Mária román királyné születésének 145. évfordulója

0

Articol disponibil în: Magyar Română

Október 29-én ünnepeltük Mária királyné születésének 145. évfordulóját. Constantin Codreanu képviselő tisztelgett annak az emléke előtt, aki nagyban hozzájárult a románok álmának- az Egyesülésnek a megvalósulásához.

Mária, született Mária Alexandra Viktória szász-coburg-gothai hercegnő, Nagy Britannia és Írország nagyhercegnője, Viktória királynő unokája. 1892 december 29-én feleségül ment I. Ferdinándhoz, Románia koronahercegéhez. Sikerült teljes mértékben beilleszkednie és a román nemzet által megbecsült hercegnővé és 1914 óta királynővé válnia.

A párizsi békekonferencia alatt és a koronázás után Ferdinánd királlyal, mint Nagy-Románia uralkodói, részt vettek az újraegyesült román állam nemzetközi elismeréséért folytatott nagy diplomáciai kampányban, hivatalos vagy informális találkozókat folytatva a brit uralkodóval, az Egyesült Államok elnökével, Woodrow Wilsonnal, Franciaország miniszterelnökével, Georges Clemenceau-val vagy az európai média vezető képviselőivel.

1918 december 1-jén, Bukarest 101 ágyúlövéssel ünnepelte az Egyesülést és uralkodópár Iasi menedékhelyről való visszatérését. Két év menekülés után Románia királyi párja győztesen tért vissza a hadsereg élén, Berthelot tábornokkal a fővárosba.

***

Négy diadalívet emeltek a bukarestiek az egyesülés napja alkalmából a Calea Victoriei-en. Több millió bukaresti vidáman éljenzett. Ezt egy ceremónia követte az érsekségi palotánál, majd Ferdinánd király átvette a marsall-botot, ezzel Románia első marsalljává válva. Az ünnepség fáklyás felvonulással zárult.

***

Mária királyné első szobrát Bukarestben emelték, 2018 december 1-jén, 100 évvel a királynő győztes visszatérése után.

Az Izvor Parkban, nem messze a parlamenti Palotától elhelyezett emlékmű Anton Ratiu szobrász alkotása, a királynét az első világháború sebesültjeinek anyjaként mutatja be. A 6 tonnás kőalapzaton nyugvó 2 méteres szobor 500 kg bronzból készült, Mária királyné egyszerűségére, eleganciájára és nagyszerűségére emlékeztet.

Forrás: Constantin Codreanu

 

 

 

E-mail címed nem kerül nyilvánosságra.

This website uses cookies to improve your experience. We'll assume you're ok with this, but you can opt-out if you wish. Accept Read More

Privacy & Cookies Policy