Korrupcióérzékelési index (CPI) 2023 – Magyarország, Bulgária és Románia továbbra is a legkorruptabb országok az EU-ban

0

Articol disponibil în: Magyar Română

A Transparency International január 30-án, kedden közzétette a Korrupcióérzékelési Index (CPI) 2023-as eredményeit, amelyek rávilágítanak arra, hogy a kormányok világszerte kudarcot vallanak a korrupció elleni küzdelemben. A jelentésből kiderül, hogy a legtöbb országban minimális vagy egyáltalán nem történt előrelépés a korrupció elleni küzdelemben.

A globális CPI értéke 12 egymást követő évben változatlanul 43 maradt, ami súlyos korrupciós problémákat jelez a világ országainak több mint kétharmadában, különösen az 50 pont alatti értékkel rendelkező országokban.

A jogállamisági index jelentős megfigyelése az igazságszolgáltatási rendszerek működésének romlását mutatja világszerte. Az ezen az indexen alacsony pontszámmal rendelkező országok CPI-pontszámai is alacsonyak, ami rávilágít az igazságszolgáltatáshoz való hozzáférés és a korrupció szintje közötti szoros kapcsolatra.

Nyugat-Európában és az EU-ban a CPI 2023-ban 65-re csökkent, ami az elmúlt évtizedben először fordul elő. Bár továbbra is ez a régió rendelkezik a legmagasabb CPI-pontszámmal, a jelentés szerint a korrupcióellenes intézkedéseket aláássa az államon belüli ellenőrzések és egyensúlyok gyengülése.

Nyugat-Európában és az EU-ban a legrosszabbul Magyarország (42), Bulgária (45) és Románia (46) teljesít, ami a jogállamiság jelentős hiányosságait tükrözi.

Dánia továbbra is a legkorrupcióellenesebb ország, immár hatodik egymást követő évben, 88-ról 90-re emelkedett pontszámával. Ezzel szemben Magyarország, Bulgária és Románia alacsony pontszámot ért el, ami a korrupcióval kapcsolatos komoly problémákat tükrözi.

A jelentésben kiemelt egyik aggasztó terület az államot fenyegető veszély, amely aláássa a korrupció elleni küzdelemre irányuló erőfeszítéseket. Európa-szerte a CPI átlagát befolyásolja a politikai intézményekbe vetett közbizalom csökkenése és a jogállamiságot aláásó politikai korrupció.

A jelentés kiemeli továbbá a politikai aláaknázás és a korrupció eseteit, amelyek aláássák a jogállamiságot, valamint az újságírók és más ellenőrző szervezetek elleni támadásokat.

François Valérian, a Transparency International elnöke a következőket mondta: „A korrupció mindaddig virágozni fog, amíg az igazságszolgáltatási rendszerek nem büntetik a törvénytelenségeket és nem tartják kordában a kormányokat. Itt az ideje, hogy véget vessünk a korrupció büntetlenségének”.

A jelentésből kiderül, hogy néhány vezető demokrácia, például az Egyesült Királyság, az elmúlt öt évben a valaha elért legalacsonyabb pontszámot érte el. Kiemeli továbbá a sajtószabadság korlátozására irányuló törekvésekkel kapcsolatos aggodalmakat, valamint a stratégiai eljárásoknak a nyilvánosság részvétele elleni fokozott alkalmazását.

A Transparency International felszólítja a kormányokat, hogy biztosítsák az igazságszolgáltatási rendszereknek a korrupció elleni hatékony küzdelemhez és a fékek és ellensúlyok biztosításához szükséges függetlenséget, forrásokat és átláthatóságot.

Forrás: Transparency International

E-mail címed nem kerül nyilvánosságra.

This website uses cookies to improve your experience. We'll assume you're ok with this, but you can opt-out if you wish. Accept Read More

Privacy & Cookies Policy