A szótól a grafikai ábrázolásig: Eminescu illusztrátorai

0

Articol disponibil în: Magyar Română

Amikor történeteket olvasunk vagy hallgatunk, az agyunk mindent képekké alakít. Egy szövegre vagy történetre az agy ábrázolások sorozatával reagál. Soha nem hagyja abba a képek generálását és visszatekerését. Minden, amit látunk és befogadunk az idő múlásával, az elménkben kialakuló képek összetettségében tükröződik. Azok vagyunk, amennyit megértünk, és amennyit el tudunk képzelni. A kreatív embereknél a keletkező képek nyilvánvalóan összetettebbek. Ők is szükségét érzik annak, hogy fizikai formát adjanak a mentális képeknek, amelyeket a valóság és az álmok egyaránt inspirálnak.

A költő tehetsége abban rejlik, hogy képes absztrakt vagy összetett mentális képeket létrehozni, a szófordulatokat használva és filozófiai gondolatokat kifejezve. A költő olyan művész, aki képeket rajzol az olvasó elméjében, csupán a szó segítségével. Mihai Eminescu költő-filozófus irodalmi szövegei megjelenésüktől kezdve napjainkig állandó inspirációt jelentenek. Azok a művészek, akik rezonáltak Eminescu látásmódjára, úgy érezték, hogy konkrét formát tudnak adni a költő által papírra vetett gondolatoknak. Így szubjektív ábrázolások sorozata keletkezett, amelyek Eminescu lírai univerzumának – egy ilyen összetett és kimeríthetetlen eszmei térnek – a töredékein alapulnak.

Mivel a művészek és a grafikai művek listája igen hosszú, szinte egy művészeti mozgalomról beszélhetünk, amelynek révén az eminescui líra vizuálissá vált. Valójában Eminescu versei a román irodalomtörténet legtöbbet illusztrált szövegei.

Eminescu munkássága több mint 140 éve inspirál.

1883. december 21-én jelent meg Eminescu első verseskötete, a „Poesii”. 2023 decemberében volt a kiadás 140. évfordulója. A bukaresti Socec Kiadó gondozásában megjelent kötethez Titu Maiorescu írt előszót, aki a 64 verset is válogatta. A kötet 1883. december 22-én került forgalomba, 1000 példányban, részben luxuspapíron.[1]

Az első, 1000 példányban megjelent Maiorescu-kiadást 10 másik kiadás követte. A következő kiadásokban más irodalmi alkotások is helyet kaptak, fokozatosan elérve az utolsó Maiorescu-kiadás 72 versét.

A második kiadás 1885-ben jelent meg, a tartalom azonos maradt. Az 1887-ben megjelent harmadik kiadás három új verset tartalmazott: „La steaua”, „De ce nu-mi vii” és „Kamadeva”, amelyek a költő utolsó művei közé tartoztak. Eminescu halála után, 1889 októberében egy negyedik kiadást nyomtattak ki, Titu Maiorescu által aláírt tanulmányt, „Poetul Eminescu” címmel. Az első négy kiadás címlapja előtt egy lap van Mihai Eminescu miniatűr portréjával, amely egy 1878 februárjában, Bukarestben, Frantz Duschek[2] műtermében készült fénykép reprodukciója.[2]

A „Poesii” című kötetet teljes egészében átültették digitális formátumba, és elérhető a Iaşi-i „Mihai Eminescu” Központi Egyetemi Könyvtár digitális könyvtárában, itt: http://dspace.bcu-iasi.ro/handle/123456789/36442.

Neves illusztrátorok

Az illusztráció a művész látásmódjában a szöveg jelentését hangsúlyozza, és az olvasó esztétikai élményét hivatott fokozni.

