Lezárta Antal Árpád polgármester ügyét az Országos Korrupcióellenes Igazgatóság. RMDSZ: Az egész ügy célja a közösség megfélemlítése volt

0

Articol disponibil în: Magyar Română

1232 nappal az ügy megnyitása után, 2019 július 2-án az Országos Korrupcióellenes Igazgatóság lezárta Antal Árpád ügyét, mert a vád nem nyert alátámasztást, a tettek nem bizonyultak bűncselekménynek. Sepsiszentgyörgy polgármestere szerdán sajtótájékoztatót tartott Tamás Sándor Kovászna megyei tanácselnökkel, és Kelemen Hunor RMDSZ elnökkel, amelynek során bejelentette, hogy a 83/P/2016-os iratcsomót, amelyben többek közt a sepsiszentgyörgyi önkormányzat által felvett hitel más célra való felhasználásával gyanúsították, végleg lezárták.

„Az iratcsomóban egy sor furcsa dolog van”, mondta Antal Árpád, felidézve az akkori eseményeket. Az ügy a számvevőszék ellenőrzésével kezdődött 2014-ben, 2016 február 15-én a DNA ügyészei megnyitották a 83/P/2016-os sz. ügycsomót, két nappal később, február 17-én, 13 helyszínen tartottak házkutatást Kovászna, Brassó megyében, sőt Bukarestben is, a polgármestert hét órán keresztül kihallgatták Bukarestben a DNA székhelyén.  Antal Árpádot hatósági felügyelet alá helyezték, nem gyakorolhatta polgármesteri teendőit 60 napon keresztül, nem érintkezhetett kollégáival, nem hagyhatta el az országot, 19 alkalommal hívták Bukarestbe az Országos Korrupcióellenes Igazgatósághoz, 118-szor kellett jelentkeznie a rendőrségen jegyzőkönyvet aláírni. 47 esetben végeztek lehallgatást az ügyben, összesen 11.727 oldal lehallgatási anyag gyűlt össze.

2016 áprilisában az ügyész a tiltások egy részét feloldotta, vissza mehetett dolgozni, de a bírói felügyeletet 2017. augusztus 10-ig, hatvan naponként hosszabbították. 2019. július 2-i keltezéssel lezárták az ügyet, erről július 5-én értesítették a sepsiszentgyörgyi önkormányzatot.

„Akkor is azt mondtam, amit most is: nyugodt vagyok, mert az igazság mindig kiderül. Megspóroltam volna ezt az 1232 napot az életemből ebben a formában, de nagy élettapasztalat volt. (…) Ez a történet arról szólt, hogy meg akarták félemlíteni a közösséget, nem voltak érdekeltek abban, hogy Sepsiszentgyörgy dinamikusan fejlődő város legyen. Részben sikerült megtörni a lendületet, sok kreatív energiát és időt lefoglalt ez az ügy, jó lett volna mindezt inkább a város, a közösség, a család javára fordítani” – hangsúlyozta Antal Árpád, aki megköszönte mindazoknak, akik az elmúlt időszakban kiálltak mellette, támogatták, hittek ártatlanságában. Ugyanakkor köszönetét fejezte ki ügyvédeinek, különösen Sergiu Bogdan kolozsvári ügyvédnek.

Az ellopott időt senki nem adja vissza

„De ki adja vissza az ellopott időt Antal Árpádnak, a családjának? Annak a közösségnek, amely bizalommal volt, bizalommal van a polgármester úr iránt. Ki kárpótolja az 1232 nap alatt elpattant sok milliárd neuront?” – tette fel a kérdést Tamás Sándor tanácselnök, az RMDSZ Háromszéki Területi Szervezetének elnöke a sajtótájékoztatón, hangsúlyozva, hogy „mindkét kezét tűzbe tenné” a sepsiszentgyörgyi polgármesterért. Így volt ez három évvel ezelőtt és ezt ma is fenntartom: meg vagyok győződve, hogy mindig szabályosan járt el, nemcsak ebben az esetben, hanem minden leszerződött munkálat lebonyolításában és minden politikai döntésében. (…) Meggyőződésünk, hogy ezentúl is érdemes bátornak lenni, céltudatosan dolgozni.– mondtaTamás Sándor.

