Hargita megyében is van könyvvágyuk az embereknek

0

Articol disponibil în: Magyar Română

A 2016-ban, az OvidiuRo Egyesület által kezdeményezett Könyvvágy Karaván elérte Hargita megyét, ahol az április 3-7 közötti időszakban az önkormányzatok becslése szerint 2548 gyermek részesül a Minden Gyermeket az Óvodába! elnevezésű országos programban. A 2016 februárban elindított program a hátrányos helyzetű családokból származó gyerekek óvodai beíratását szeretné ösztönözni az 50 lejes értékjegy juttatásával, amelynek feltétele a mindennapi jelenlét az óvodában.

A Könyvvágy Karaván célja az interaktív olvasás, valamint az egészséges táplálkozás ösztönzése a hátrányos helyzetű települések óvodáiban, ugyanakkor a szülők tájékoztatása a 248/2015-ös törvényről. A Karaván a Carrefour Románia és a Carrefour Alapítvány támogatását élvezi. Ebben a tanévben 10.000 hátrányos helyzetű gyermek kap egy- egy könyvet otthoni olvasásra, további 1.000 óriásméretű képeskönyv kerül az óvodákba a program keretében.

Ezen a héten Hargita megyében 230 óvodáskorú gyermek vett részt az interaktív olvasásban és az ízelítő lecke után kaptak egy-egy képeskönyvet az újszékelyi, székelyandrásfalvi, nagygalambfalvi, siménfalvi és kászonaltízi, valamint a hozzájuk tartozó falvak 12 óvodájában. Ugyanitt az egészséges táplálkozást népszerűsítő óriás képeskönyveket kaptak, zöldségeket és gyümölcsöket, oktatási anyagot és higiéniai termékeket. A jelen levő 120 szülőt tájékoztatták az óvodai értékjegyről, illetve az óvodáskorú gyerekek egészséges táplálkozásáról. Az öt községet a helyi és megyei hatóságok segítségével választották ki, a rendelkezésre álló óvodáskorú lakosság nagyságát tükröző, a marginalizálódási ráta és a hátrányos helyzetű gyerekek bevontsági fokának alapján.

A legtöbb meglátogatott faluban a hátrányos helyzetű gyerekek óvodalátogatását nehezíti a mediátor hiánya, a ruhanemű és lábbeli hiánya és az, hogy a szülők vagy a közösség nem részesítik előnyben az óvodába járást.

Hogyan működik: Az óvodáskorú gyerekeket, függetlenül attól, hogy be vannak íratva az óvodába vagy nem, szüleikkel együtt meghívást kapnak az interaktív olvasási foglalkozásra. A foglalkozás végén minden gyerek kap egy személyre szóló „Táplálkozzunk színesen” című könyvet, amit hazavihet. A felolvasási ülések témája idén az egészséges táplálkozás; a tevékenység eredetileg egy angol nyelven kiadott, később romániai gyerekek számára adaptált kis könyv.

„Küldetésünk, hogy minden gyerek részesüljön óvodai oktatásban. Sajnos a falusi óvodák gyengén felszereltek, pedig a kicsik szeretik a játékokat és a képeskönyveket. A gyerekek örülnek, ha valaki felolvas nekik, a könyvek azonnal magukkal ragadják őket. Az óriáskönyvek újdonságnak számítanak, legtöbbjüknek a könyv, amit kapnak életük első könyve, ami elég aggasztó. Egy amerikai tanulmány [1] kimutatta, hogy a hátrányos környezetből származó gyerekek 3 éves korukra 500 szavas szókinccsel rendelkeznek a többi, 3 éves koráig 1100 szót elsajátító gyerekhez viszonyítva. Reméljük, hogy az általunk javasolt interaktív technika mind az oktatók, mind a szülők hasznára válik, közvetlen hatással a kicsik kognitív fejlődésére” nyilatkozta Maria Gheorghiu, az OvidiuRo társalapítója.

„Örömünkre szolgál továbbra is támogatni az OvidiuRo által kezdeményezett Minden gyermeket az óvodába programot, amely rövid idő alatt Románia szegény vidékein elharapózott iskolaelhagyás jelensége elleni hatékony mechanizmussá vált. Idén még közelebb szeretnénk hozni a hátrányos helyen élő gyerekeket és szüleiket az oktatáshoz, valamint az interaktív olvasás és egészséges táplálkozás jelentőségére felhívni a figyelmet”, nyilatkozta Andreea Mihai a Carrefour Romania marketing és kommunikációs igazgatója.

A Minden gyereket az óvodába nyári karavánja folytatásaként a Könyvvágy az idei tanév végéig az ország 41 megyéjének hátrányos gyerekeihez el fog jutni. A Carrefour által támogatott nyári karaván során 6000 könyvet osztottak szét és több mint 3000 szülőt tanácsoltak a korai oktatás és az együttolvasás fontosságáról.

2016 decemberéig 60.000 hátrányos helyzetű gyereket írattak be a programba, a Munkaügyi Minisztérium által országosan 110.000-re becsültből. A programba beíratott gyerekek 64%-a naponta jelen volt az óvodában 2016 szeptember- december között és részesültek az óvodai értékjegyben.

A 248/2015-ös törvény válaszol az iskolaelhagyási, szegénységi és társadalmi egyenlőtlenség csökkentését előíró Európa 2020 stratégia előírásaira. 2015-ben az iskolaelhagyási ráta Romániában elérte a 19,1%-ot és becslések szerint jelenleg háromból egy gyerek részesül korai oktatásban.

Románia második helyen áll a mély társadalmi- gazdasági egyenlőtlenségekkel küzdő EU [2] országok sorában. Ez a lemaradás közvetlenül a gyerekek műveltségében és olvasási teljesítményében tükröződik. Az ELINET [3] által készített országjelentés kitér arra, hogy a negyedikes gyerekek 35%-a komoly olvasási problémákkal küzd, ebben Románia a 23. helyen áll (a felmérésben szereplő 24-ből); ugyanez a 35% képezi a korai iskolaelhagyásnak kitett gyerekek táborát.

További részletekért keressék Lrisa Dumitrut, tel: 0728.77.88.21, e-mail: [email protected].

Az OvidiuRO-ról Az egyesület küldetése, hogy minden Romániában élő hátrányos családból származó gyerek részesüljön minőségi korai oktatásban és a társadalom aktív tagjává váljon. A Minden gyereket az óvodába kísérleti program hatékonysága arra késztette Románia Kormányát, hogy támogassa a 2016 februárjában indult ösztönző programot. Ennek eredményeként minden szegénységi küszöb alatt élő család, aki rendszeresen óvodába járatja a gyermekét, havi 50 lejes értékjegyben részesül.

További információk a www.fiecarecopilingradinita.ro és a www.ovid.ro honlapokon.

[1] Hart and Risley, Meaningful Differences via Jim Trelease, The Read-Aloud Handbook, p. 16

[2] cu un index Gini de 34%

[3] Literacy in Romania. Country report, Mai 2015

E-mail címed nem kerül nyilvánosságra.

This website uses cookies to improve your experience. We'll assume you're ok with this, but you can opt-out if you wish. Accept Read More

Privacy & Cookies Policy