Idén több mint 5 millió lej a vallási kultuszokat támogató programokra, a műemlékvédelemre, a Hargita megyei falu arculatának megőrzésére és a régészeti feltárásokra

0

Articol disponibil în: Magyar Română

 

Hargita megye épített öröksége megőrzésének támogatása a közösség jólétében is megmutatkozik. Meghirdetésre kerültek a vallási kultuszok támogatására, a műemlékvédelemre, a Hargita megyei falu arculatának védelmére és megőrzésére, valamint a régészeti feltárásokra vonatkozó pályázatok.

„Az egyházak támogatása a korábbi évekhez hasonlóan Hargita megyében idén is időszerű. Ha megnézzük Udvarhely környékét, 126 helység van, ezek felében 300 alatti a lakosok száma, és minden faluban van legalább egy templom. Ezeknek a templomoknak, imaházaknak a felújításához, korszerűsítéséhez segítenünk kell a helyi közösséget. Ha a turizmust is nézzük, akkor a vallási utakra kell összpontosítanunk, és sok szép templomunk van Bögözben, Székelyderzsen, Homoródszentmártonban és Homoródkarácsonyfalván. Idén április 6-án 12 óráig várjuk a pályázatokat elektronikus formátumban. Az egyháztámogatási programra elkülönített összeg 4 millió lej” – mondta el Bíró Barna Botond, Hargita Megye Tanácsának alelnöke, a Programok és Projektek Igazgatóságának koordinátora.

Egyháztámogatási programra pályázhatnak a Hargita megyében működő, jogilag elismert vallási felekezetek. A támogatás a következő tevékenységekre vonatkozik: templomok és egyéb egyházi épületek építése, jövedelem nélküli vagy kisjövedelmű egyházak fenntartása és működtetése; egyházi vagyon megőrzése és karbantartása; egyházak szociális és egészségügyi segítő tevékenységének támogatása; egyházi-kulturális múzeumok berendezése és fenntartása; egyházak szociális és egészségügyi célra használt épületeinek építése, berendezése és javítása, egyházmegyék vagy vallási központok adminisztratív irodáinak építése és javítása; elismert kultuszok tulajdonában levő teológiai oktatási egységek székházának építése, javítása.

„Az épített örökségről nem csak a kultuszok támogatásánál beszélünk – az épített örökség és a Hargita megyeiek társadalmi élete nagyon fontos, ezért a közösséget több módszerrel is támogatni kell, ezek közül az egyik az egyházak támogatása, hanem nálunk is megvannak a történelmi műemlékek, és ott is támogatunk nagy összegekkel olyan magánszemélyeket vagy egyesületeket, akiknek a birtokában történelmi emlékek vannak. Futtatjuk a Régészeti Feltárások Programját is, A-Z-ig jövünk azzal, hogy mit jelent az épített örökség, a törvényben biztosított tudományos kutatásokat végző múzeumokkal együtt. A Hargita megyei falu arculatának megőrzése révén részt vettünk azokban a vizsgálatokban, amelyek a település általános övezeti tervének részévé válhatnak, ezzel a tervvel olyan szabályokat alakítunk ki, amelyekkel megvédhetjük a falvakat és igyekszünk ösztönözni a felújítani, építkezni vágyókat, hogy megőrizzük identitásunkat, amelyre büszkék vagyunk. A kidolgozott programok alapját képező megyei épített örökségstratégiával is rendelkezünk”, mondta Borboly Csaba, Hargita Megye Tanácsának elnöke.

Idén 5,5 millió lej az egyháztámogatási programra, a történelmi emlékek védelmére, Hargita megyei falu arculatának védelmére és régészeti feltárásokra szánt összeg.

A Műemlékvédelmi Program, amelyre 1 millió lejt különítettek el, a dokumentációk elkészítésének támogatását célozza, mivel ezek felújítására sikerült európai forrásokat bevonni, és a közösség nem rendelkezik a szükséges forrásokkal ezekre a dokumentációkra.

Másik program a Hargita megyei múzeumokkal együttműködésben végzett régészeti feltárásokra szánt program, melynek költségvetése 120 ezer lej.

Nem indulhat el építészek támogatása nélkül a 307 ezer lejes keretösszegű Hargita Faluvédelmi és Megőrzési Program, Borboly Csaba a konferencia során felhívást intézett azokhoz a szakemberekhez, akik a megyei tanács támogatására szeretnének jönni, folytatva az épített örökség leltározását, tanulmányokkal és felmérésekkel. A részvételi szándékokat a [email protected] e-mail címen várják március 31-ig.

„Ezeket a tanulmányokat a helyi általános övezeti terv átveszi, és a jövőbeni építkezések szabályai lesznek. A tájat védeni kell, új építkezések, felújítások nem térhetnek el a terület, a helység sajátosságaitól. Az épített örökségnek, amelyre büszkék vagyunk, minél több látogatót kell hoznia hozzánk, a helyieknek érezniük kell, hogy kötődnek ezekhez az értékekhez, és tudatában kell lenniük annak, hogy a hely összképének, identitásának megfelelően kell felújítani, építkezni”- nyilatkozta Borboly Csaba.

E-mail címed nem kerül nyilvánosságra.

This website uses cookies to improve your experience. We'll assume you're ok with this, but you can opt-out if you wish. Accept Read More

Privacy & Cookies Policy