„Szerencsejáték maffia” Ügyirat- letartóztatások és hatósági felügyelet

0

Articol disponibil în: Magyar Română

A Legfelsőbb Semmítő és Ítélőszéki Ügyészség Bűnügyi nyomozó és kriminalisztikai osztályának ügyészei által több száz szerencsejáték teremben végrehajtott nyomozást követően összeállított két aktacsomó alapján adócsalás gyanúja miatt elindult a bűnvádi eljárás és a ….. a következő vádlottak ellen: MÁRTON ANTAL ATTILA, BÍRÓ SÁNDOR MÁTYÁS, MÁTHÉ ZSOLT, ROZSÁLY ALPÁR OTTÓ ÉS BOÉR SZILÁRD ATTILA.

A vádlottakat a Bukaresti Törvényszék elé idézik 30 napos előzetes letartóztatási javaslattal. Ugyanakkor további hat személy ellen hatósági felügyeleti parancsot adtak ki. Az eddigi bizonyítékok feldolgozásából kiderültek a következők:

Márton Antal Attila vádlott, több szerencsejáték tevékenységű cég adminisztrátora és koordinátoraként konkrét pénzügyi csalási tevékenységet folytatott az általa működtetett játékgépek mechanikai vagy elektronikus számlálóinak/ kijelzőinek módosítása által, adócsalás céljával, az így nyert összegeket később visszahelyezte a gazdasági körforgásba.

Egy társsal közösen létrehozott egy országos szerencsejáték hálózatot, olyan helyszínekkel, mint Marosvásárhely, Bukarest, Galac, Jászváros, Meggyes, Ploiesti, Tirgu Jiu.

Munkamódszer

Márton Antal Attila munkamódszere első szakaszban abból állt, hogy Bíró Sándor Mátyás és Máthé Zsolt két cég adminisztrátora és Márton bizalmi emberei, a játékgépek számláló berendezésein hajtottak végre törvénytelen beavatkozást az adózandó jövedelmet csökkentő szándékkal. „Ebben a tevékenységükben támogatták őket a termek vezetői, akik az így összegyűlt pénzt Márton Antal Attilának adták át, annak marosvásárhelyi lakásán. Az utolsó szakaszban a pénz szétosztása következett a többi partnernek”, mutatnak rá a nyomozók.

A játékgépek hamisításának módozatai

A fenti személyek által a játékgépek mechanizmusának/ számláló berendezéseinek hamisítására használt fő módszerek: 1. a nyerési ráta valószínűségének csökkentése házilag gyártott ún. „fékek” segítségével. 2. a játékgépek technikai paramétereinek módosítása az EEPROM típusú memóriák újraprogramozása által. 3. a gépek mechanikus számlálói kimenetének módosítása, ami nem igényelt fizikai beavatkozást a berendezésben. Egy speciálisan erre a célra készült elektronikus kulcs (master- key) segítségével fiktív, az ezernek többszörösét jelentő nyerési helyzeteket generáltak. Utólag a „Ram Clear” művelettel újraindították az alaplapot, aminek során a gép könyvelésében nyilvántartott összes értéket nullára csökkentették. Az illetékes szervek által ellenőrzött számlálók mechanikai mutatói, amelyek az állam felé fizetendő adó meghatározására szolgálnak, valamint a zárjegyek így érintetlenek maradtak, a készülék megőrizte a nyereségtámogatási rátát és egyéb, előre beállított értékeket is.

A második dosszié

Az ügyészek szerint a második aktacsomó alapján kiderül, hogy Rozsályi Alpár Ottó egy társával együtt három cégen keresztül a fentiekhez hasonló módon vitt véghez adócsalást. „Országos szinten a hálózat több mint 200 helyszínből áll, összesen 500 játékgépet működtetve” állítják az ügyészek. A bűnözési mechanizmus kereskedelmi felületek bérléséből állt, úgy városon, mint falvakon, általában közélelmezési egységek területén, ahová felállították a szerencsejáték gépeket a tulajdonossal kötött előzetes szerződés alapján 1200 lejt ígérve minden elhelyezett gép után. A felek közt egy íratlan megállapodás is született a játékgépek utáni jövedelmet illetően (általában 60% a gépet elhelyező cégnek, 40% a terem tulajdonosának arányban).

