Marosfői Nyári Egyetem, XXI. kiadás, az összrománság számára

0

Articol disponibil în: Magyar Română

A Marosfői Nyári Egyetem XXI. kiadására 2024. augusztus 15-20. között kerül sor, amely a kulturális tevékenységek és viták széles skáláját vonultatja fel, mindezt a román identitás megőrzése és népszerűsítése érdekében.

A Kovászna, Hargita és Maros megyei Románok Polgári Fóruma az Összrománság Nemzeti Alapítványával (Bukarest), a Kovászna-Hargita Tanulmányok Európai Központjával (Sepsiszentgyörgy), a Román Akadémia Európai Etnikai Tanulmányok Központja (Bukarest), a Regionális Kutatások és Stratégiák Központja (Marosvásárhely) és a Román Kelet Egyesület (Kisinyov), a Kovászna-Hargita Ortodox Püspökség áldásával megszervezett esemény találkozási pont lesz a történelmi román közösségek, a diaszpóra, de a román hatóságok és az ezen a területen tevékenykedő szakemberek számára is.

Kézművesek és finomságok vására: a hagyományok ünnepe

Az idei év egyik újdonsága a Kézművesek és finomságok vásárának megrendezése, amely a régió gazdag kulturális és kézműves örökségének bemutatását szolgálja. A Nemzeti Kulturális Alapkezelő által támogatott vásáron kézművesek vesznek részt Maros, Kovászna és Hargita megyéből, valamint a szomszédos történelmi régiókból. A résztvevőknek lehetőségük lesz olyan hagyományos mesterségeket felfedezni, mint a népviseletszövés, fémmegmunkálás, gyékényfonás, üvegfestés és még sok más.

A vásár nemcsak a román, hanem a magyar kézművesek találkozóhelye is lesz, akik olyan hagyományos termékeket állítanak ki, mint a házi kenyér és a házi fagylalt. A tisztelet és az interetnikus együttműködés jeleként a vásáron egy Brăteiu-i roma kézműves is részt vesz, aki bronzáruiról ismert. Ez a vásár nem csupán egy termékkiállítás, hanem egy lehetőség arra is, hogy megismerjük a különböző közösségek hagyományait, és erősítsük a köztük lévő kapcsolatokat.

A román közösségek jövőjét érintő kulcsfontosságú megbeszélések

A vásár mellett a Marosfői Nyári Egyetem az országon belüli és a külföldi román közösségek számára fontos vitáknak ad otthont. Részt vesznek a Kovászna, Hargita és Maros megyei önkormányzatok képviselői, képviselők, szenátorok, polgármesterek és az illetékes minisztériumok képviselői. A viták olyan aktuális kérdésekkel foglalkoznak majd, mint a történelmi közösségekben élő románok jogainak védelme és előmozdítása, a román nyelv és kultúra megőrzése, valamint a nemzeti identitás megerősítésének stratégiái.

A viták platformot biztosítanak az eszmecserére és a legjobb gyakorlatok megosztására, azzal a céllal, hogy konkrét megoldásokat fogalmazzanak meg a román közösségek előtt álló kihívásokra. A tisztviselők és szakértők jelenléte ebben az összefüggésben hangsúlyozza a hatóságok elkötelezettségét e közösségek támogatása és sajátos igényeik kielégítése iránt.

Kulturális program: tisztelgés a kulturális értékek előtt

A Nyári Egyetemet egy többnapos művészeti program is gazdagítja, amelyen az ország minden részéből és a történelmi tartományokból érkező művészek és együttesek lépnek fel. Köztük olyan neves szólisták, mint Răzvan Pop, Liviu Dascăl Maros megyéből, Zvonko Trailovici Timoc-völgyéből, Olivia Volosciuc a történelmi Máramarosból és Petrică Țăran Hargita megyéből, valamint olyan népi együttesek, mint a Dor al Aromânilor Dobrogeából, Ceata Opincuța Kovásznáról, Voievozii Munților Előpatakról és sokan mások. Ezek az előadások a román kultúra gazdagságát és szépségét ünneplik, hiteles és megható élményt nyújtva a résztvevőknek.

Összefoglalva, a Marosfői Nyári Egyetem nem csupán kulturális esemény, hanem az etnikumok közötti párbeszéd és együttműködés fóruma is, amely a román értékek népszerűsítésének és védelmének alapvető platformja. A kézműves vásár, az érdemi viták és a művészeti program révén ez a rendezvény a románok közötti kapcsolatok erősítését és a romániai különböző etnikai közösségek közötti harmónia előmozdítását célozza.

E-mail címed nem kerül nyilvánosságra.

This website uses cookies to improve your experience. We'll assume you're ok with this, but you can opt-out if you wish. Accept Read More

Privacy & Cookies Policy