Kánikula – a Hargita megyei tűzoltóság tanácsai

0

Articol disponibil în: Magyar Română

Ma, július 17-én Hargita megyében sárga kódú időjárási figyelmeztetés van érvényben, amely hőhullámra, kánikulára és kellemetlen hőérzetre vonatkozik – derül ki az Országos Meteorológiai Szolgálat által küldött tájékoztatásból.

Hétfőn (július 17-én) tovább fokozódik a hőhullám, és kánikula lesz. A kellemetlen hőérzet magas lesz, és a hőérzet-páratartalom index (TSI) meghaladja a 80 egységnyi kritikus küszöbértéket. A legmagasabb hőmérsékleti értékek általában 33 és 37 fok között, a legalacsonyabbak 17 és 23 fok között alakulnak.

A meleg időszakokban felhívjuk a polgárokat, hogy 11.00 és 18.00 óra között kerüljék a zsúfoltságot, az intenzív fizikai megterhelést és a hosszan tartó napozást.

Biztonságuk érdekében javasoljuk, hogy laza, vékony, világos pamutruházatot, kalapot és napszemüveget viseljenek.

Emellett megfelelően hidratálják magukat, naponta körülbelül 1,5-2 liter folyadékot fogyasszanak, ne túl hideget, kerüljék az alkoholos és koffeintartalmú italokat, valamint a magas zsírtartalmú ételeket.

Ajánlott a friss gyümölcsök és zöldségek fogyasztása is.

Különös figyelmet kell fordítani a gyermekekre is, akiket nem szabad magukra hagyni a napon parkolt autókban.

Emlékeztetjük a polgárokat, hogy a tartós hőség és a szárazság idején tilos az avar, a száraz növényzet és a növényi törmelék elégetése.

Soha ne hagyjuk az autóban kánikula idején:

Az autóban magára hagyott kisgyermekek ki vannak téve a hipertermia (túlmelegedés) veszélyének, mivel nem tudják olyan gyorsan szabályozni a testhőmérsékletüket, mint a felnőttek. A forró autóban rekedt kisgyermek állapota perceken belül romolhat, ezért soha nem szabad őket magukra hagyni – még egy percre sem.

A házi kedvenceket soha nem szabad egyedül hagyni a járműben, különösen a forró napokon.

Ha a kinti hőmérséklet nagyon magas, a járművekben hagyott bizonyos tárgyak kárt okozhatnak és megsebesíthetik az utasokat.

A dezodorok tubusai túlzott hő hatására deformálódhatnak, és az aeroszoltartalom ilyen körülmények között rendkívül veszélyessé válik.

Magas hőmérsékleten az öngyújtók valódi veszélyforrássá válnak, kárt okozva a szélvédőkben vagy az ülésekben.

Az antibakteriális gél olyan anyagokat tartalmaz, amelyek magas hőmérsékleten a tartály felrobbanását okozzák.

Óvja magát és szeretteit!

A megelőző magatartás életet és vagyont ment!

A vészhelyzetben tanúsítandó magatartásról és egyéb hasznos információkról a fiipregatit.ro portálon vagy a DSU alkalmazáson keresztül tájékozódhat, amely ingyenesen letölthető a Google Play Store-ból.

*****

INTÉZKEDÉSEK A KÁNIKULA LAKOSSÁGRA GYAKOROLT NEGATÍV HATÁSAINAK MEGELŐZÉSÉRE

Hogyan védekezzünk a forróságban?

A napozást, különösen déli időben, amely csúcsidőnek számít, lehetőség szerint kerülni kell. Ha azonban mégis kimegyünk a szabadba, néhány védekezési eszköz jól jön: kalap, esernyő, napszemüveg, vékony, világos színű ruházat.

Napon tartózkodás esetén védőeszközök használata ajánlott:

Megfelelő ruházat viselése: minél vékonyabb, könnyebb, hosszú, fehér vagy világos színű, lehetőleg természetes anyagból készült ruházat. Használjon kalapot, sapkát vagy esernyőt.

Használjon napvédő krémet: a leégés fájdalmat okoz, károsítja a bőrt, fokozott folyadékvesztéshez vezet, és csökkenti a szervezet hőleadó képességét.

Korlátozza a napon való tartózkodást 10 és 18 óra között: hagyja a szabadtéri tevékenységeket a reggeli és esti órákra.

Viseljen napszemüveget: UVA- és UVB-szűrővel.

A megfelelő táplálkozás meleg időben

Igyon sok folyadékot: a tevékenység típusától és intenzitásától függően akár 4-6 liter folyadékot is fogyaszthat naponta.

Ne fogyasszon alkoholt vagy nagyon édes italokat, ezek nagyobb folyadékveszteséghez vezethetnek. Kerülje a nagyon hideg italokat, ezek görcsöket és hasfájást okozhatnak. Csökkentse a kávéfogyasztást, a kávé kivonja a kalciumot a szervezetből.

Kerülje a nehéz, magas zsírtartalmú ételeket és a forró ételeket.

Pótolja a sót és az ásványi anyagokat: ezeket általában az izzadással veszítjük. Ihat speciális sportitalokat, amelyek visszapótolják az elvesztett sót és ásványi anyagokat.

Kerülje a napozást

Maradjon beltérben, lehetőleg légkondicionált vagy szellőztetett helyiségben és pihenjen! A hűvösben töltött néhány óra segít a szervezetének hűvösebbnek maradni, amikor visszatér a melegebb hőmérsékletre.

Magas hőmérséklet esetén gyakran vegyen testhőmérsékletű zuhanyokat és fürdőket, hogy lehűtse magát.

A legmelegebb napszakokban ne végezzen megerőltető testmozgást.

Ha terepen dolgozik, kerülje a napsütést délelőtt 10 és este 6 óra között, keressen árnyékos helyet.

Kerülje a rövid időn belüli nagy hőmérséklet-változásokat (nagyon hidegből nagyon melegbe).

E-mail címed nem kerül nyilvánosságra.

This website uses cookies to improve your experience. We'll assume you're ok with this, but you can opt-out if you wish. Accept Read More

Privacy & Cookies Policy