közötti időszakra vonatkozó Nemzeti Közös Agrárstratégiájának vidékfejlesztési intézkedéseit. Ezek arra utalnak, hogy a különböző mezőgazdasági ágazatok – például az erdészet – gyakorlati szereplői és a területen dolgozó kutatók tartós innovatív együttműködések révén, az úgynevezett EIP operatív csoportok keretében, partnerségben, közösen kereshetnek megoldásokat az aktuális gyakorlati problémákra vagy kihívásokra”.

  • Az információkat és a képeket Hargita Megye Tanácsának Sajtóirodája bocsátotta rendelkezésre.

E-mail címed nem kerül nyilvánosságra.

This website uses cookies to improve your experience. We'll assume you're ok with this, but you can opt-out if you wish. Accept Read More

Privacy & Cookies Policy