Milyen összegek kerülnek az egyházakhoz bérleti díj formájában az épületek oktatási intézményként való használatáért (Hargita)

0

Articol disponibil în: Magyar Română

A közelmúltban több Hargita megyei városházára küldtünk megkeresést, hogy megtudjuk, mennyi pénzt kapnak az egyházak bérleti díj formájában az épületek oktatási intézményként való használatáért.

Így megtudtuk, hogy Csíkszeredában a következő oktatási intézmények vannak ilyen helyzetben:

  • „Xántus János” Általános Iskola (Csíksomlyói Általános Iskola és Óvoda), 1910-ben épült, tulajdonosa a csíksomlyói Római Katolikus Plébánia – Gyulafehérvári Római Katolikus Főegyházmegye. A bérleti díj 5000 lej/hó, 2019-től kezdődően. Csíkszereda Városházától kapott válaszban az áll, hogy ez az épület nincs szeizmikusan szakvéleményezve, folyamatban van.
  • „Segitő Mária” Római Katolikus Teológiai Gimnázium (bentlakás és kantin), építési év 1992, tulajdonos az Gyulafehérvári Római Katolikus Főegyházmegye, a bérleti díj 15.833,33 lej/hó, 2013 óta. Az épület nincs földrengésbiztonsági szempontból szakvéleményezve.
  • A „Márton Áron” Főgimnázium és a „Segitő Mária” Római Katolikus Gimnázium, épült 1911-ben. Az épületeket 2018-ban bérbe adta a Gyulafehérvári Római Katolikus Főegyházmegye.  Fontos, hogy Csíkszereda Városháza nem fizet bérleti díjat ezekért az épületekért. A tulajdonos az elvégzett beruházások (2012-ben befejezett általános feljavítási munkálatok) miatt lemondott a bérleti díjról. Az épületeket 2018-ban földrengésbiztonsági szakvizsgálatnak vetették alá.

Székelyudvarhelyen két oktatási intézmény működik bérelt épületekben: a „Tamási Áron” Gimnázium és a „Baczkamadarasi Kis Gergely” Református Kollégium.  A Székelyudvarhelyi Városháza tájékoztatása szerint a megegyezett bérleti díj mindkét esetben évi 350.000 lej mind a Gyulafehérvári Római Katolikus Főegyházmegyének, mind az Erdélyi Református Egyházkerületnek.

A Székelyudvarhelyi Városháza tájékoztatása szerint a hatályos törvény értelmében a Tamási Áron Gimnázium esetében 651.168,60, a Baczkamadarasi Kis Gergely Református Kollégium esetében 557.477,21 a maximálisan kifizethető összeg.

„A Tamási Áron Elméleti Líceum számára három épületet béreltünk. A főépület 1910-ben épült és utoljára 2020-ban újították fel, a kis épület, ahol a 0-VIII. osztályok működnek, 1850-ben épült és utoljára 2022-ben újították fel, a bentlakás épülete pedig 1892-ben épült és 2024-ben újítják fel, a tulajdonos a Gyulafehérvári Római Katolikus Főegyházmegye.

A „Baczkamadarasi Kis Gergely Református Kollégium” épületeit 1770-1870-ben, illetve 1910-1912-ben építették, és legutóbb 2017-ben újították fel, a tulajdonos az Erdélyi Református Egyházkerület.

A Tamási Áron Gimnázium számára bérelt épületek esetében a felújítást megelőzően műszaki szakvélemény készült, és ennek a szakvéleménynek az eredménye volt az alapja a felújítás szakaszolásának. A „Baczkamadarasi Kis Gergely” Református Kollégium épületeinek felújítása után nem készült szakvélemény, erre idén kerül sor” – áll a Székelyudvarhelyi Városháza válaszában.

A Gyimesfelsőloki Községházától is kértünk tájékoztatást, ahonnan megtudtuk, hogy a „Szent Erzsébet” Római Katolikus Teológiai Líceum bérelt épületekben működik.

Az épületet 2014-ben adták bérbe. A kifizetett összeg 0 lej, a tulajdonos a Szent Erzsébet Alapítvány.

„Az épület új, a földrengésbiztos tervezésre vonatkozó előírások hatályba lépése után épült, így megfelel az oktatási intézményekre vonatkozó védelmi előírásoknak” – közölte a Gyimesfelsőloki Községháza.

Végül nem költői kérdés, hogy miért kell ennyi pénzt fizetni régi épületekért, amikor abból a pénzből, esetleg európai forrásokból, modern iskolákat is lehet építeni. A régi épületek veszélyesek lehetnek, nehezen fűthetők, és nem helyettesíthetnek egy modern oktatási intézményt.

E-mail címed nem kerül nyilvánosságra.

This website uses cookies to improve your experience. We'll assume you're ok with this, but you can opt-out if you wish. Accept Read More

Privacy & Cookies Policy