A sáltól nem lehet jóllakni

0

Articol disponibil în: Magyar Română

 

Bár a világ gazdasági és politikai helyzete nem rózsás, egyesek úgy látják jónak, hogy minden helyzetben olajat öntsenek a tűzre. Ha legalább a saját országukban rózsásak lennének a dolgok, akkor még érthető lenne, de úgy tűnik, a Magyarországról érkező provokációk célja ködbe burkolni az ország valódi problémáit.

Magyarországon magasabb az infláció és a megélhetési költségek magasabbak, mint Romániában. Ma már nem titok, hogy Magyarország az EU országai közül a legdrágább hiteleket veszi fel, a pénz leértékelődése pedig a közelgő recesszió jele.

„Magyarország növekvő külső egyensúlyvesztése különösen sebezhetővé teszi gazdaságát. Magyarország dollárban és euróban denominált külföldi adóssága pedig meghaladja a környező országokét, vagyis aránytalanul szenved a valuta leértékelődésétől” – áll az Oxford Economics friss jelentésében.

Noha nagy gazdasági problémákkal küzd, Magyarország az Országos Helyreállítási Terven keresztül friss levegőhöz juthat. De még itt sem problémamentes a helyzet. Hónapokig zárolták a Helyreállítási Alap forrásait, miközben tárgyalások folytak az Európai Bizottság és az Orbán-kormány között a magas szintű korrupcióval kapcsolatos brüsszeli aggodalmakról, a bíróságok, a média és a nem kormányzati intézmények függetlenségének védelméről, valamint a kisebbségi jogokról. Az Európai Bizottság várhatóan jóváhagyja Magyarország világjárvány utáni helyreállítási tervét, de addig nem ad pénzt az Orbán-kormánynak, amíg az állam nem teljesíti az összes elfogadott feltételt – közölték a Reuters által idézett uniós források.

A gazdasági problémákon túl a V4-en (a visegrádi csoport – Csehország, Lengyelország, Szlovákia és Magyarország) belüli nyílt ellenségeskedés is észlelhető. A csoport megoszlik Magyarország Oroszországgal szembeni baráti viszonya miatt. Jana Černochová cseh védelmi miniszter lemondta részvételét a Visegrádi Csoport (V4) védelmi minisztereinek márciusi ülésén, mondván: „Mindig is a V4-et támogattam, és nagyon sajnálom, hogy az olcsó orosz olaj most fontosabb a magyar politikusoknak, mint az ukrán vér”.

Magyarország makacsul keresi a hasznát mindkét táborban, nyugatról és keletről egyaránt. Köztudott, hogy Magyarország hangosan visszautasította az Oroszországgal szembeni szigorúbb uniós szankciókat, köztük a nukleáris együttműködés tilalmát. A paksi atomerőmű bővítése közvetlenül az orosz technológiától függ. A paksi atomerőmű két új orosz reaktorának célja az évtized végére elérni Magyarország energiafüggetlenségét. A projekt azonban egy hajszálon függ, és az EU egyes államai nem hajlandók beleegyezni Oroszország magyarországi szerepvállalásába. A magyar sajtóban még a paksi erőműbővítési projekt feladásáról is szó esik az uniós országok által kirótt megszorítások miatt.

Magyarország intézkedéseinek Romániában is vannak hatásai. Figyelemre méltó a választásokig hasznos erdélyi magyar médiakonszern összeomlása. A Magyarország által erősen finanszírozott erdélyi médiabirodalom most elkezdte az újságírók kirúgását. Az ok: a magyarországi gazdasági problémák. 70%-os elbocsátásokról beszélnek, és úgy tűnik, ez még csak a kezdet. Miután több tízmillió eurót pumpált egy olyan médiabirodalomba, amelynek szerepe az RMDSZ ellenőrzése volt, és minden Orbán-ellenes beszéd megakadályozása a romániai magyar térben, úgy tűnik, hogy a fő finanszírozóval együtt az erdélyi Orbán-párti sajtó nagy része is eltűnik.

Egyre egyértelműbbnek tűnik Magyarország álláspontja. Mivel a külügyminiszter inkább a moszkvai látogatásokat részesíti előnyben a brüsszeliekkel szemben, már megjelentek az első vélemények arról, hogy Magyarországot ki kell kényszeríteni az EU-ból. Egyes hangok „zsarolással” vádolják Magyarországot, és azzal, hogy megpróbálja aláásni az Oroszország elleni közös uniós szankciókat.

A magyar miniszterelnök azonban minden Magyarországgal szomszédos államban fel akarja borzolni a kedélyeket a Nagy-Magyarország jelképeivel ellátott sál viselésével, gyermeki okoskodással, hogy „a futball nem politika”. A világ hozzászokott a populista kirohanásaihoz, reméljük, a szomszédos állam lakossága is megérti, hogy nehéz időkben egymás támogatására van szükség, nem provokációra. Az viszont igaz, hogy a futball nem politika, ahogy a sáltól sem lehet jóllakni. Tekintettel arra, hogy Magyarországnak mennyi belső és külső problémája van, talán a jelenlegi határok polgárainak jólétével kellene foglalkoznia a miniszterelnöknek 2022-től, nem pedig olyan imperialista fantáziákkal, amelyek a történelem során csak szenvedést, halált és éhséget hoztak.

E-mail címed nem kerül nyilvánosságra.

This website uses cookies to improve your experience. We'll assume you're ok with this, but you can opt-out if you wish. Accept Read More

Privacy & Cookies Policy