A csíkszeredai Megyei Sürgősségi Kórház főépületét piros színnel világították meg a tuberkulózis elleni küzdelem világnapján

0

Articol disponibil în: Magyar Română

Március 24-én tartják világszerte a tuberkulózis világnapját, amely évforduló része a WHO eseménynaptárának. Célja, hogy felhívja a figyelmet a világ legfontosabb közegészségügyi problémáira.

A tuberkulózis világnapját a Csíkszeredai Megyei Sürgősségi Kórház a kórház főépületének piros kivilágításával jelzi.

fotó: Spitalul Județean de Urgență Miercurea Ciuc/ Facebook

 

A szakemberek szerint a világjárvány alatt kisebb számban diagnosztizált esetek nem jelentik a betegség eltűnését, a járvány utáni időkben várhatóan nőni fog az esetszám. Az Egészségügyi Világszervezet adatai szerint 2020-ban mintegy másfél millió ember hunyt el a tuberkulózis miatt.

A tbc bakteriális megbetegedés, amelyet a Mycobacterium családba tartozó fertőző ágensek okoznak, leginkább az oxigenizált szervrendszerekben, mint a tüdő. A betegség sokszínű, több formát ölthet, ezért a diagnosztizálás nehézkes is lehet.

A tbc régóta jelen van, megjelenését elősegítik az aktuális demográfiai, földrajzi, migrációs állapotok, háborúk, de hosszantartó fizikai vagy szellemi stressz, társbetegségek jelenléte, cigarettázás, alkoholfogyasztás, alultápláltság, rossz szociális körülmények.

Minden tüdőröntgenen láthatóak kalcifikált, specifikus tbc-s léziók, ami azt jelenti, hogy szervezetünk sokszor találkozik a betegséget okozó Koch-bacilussal, de rendszerint az erős immunrendszerünk meggátolja a betegség kialakulását. A csecsemők védelmét a betegség súlyos formáitól – mivel újszülött korban még nem fejlődött ki a speciális immunitás – a születés után felvett BCG oltás szolgálja.

A tbc antibiotikumokkal gyógyítható betegség, de komplex kezelési és megfigyelési időszakot igényel kórházi körülmények között. Ez lehet két hónap, de ha az antibiotikumokra rezisztens törzsek okozzák a fertőzést, akkor akár több év is. A hosszútávú antibiotikumos kezelésnek számos mellékhatása van, a gyógyulást pedig sokszor nehezíti a káros szenvedélyektől való elszakadás rögös útja. A gyógyulás és az ahhoz szükséges idő a páciensek számára nagy kihívás, a gyógyulás eléréséig alázat és türelem szükséges.

Érdekesség, hogy a tbc-s betegek többnyire enyhébb tünetekkel estek át a covid-fertőzésen.

A tbc tünetei: étvágytalanság, fogyás, éjszakai izzadás, fáradékonyság, koncentráció-képesség csökkenése, a fertőzött szervrendszert érintő elváltozások, például elhúzódó produktív köhögés, nehézlégzés, vérköpés, mellkasi fájdalom,  társulhat a kórképhez mellhártyagyulladás vagy folyadékgyülem, légmell.

Mivel ezek nem specifikus tünetek, a diagnózis gyakran későn születik meg, azonban minél több idő telik el a diagnózis felállításáig és a kezelés elkezdéséig, annál súlyosabb formát ölthet a betegség, és akár halálos kimenetelű is lehet.

A gyógyulás titka a minőségi beteg-orvos kapcsolat, az alázatosság, a türelem, hit a gyógyulásban, a kórházi kezelés végigvitele, a dohányzásról való lemondás, az étvágy visszaszerzése.

Nagyon fontos a szűrés, a családorvos, iskolaorvos, munkaorvos által.

  • a csíkszeredai Megyei Sürgősségi Kórház által szolgáltatott információk

 

E-mail címed nem kerül nyilvánosságra.

This website uses cookies to improve your experience. We'll assume you're ok with this, but you can opt-out if you wish. Accept Read More

Privacy & Cookies Policy