Románia elnöke bírálta Orbán Viktor beszédét, és magyarázatot kért az RMDSZ-től/ Mit nyilatkozott Kelemen Hunor

0

Articol disponibil în: Magyar Română

Orbán Viktor magyar miniszterelnök fajelméleti beszéde Tusnádfürdőn „nagy tévedés és megengedhetetlen”, és az RMDSZ-nek nyilvánosság elé kellett állnia, hogy tisztázza álláspontját – mondta nemrég Klaus Iohannis államfő.

„Elvileg tévedés, nagy hiba, és megengedhetetlen, hogy egy magas rangú európai méltóság fajelméletre épülő beszéddel lépjen a nyilvánosság elé. Egy elmélet, amely a XX. század legszörnyűbb katasztrófájához vezetett. Ez a lehető legszomorúbb emlék elmélete, és semmiképpen sem fogadható el” – reagált Klaus Iohannis a magyar miniszterelnök tusnádfürdői kemény beszédére.

Iohannis kijelentette: „szükséges az RMDSZ részéről a nyilvános tisztázás, mert az RMDSZ vezetőségének és minisztereinek jelentős része jelen volt az eseményen”.

Az elnök azt is hozzátette, hogy az RMDSZ-nek távoznia kellene a kormányból, miután a formáció vezetője, Kelemen Hunor megvédte a magyar miniszterelnököt, hogy „senki nem akar kormányválságot azért, mert egy magas rangú külföldi méltóság hibás beszédet mondott”.

Kelemen Hunor Iohannis kijelentései után azt mondta, nem kell válságról beszélni a kormánykoalícióban, mert a Szövetség eddig minden kötelezettségét teljesítette partnereivel szemben.

„Semmilyen körülmények között sem beszélhetünk a koalíció válságáról. Válság a koalícióban az, ha nem tartják tiszteletben a kormányprogramot, ha nem tartják tiszteletben a koalíciós megállapodást, ha nem tudunk megegyezni a kormányprogram témáiban, a politikai napirendünkben, ha valamelyikünk tesz valamit az általános érdekek vagy Románia sajátos érdekei ellen, és nem ez a helyzet a koalícióban. Mindenki tette a dolgát, tárgyalunk, végrehajtjuk a kormányprogramot, megoldást keresünk az állampolgárok problémáira és azokra a problémákra, amelyekkel mindannyian szembesülünk, de a koalíción belüli konfliktus egy politikus beszéde miatt, mindegy, hogy ki az a politikus az Európai Unióból, szerintem ez nem így van, ez nem ártalmas, nem érinti a koalíciót, a koalíció teljesítményét semmilyen módon” – mondta az Agerpresnek Kelemen Hunor.

Kelemen kitért arra is, hogy a magyar kormányfő tusnádfürdői beszédében nem hivatkozott Romániára és a bukaresti hatóságokra, hogy kijelentései megkérdőjelezhetnék a romániai kormánykoalíció stabilitását, amelynek pártja is részese.

„Orbán nem beszélt Romániáról, Orbán nem beszélt Románia kormányáról, a koalícióról, tehát nincs ok arra, hogy feszültségről legyen szó a koalícióban. Tehát amit Orbán mondott, azt meg lehet beszélni a koalícióban, készen állok a vitára” – jelentette ki az RMDSZ vezetője.

Kelemen Hunor megerősítette az RMDSZ „rendkívül egyértelmű” álláspontját, amely elítéli Oroszország Ukrajna elleni agresszióját.

„Nem értünk egyet a háborúval, nem értünk egyet egy szuverén állam megtámadásának semmilyen módjával, és ebből a szempontból nem voltak és nincsenek vitáink a koalícióban. Tehát mindannyian egyetértünk ezzel az állásponttal a kezdetektől fogva. Különben lehet kritizálni a kollégák egyes döntéseit az Európai Unió szintjén, ahol természetesen állam- és kormányfők képviselik az Európai Uniót, együtt döntenek, konszenzusban döntenek, ez a konszenzus kultúrája az Unióban. Ez nem jelenti azt, hogy nem kritizálhatsz bizonyos attitűdöket. Lehet kritizálni. Románia pedig kritizálhat, Magyarország bírálhat, Franciaország és mindazok, akik az Unióban vannak, mert sem az európai szerződésekben, sem a csatlakozási szerződésekben nincs leírva sehol, hogy a véleménynyilvánítás szabadsága és az árnyalt, eltérő véleményalkotás szabadsága tilosak. Ilyen nincs!” – hangsúlyozta a miniszterelnök-helyettes.

Az RMDSZ vezetője azt is elmondta, hogy éppen ellenkezőleg, azt szeretné, ha az EU-ból egyre több vezető érkezne Romániába, hogy bemutassa elképzelését.

„Szeretném, ha az Európai Unióból minél több vezető érkezne Romániába, sok véleményt, elképzelést hallanának arról, hogy mi vár ránk, hogyan szeretnénk megkönnyíteni az Unió tagállamai polgárainak dolgát, és úgy gondolom, hogy együtt lennénk, mindannyian közelebb lennénk az igazsághoz, ha sok nézőpontot meghallgatunk, függetlenül attól, hogy egyetértünk-e azokkal vagy sem. Tehát ezt az álláspontot tisztázni tudjuk, úgy gondolom, hogy álláspontjaink rendkívül átláthatóak, és természetesen minden felmerülő kérdésre igyekszünk választ adni” – fogalmazott a miniszterelnök-helyettes.

Kelemen felidézte, hogy Orbán Viktor később Bécsben pontosította a Tusnádfürdőn elhangzott kijelentéseket, arra hivatkozva, hogy elítéli a rasszizmust, és kijelentését félreértelmezték és kiragadták a szövegkörnyezetből.

Ugyanakkor azt is elmondta, hogy a taps, amellyel Orbán beszédét fogadták, csak udvariasságot, szimpátiát bizonyít, és nem feltétlenül egyetértést a magyar miniszterelnök beszédével.

„Ami a kollégák jelenlétét illeti, nagyon sokan voltak ott, kíváncsiságból mennek, kíváncsiak, mit nyilatkozik egy politikus, mit nyilatkozik Orbán miniszterelnök, mint ahogy sokan, akik nem voltak ott Tusnádon, és az interneten keresztül nézték vagy később olvasták – románok, magyarok. Természetesen az emberek odamennek tapsolnak, és ezek a tapsok sokfélék. Vannak, akik tiszteletből, mások együttérzésből tapsolnak, mások teljesen vagy részben egyetértenek az elhangzottakkal és tapsolnak. Mi lenne a probléma ebből a szempontból? Valószínűleg mindenki más okból tapsol, ami vegyes érveket ad, mindenkitől meg kell kérdezni, hogy miért tapsol. Tehát sok oka van. És ha elmegyek egy előadásra, akkor tapsolok, akár teljesen, akár részben tetszik. Nem igazán látom értelmét, hogy miért kellene magyarázkodni, mondjuk ki miért tapsol meg egy beszédet. Szinte természetes, hogy ha egy ilyen rendezvényre elmész, akkor tapsolsz akkor is, ha beleegyezel, és akkor is, ha nem” – mondta az RMDSZ elnöke.

E-mail címed nem kerül nyilvánosságra.

This website uses cookies to improve your experience. We'll assume you're ok with this, but you can opt-out if you wish. Accept Read More

Privacy & Cookies Policy