A játékgépeken végrehajtott beavatkozások

Törvénytelen tevékenységének elkövetésében Rozsályi Alpár Ottót és társát több más személy is segítette, többek közt Kurcsi Csaba Dorin, Bérczi Zsolt és Boér Szilárd Attila vádlottak. „Rozsályi Alpár Ottó és társa gyakorlati módszerét 2014 decemberétől Szabados Loránd vádlott, az egyik marosvásárhelyi cég vezetője, is átvette és törvénytelen beavatkozásokat tett játékgépek számláló mechanizmusán/rendszerén az adózandó jövedelem csökkentése céljából” állítják az ügyészek. A teremfelügyelők közölték a játékgépek indexeit Rozsalyinak vagy Szabadosnak, e két utóbbi nyilvántartva a játékgépek hozta nyereséget, eldöntve mekkora összeget vesznek ki törvénytelenül a gépekből és nem adóznak azok után.

A játékgépek „fékezése”

Említést érdemel a játékgépek „fékezése” a szóbanforgó vádlottak részéről, ami által korlátozták a játékosok nyerési lehetőségét, amikor pedig jelentősebb összeget nyert valaki azt egyszerűen nem fizették ki. a dolgok ellenőrzés alatt tartása érdekében Szabados Loránd ellátta a játéktermek alkalmazottait fényképezőgéppel, hogy a gépek számlálóiról pontos információhoz jusson a törvénytelen beavatkozás előtt illetve után. „Ilyen körülmények között a vádlottak jelentős pénzösszegekre tettek szert a törvénytelen műveleteket követően, amelyek után nem adóztak” ismertetik az ügyészek.

Mit találtak a házkutatás során?

A rendőrség csütörtöki közleménye szerint 8 személyt letartóztattak, tizennégyet pedig hatósági felügyelet alá helyeztek adócsalás és pénzmosás vádjával. „A házkutatások során lefoglaltak 492.136 lejt, 101.695 eurót, 500 amerikai dollárt, 2.180 kanadai dollárt, 120 fontsterlinget, 596.000 forintot és 320 horvát kunát” áll a közleményben. Továbbá elkoboztak egy kilogramm aranyat, egy másik 50 grammos aranyrudat, 75 arany pénzérmét, 21 ezüst pénzérmét és arany jelvényt. 77 engedély nélkül működő gépet vontak vissza a rendőrök és felfedeztek 15 helyiséget, ahol engedélynélküli játékgépek voltak elhelyezve kihasználás céljából”. Szerdán a Gazdasági Bűnözés Elleni Igazgatóság, az Országos Nyomozóhatóság emberei 313 házkutatást tartottak 16 cég székhelyén, ezek munkapontjain és magánszemélyek lakásán adócsalás és pénzmosás gyanúja miatt. A házkutatások Bukarestben- 5, Arges-7; Bákó- 4; Bihar- 8; Bezsterce Naszód- 5; Brassó- 12; Krassó Szörény- 1; Calarasi- 3; Kolozs- 47; Konstanca- 3; Kovászna- 16; Dambovita- 1; Galac- 14; Gorj- 1; Hunyad- 27; Iasi- 5; Ilfov- 2; Máramaros- 1; Mehedinti- 1; Maros- 82; Olt- 4; Prahova- 6; Szatmár- 7; Szilágy- 15; Szeben- 9; Teleorman- 1; Temes- 2; Vaslui- 2; Valcea- 6 helyn történtek.

Ellenőrzések 142 munkaponton

Ugyanakkor további 142 munkaponton is történtek ellenőrzések. 2013-tól napjainkig létrejött egy bűnözési mechanizmus az államkasszát megrövidítő szándékkal, azáltal, hogy Bukarestben és 29 megyében elhelyezett szerencsejáték gépek utáni jövedelem nem lett bevezetve a hivatalos könyvelési aktákba. A könyvelésbe be nem vezetett összegeket utólag, mint társhitelt vezették vissza a gazdasági forgalomba a szerencsejáték területén eszközölt további fejlesztésekre.

E-mail címed nem kerül nyilvánosságra.

This website uses cookies to improve your experience. We'll assume you're ok with this, but you can opt-out if you wish. Accept Read More

Privacy & Cookies Policy