Bírálják a romániai digitális oktatást a magyar diákok szülei

0

Articol disponibil în: Magyar Română

Foto: Moldova 24

Az április elején készített tanulmány szerint az interaktív digitális oktatási módszerek az erdélyi magyar diákok kevesebb mint felének állnak rendelkezésre. A kutatásra abban az időszakban került sor, amikor a minisztérium csak javasolta az online oktatást, tájékoztat az MTI.

A hétfőn közzétett koronavírus Erdélyben című tanulmány adatai szerint az erdélyi magyar diákok túlnyomó része részt vett a távoktatásban, amely Romániában március 11- április 3 között választható volt, és a múlt hét óta vált kötelezővé, miután a tavaszi szünet befejeződött.

A tanulmány szerint a gyerekek 9%-a számára az iskola nem nyújtott semmilyen segítséget a diákok csupán 45%-a számára elérhetők a valóban digitálisnak, interaktívnak tekinthető tanítási módszerek. 31% azok aránya, akik digitális oktatási platformokat használnak, és 22% az online videókonferenciák segítségével tanulóké. A mindkét digitális megoldást használó diákok aránya 8%. A legelterjedtebb forma, hogy a tanítók, tanárok e-mailen, közösségi oldalon, SMS-ben küldik el a megoldandó feladatokat, ez a diákok 59%-a esetében van így, kiemelkedően az I-IV osztályosok esetében.

A különböző oktatási formák biztosítása, az ezekhez való hozzáférés jelentős társadalmi egyenlőtlenségeket mutat. Legjobb helyzetben a nagyvárosi, magasan képzett szülők gyermekei vannak, itt a diákok több mint fele részesül digitális távoktatásban. Körükben az is jellemző, hogy az iskola egy időben több oktatási formát is használ, a feladatok hagyományos elektronikus kommunikációval és digitális oktatási platformokon is jönnek, illetve online órákat is tartanak.

A falvakban, alacsonyabban iskolázott szülők gyermekei esetében jelentősen kisebb a hozzáférési esély a digitális oktatáshoz, nagy valószínűséggel mind az iskolák, mind pedig a szülők lehetőségei korlátozottak. Az elemi osztályokban nagyon alacsony az interaktív megoldások használata. A digitális távoktatás a felsőbb tagozatok, illetve a végzős osztályok esetében kiemelkedő. A 12. osztályosok 72%-a online videókonferenciák keretében vagy professzionális platformok segítségével tanul a jelenlegi helyzetben. A diákok átlagban napi 3 órát tanulnak a kényszervakációban.

A szülők egyötödének okoz nehézséget a megváltozott oktatási körülményekhez való alkalmazkodás, az új helyzet az érettségi és képességvizsga előtt állóknak jelent leginkább kihívást. Az elmaradt időszak bepótolásáról, a tanév lezárásáról is jelentősen megoszlanak a vélemények.

A szülők relatív többsége a tanév lezárását tartja kívánatosnak. Amennyiben a járvány nem jár le júniusig, a válaszadók 45%-a a gyermekek tanulmányi helyzetének lezárását látná jónak, a távoktatás keretén belül. A szülők 40%-a ugyanakkor az elmaradt időszak hagyományos oktatási formában való bepótolását részesítené előnyben, többségük a nyári hónapokat áldozná erre. A szülők egytizede a tanév megismétlése mellett foglalt állást.

A kutatást az Erdélystatot működtető kolozsvári Közpolitikai Elemző Központ Egyesület és a SoDiSo Research közvélemény-kutató cég készítette 2020. április 1–10. között, 7450 személy megkérdezésével. Az adatfelvétel interneten és telefonon történt. Az eredmények a nagyrészt internethasználó, legalább általános iskolai végzettséggel rendelkező 18–80 éves erdélyi magyar populációra vonatkozó becslésnek tekinthetők.

 

E-mail címed nem kerül nyilvánosságra.

This website uses cookies to improve your experience. We'll assume you're ok with this, but you can opt-out if you wish. Accept Read More

Privacy & Cookies Policy