Az Eminescut illusztráló művészek többsége megtalálható Petre Popescu Gogan „Eminescu visszhangja a képzőművészetben” című kötetében (1991). Rövid felsorolásban a román művészettörténet olyan fontos neveit említem, mint Gheorghe Petrașcu, Camil Ressu, Alexandru Ciucurencu, Francisc Șirato, Constantin Piliuță, Sabin Bălașa, a kortárs művészek Dan és Lia Perjovschi, de olyan nevek is, mint Cela Neamțu, Vanda Mihuleac, Ion Panaitescu, Marcel Olinescu, Maria Manolescu, Igor Vieru, Ion Truică, Aurel Bordenache, Petre Vulcănescu, Ary Murnu, Mișu Teișanu, Ligia Macovei és mások. Legtöbbjük a Luceafăr különböző aspektusait illusztrálta saját látásmódjában. A felsoroltak közül néhányan nagy esztétikai színvonalú művekben emelkednek ki különleges tehetségükkel.

Az Eminescunak művészi tiszteletadással (rajzolt portrékkal vagy szobor mellszobrokkal) adózó művészek közül néhányan: Dimitrie Paciurea, Francisc Șirato, Ștefan Luchian, Ion Schmidt-Faur, Sabin Bălașa, Ion Georgescu és Constantin Jiquidi.

Eminescu művének első illusztrátora Eminescu írásait számos romániai és más művész választotta, akik igyekeztek vizuálisan is megfeleltetni a verseket. Feljegyzések szerint az első művész, aki ilyen illusztrációkat készített, 1895 körül Leonard Salmen lengyel származású grafikus volt. „1895 és 1925 között a bukaresti Socec & Co. könyvesbolt kiadója és a Iași-i Șaraga Universal Deposit több ezer, Leonard Salmen „hangulatos rajzai” után illusztrált képeslapot adott ki, amelyeket Eminescu versei kísérték”[3].

A nyomatokat aztán az egész országban és külföldön is terjesztették. Leonard Salmen volt az első grafikusművész, aki 1909-ben Galacon, a költő halálának 20. évfordulója alkalmából rendezett megemlékezésen Eminescu lírája által ihletett művekből személyes kiállítást rendezett.

A Salmen által illusztrált képeslapok ma magángyűjteményekben, múzeumokban és könyvtárakban találhatók. Számos, többnyire szénnel készült alkotás a Román Akadémiai Könyvtár Nyomtatványtárának hagyatékában található.[4]

Eminescu világegyeteme az ő látásmódjukban

Az Eminescut illusztráló művészek között megkülönböztetett helyet foglal el Mișu Teișanu. A Luceafărul című költeményhez készített egy egyedülálló, 22 illusztrációból álló sorozatot, amely a kromolitográfia technikájával, gazdag és kiegyensúlyozott színekkel, szecessziós stílusban készült, és mindegyike sajátos példányszámmal rendelkezik. Az illusztrációk jelenleg is forgalomban vannak a nemzetközi aukciókon, és olyan jelentős platformokon jelennek meg, mint a MutualArt és az Artnet. Ligia Macovei egyike azoknak a művészeknek, akik a romániai plasztika egyik legfontosabb illusztrációs művét alkották. A művésznő 1950-ben kezdett ihletet meríteni a nagy költő műveiből, amikor a „Călin, file din poveste” című verse által ihletett két gouache-jával részt vett az Állami Kiállításon. Az 1964-ben megjelent Mihai Eminescu „Poesii” című kötete, amelyet teljes egészében Ligia Macovei rajzai illusztráltak, nemzetközi elismerést hozott a művésznek. A verseskötet különdíjat kapott Európa egyik legrangosabb könyvvásárán, 1964-ben Lipcsében[5].

Saját stílusát egyszerre jellemzi az erő és az érzékenység, amely saját vizuális költészetét formálja.  Tudor Arghezi műveit is illusztrálta.

Aurel Bordenache Mihai Eminescu 1944-ben a Cartea Românească kiadónál megjelent, Menny Toneghin által szerkesztett verseskötetéről ismert, amelyhez 150 tusrajzot készített. A könyv, amely a brassói „George Barițiu” Megyei Könyvtár gyűjteményében található, ma egy limitált kiadás része, amelyből nagyon kevés példány maradt fenn, mert a második világháború végén a Cartea Românească kiadó raktárát lebombázták, és a példányok nagy része megsemmisült. A rajzok nagy tehetségről, a klasszikus művészet szellemében való neveltetésről tanúskodnak. Nyolcéves korában felvételt nyert a belgiumi Liége-i Képzőművészeti Akadémiára. Bordenache a román királyi ház festője és gravírozója volt. Emlékiratai szerint rokona volt Mihai Eminescu költőnek is. Mihail Sadoveanu műveit és Nicolae Iorga tanulmányait is illusztrálta.

