Hargita megyei az egyik legragyogóbb fizikus, nemrég Doctor Honoris Causa díjjal tüntették ki

0

Articol disponibil în: Magyar Română

 

Barabási Albert László, az egyik legragyogóbb romániai fizikus a Temesvári Nyugati Tudományegyetem részéről Doctor Honoris Causa címet kapott.

646x528

Temesvár akadémiai közössége sorai közé fogadta a Romániában született egyik leghíresebb kutatót. A Temesvári Nyugati Tudományegyetem (TNyT) csütörtökön Doctor Honoris Causa Scientiarium címben részesítette Barabási Albert Lászlót, a bostoni Northeastern University professzorát. A TNyT által odaítélt kitüntetés az első ilyen szintű kitüntetés, amit Barabási Romániában átvehet.

Nem kizárt, hogy a TNyT hamarosan egy Nobel díjast tudhat sorai között. A tudományos világ börzéjén Barabásit a jövő Orvosi Nobel díjasaként tartják számon, mondta a TNyT rektora, Marilen Pirtea.

Barabási Albert László meglepő módon befolyásolta a komplex rendszerek tanulmányozásában alkalmazott globális tudományos módszertant, amely a megismerés terén sok új innovatív megközelítést nyitott meg. Barabásinak sikerült befolyásolnia természettudományokat, a társadalomtudományokat és az élettudományokat, sőt a tudomány és népi kultúra közötti, a közelmúltban még áthatolhatatlannak tűnő határt.

Barabási Albert László a Hargita megyei Karcfalván született 1967-ben, magyar családban. Apja, Barabási László történész, múzeumigazgató és író; anyja, Keresztes Katalin, irodalomtanár, később egy gyermekszínház igazgatója. barabási tízedikesen megnyeri a helyi fizika tantárgyversenyt, 1986-1989 között fizikát és mérnöki tudományokat tanul a Bukaresti Egyetemen. Egyetemi évei alatt kezdi el káoszelmélettel kapcsolatos tanulmányait.

1989-ben édesapjával Magyarországra emigrál. Budapesten folytatja tanulmányait, 1991-ben szerez mesterképzést az Eötvös Loránd Tudományegyetemen. 1994-ben a Bostoni egyetemen doktori diplomát szerez.

Egy éves posztdoktori tanulmány idő után az IBM Thomas J. Watson Kutatóközpontjában, Barabási csatlakozik az Indiana állambeli Notre Dame Egyetem tanári karához. 2000-ben, 32 évesen kinevezik fizikatanárrá, ezzel az egyetem legfiatalabb fizikatanárává válik.

2004-ben megalapítja a Komplex Részecskék Kutatóközpontját. 2005 és 2006-ban a Harvard meghívott előadó professzora, 2007 őszén a bostoni Northeastern University érdemes tanára és a Hálózattudományi Központ vezetője lesz, valamint csatlakozik a Harvard Egyetem Orvostudományi Karához.

E-mail címed nem kerül nyilvánosságra.

This website uses cookies to improve your experience. We'll assume you're ok with this, but you can opt-out if you wish. Accept Read More

Privacy & Cookies Policy