Biztonságpolitikai kockázat az erdélyi magyarság

Kelemen Hunor a sepsiszentgyörgyi sajtótájékoztatón kiemelte, hogy első perctől hitt Antal Árpád polgármester ártatlanságában. köszönetet mondott Antal Árpádnak azért, hogy harcolt az igazáért – magáért és a közösségért is. Mint ismert, a finanszírozó Európai Újjáépítési és Fejlesztési Bank (BERD) is teljes mértékben elfogadta a sepsiszentgyörgyi eljárást, és minden finanszírozott beruházásról megállapította, hogy az rendeltetésszerűen történik a hitel ügyében.”Íme, az egész idő után az igazság nyilvánvalóvá vált, és mint azt gyanítottuk, az egyetlen cél a magyar politikai vezetők elbátortalanítása volt egy nagyon fontos időszakban, a 2014 és 2016-os választások előtt, a magyar közösség és a magyar politikai vezetők kockázati tényezőként vannak kezelve, ezért nagyobb figyelmet kapnak. Ezt nem mi mondjuk, hanem politikai elemzők, akiknek sokkal fontosabb forrásokhoz van hozzáférésük, mint nekünk”-mondta az RMDSZ elnöke, hozzátéve, hogy a magyar vezetők élete rendkívül átlátható, mint az a több, mint 11 ezer oldal lehallgatott anyagból kiderül, ám ha nem lennének korrektek és törvénytelenséget követtek volna el, a dolgok már régen más fordulatot vettek volna.

A magyar közösség vezetőire irányuló figyelem méretére utalva, az RMDSZ elnöke feltette a költői kérdést, mennyire tartja tiszteletben Románia a jogállamiság kritériumait, ami a hatalom szétválasztását és az igazságszolgáltatás függetlenségét jelenti. Mikor az RMDSZ azt kéri, hogy a politikai döntéseket a politikusok hozzák meg és ne a különleges szolgálatok vagy az igazságszolgáltatás irányítsa azokat, az nem azt jelenti, hogy a Szövetség téved, nem a korrupciós tetteket favorizálja és nem is a törvénytelenséget pártolja.

„Antal Árpád polgármester esete bebizonyította igazunkat. Fontos, hogy az ügyet lezárták és higgadtan elemezhetjük, megláthatjuk, mit jelent egy ilyen akció, de azt is meg kell látnunk, mennyit veszített ez az ember ebben az időszakban. Jó lenne tudni, hogy holnap mi történik, ki fog elnézést kérni a gyanúsításért, ha gyanú merül fel- jó ha az állam intézményei teszik a dolgukat- de ezt 3 nap, 3 hét, 3 hónap alatt le lehetett volna ellenőrizni, semiképp sem évek alatt, 2014-től 2019-ig. Ugyanis az ügyészt is beleértve mindenki tudja, hogy nem történt törvénytelenség, nem hivatali visszaélés, nem pénzalap eltérítés, nem történt károkozás. Íme egy gyártott dosszié, egy gyűrött arculat , egy meghurcolt ember”, tette hozzá az RMDSZ elnöke, Kelemen Hunor.

A Szövetség elnöke megköszönte a polgármester türelmét, bátorságát és azt, hogy a feszültséggel teli napokon volt ereje továbbmenni. „Meg vagyok győződve, hogy időben megtudjuk a következtetéseket, amelyek segíteni fognak korrektebbnek lenni egymással szemben, a rendszernek korrektebbnek lenni velünk szemben, mert a magyar közösség egyetlen polgármestere, politikusa vagy tagja sem a Román állam ellensége”, húzta alá az RMDSZ elnöke, Kelemen Hunor.

E-mail címed nem kerül nyilvánosságra.

This website uses cookies to improve your experience. We'll assume you're ok with this, but you can opt-out if you wish. Accept Read More

Privacy & Cookies Policy