Ary Murnu (Aristomene Murnu Gheorghiades), a romániai postabélyegek, bankjegyek és érmék művésze és mintakészítője 12 akvarellt készített, amelyekből 12 gyönyörű és ritka illusztrált képeslap készült. A Luceafărul, Călin, Făt frumos din tei, Pe lângă plopii fără soț, Strigoii, Înger și Demon, Venere și Madonă, Melancolie, Singurătate és Satira III című versekből merített ihletet. Ezek az akvarellek és más, Murnu tulajdonát képező rajzok illusztrálták Mihai Eminescu ,,Poesii” című kötetét, amelyet testvére, George Murnu szerkesztett 1928-ban, és amelyet a bukaresti ,,Naționala”- S. Ciornei kiadó nyomtatott. Később fia, Ion Lucian Murnu is több művet szentelt Eminescu műveinek.

Igor Vieru művészete a valóság és a költészet ötvözéséből fakad, a metaforikus elem egyre inkább jelen van alkotásaiban. Így egyértelmű az irodalmi szövegeken alapuló ábrázolások iránti affinitása.

Aurel David a szerzője az Arborele Eminescu című, 1967-ben polikróm linómetszet technikával készült, jól ismert grafikának. Az eredetiben kinyomtatott és széles körben terjesztett grafika a Moldovai Köztársaság legismertebb grafikai alkotása lett. Hasonlóképpen a művész később Tolsztoj és Puskin portréit is elkészítette.

Az eredetileg felsoroltak mindegyike megérdemelne legalább néhány sort, de az eminescui lírának szentelt legszebb képi ábrázolások galériájában hagyom, hogy művészetük önmagáért beszéljen. Ő írt és az elmúlt 140 év történelmének különböző pillanataiban plasztikusan átformálták írásait. A képzőművészek képekben tolmácsolták a költő gondolatait, azokat a gondolatokat és érzelmeket, amelyeket közösnek éreztek.

Cosmina Marcela OLTEAN

Hivatkozások – Petre Popescu-Gogan, Ecouri eminesciene în arta plastică, București, 1991; Pagina oficială a Departamentului Colecții speciale – Biblioteca Centrală Universitară „Mihai Eminescu” Iași; Biblioteca Județeană “George Barițiu” din Braşov; Revista Historia.

Fotók: hivatkozott források


[1] Pagina oficială a Departamentului Colecții speciale, Biblioteca Centrală Universitară „Mihai Eminescu” Iași, http://dspace.bcu-iasi.ro/handle/123456789/31876

[2] Ibidem

[3] Petre Popescu-Gogan, Ecouri eminesciene în arta plastică, București, 1989, p. 31, citat de Iulian Pruteanu-Isăcescu, în Revista Historia, https://historia.ro/sectiune/general/eminescu-in-viziunea-primului-artist-care-i-a-565113.html, accesată 08.01.2024

[4] Iulian Pruteanu-Isăcescu, în Revista Historia, https://historia.ro/sectiune/general/eminescu-in-viziunea-primului-artist-care-i-a-565113.html, accesată 08.01.2024

[5] Comunicat Muzeul Municipiului București, expoziția “Magia liniei. Ligia Macovei și lirica eminesciană”, curator Dr. Elena Olariu, https://muzeulbucurestiului.ro/vernisajul-expozitiei-magia-liniei-ligia-macovei-si-lirica-eminesciana/

E-mail címed nem kerül nyilvánosságra.

This website uses cookies to improve your experience. We'll assume you're ok with this, but you can opt-out if you wish. Accept Read More

Privacy & Cookies Policy