Szükséges a vadgazdálkodás reformja. Ösztöndíjak a fiatal szakemberek kutatásai tevékenységéhez

0

Articol disponibil în: Magyar Română

Hargita Megye Tanácsa és a Hargita Megyéért Egyesület közös ösztöndíjprogramot indít fiatal szakemberek részére, akik természeti erőforrások fenntartható használata, mezőgazdaság, a nagyvadakkal való együttélés témakörökben végeznek kutatómunkát.

A 2018. december és 2019. április közötti időszakban végzett kutatásokat a június 28-án tartott Vadgazdálkodás és a természetvédelem Székelyföldön c. konferencián mutatták be. Tudományos előadások is elhangzottak, majd a javaslatokat egy fehér könyv formájában fogalmazták meg a szakemberek.

A konferenciát a tájgazdálkodási munkacsoport vezetője, Demeter László moderálta, az egybegyűlteket Borboly Csaba videó üzenettel üdvözölte. A megyei tanács elnöke kijelentette, hogy a dokumentum (fehér könyv) segít abban, hogy világosabb képet alkosson és megoldásokat keressen a témában. A fiatal szakemberek innovatív megközelítése és az idősebb generáció szakmai tapasztalata egyaránt segíti a megoldáskeresést. Borboly Csaba elmondta, hogy közösen kell megoldást találni az ember és a nagyvadak együttélésére, a cél a populáció fennmaradása és a vadgazdálkodás biztosítása, illetve a turisztikai hasznosítás.

Csató Éva munkájában az ember és a medve közötti konfliktusokat vizsgálta Hargita megyében, mivel a medvék által okozott problémák mindennaposak. A közvélemény-kutatás azt mutatja, hogy a lakosság úgy véli, hogy sürgős fellépésre van szükség, egy olyan regionális cselekvési csoport létrehozásával, amely a kritikus helyzetekben beavatkozhat.

A vadföldek kialakítása segítene a vadon élő állatok takarmányozásában, nyomon követésében, potenciális élőhelyeinek azonosításában, valamint az ember- medve konfliktus csökkentésében. Ráduly Kinga munkájában azokat a helyeket kutatta, ahol Hargita megyében ezek kialakíthatók.

A fehér könyv többek között megfogalmazza:

A problémát helyesen kell kommunikálni az érintetteknek.

A természeti értékeket a gazdálkodás által lehet fenntartani. A gazdálkodást pedig tudományosan meg kell alapozni és bővíteni kell.

Fontos a vadföldek finanszírozása, a vadeltartó képesség.

Fontos a szakmai fórum fenntartása.

Szükség van a vadgazdálkodás reformjára, presztizsének visszaállítására.

Módszertanilag meg kell alapozni a károk becslését.

A közintézmények szerepet kell vállaljanak az utánpótlás képzésében, a konfliktusmenedzsmentben és az intézmények közötti kommunikációban.

E-mail címed nem kerül nyilvánosságra.

This website uses cookies to improve your experience. We'll assume you're ok with this, but you can opt-out if you wish. Accept Read More

Privacy & Cookies Policy