Egy bizonyos halfajta miatt veszélybe került a Szent Anna tó. Borboly Csaba szakemberekkel a helyszínre ment megoldásokat keresni

0

Articol disponibil în: Magyar Română

Foto: Borboly Csaba/Facebook

Románia egyetlen vulkanikus tava, a Szent Anna tó veszélyben van, jelzik a biológus szakemberek. A tó vizének minősége jelentősen megromlott az elmúlt években, az elszaporodott algák és egy halfajta megjelenése miatt, amelyik elősegíti az algák szaporodását.

Hargita Megye Tanácsának vezetősége múlt hét végén bejelentette, hogy a Szent Anna tónál járt a szakemberekkel, akik a tó jegét meglékelve különböző méréseket végeztek. A szakemberek első következtetései aggasztóak, mondja megyei tanács elnöke.

Az elmúlt években a tó vizének minősége megváltozott, sajnos rossz irányba. A Szent Anna tó a turisták számára egy nevezetesség a sok közül, de nekünk egy érték. Azon dolgozunk, hogy megmentsük az ország egyetlen vulkanikus tavát, amelyhez szép emlékek fűznek.

A tó megmentésére tett első intézkedések

Dr. Máthé István, a csíkszeredai Sapientia Tudományegyetem docense elmondja, hogy a tó megmentése érdekében tett első lépések a tó vizének különböző mélységeiből vett vízminták elemzéséből állnak.

Az utóbbi tíz évben a tó vizének minősége megromlott. Ha egy tóban az algák túlszaporodnak, az egy gyengébb vízminőséget jelent. Megvizsgáljuk az algákat elsősorban, és azt láthatjuk, hogy elszaporodtak, a tó vize megromlott. A domináns algaközösség, ami eddig is létezett a tóban, túlságosan elszaporodott, emiatt a tó vize zölddé vált.

Imecs István, halbiológus:

2010 óta megjelent egy fajta hal, ami eddig nem létezett a tóban. Ezek nagy gondot okoznak, mivel megeszik a vízben található zooplanktonokat, amelyek viszont algákkal táplálkoznak, és normális szinten tartják az algák mennyiségét. A tó jövőjének biztosítása érdekében el kell kezdjünk egy helyreállítási folyamatot, a halak megjelenése előtti körülményeket kell visszaállítani. Számos mérésre, a halak aprólékos tanulmányozására van szükség, gyomortartalmuk elemzésére, hogy megtudjuk hogyan élnek, milyen szervezetekkel táplálkoznak, innen megtudjuk, mi van még a tóban. Reményeink szerint az év végéig csökkenteni tudjuk a létszámukat a tóban, és a zooplankton visszaszaporodik. Ezzel párhuzamosan a tó további táplálását megakadályozó tevékenységekre van szükség.

Dr. Máthé István elmondta, hogy a tó egy zárt kráter, tehát minden, ami a talajjal érintkezésbe kerül, az egy adott ponton mind a tóban köt ki. A szakember elmagyarázza, hogy az emberi szennyezés, az ételmaradék, az ürülék és vizelet, amely sok nitrátot tartalmaz, beszivárog a tó vizébe, gazdag táplálékot biztosítva az algáknak.

Megfelelőképpen kell megoldani a vécék kérdését, civilizált turizmust kell gyakorolni- jövök, látok, elmentem, nem úgy, mint eddig, hogy jövünk, miccset sütünk, itt ülünk egész nap. Reméljük, hogyha sikerül a behatások mértékét megállapítani és ellenőrzés alatt tartani a halpopulációt, akkor a tó vizének minősége javulni fog.

Borboly Csaba, a megyei tanács elnöke támogatja a Szent Anna tó megfigyelési és megmentési tevékenységét és azt üzeni Hargiuta megye lakóinak, illetve a turistáknak, hogy vegyék figyelembe a szakemberek észrevételeit, hogy megmenthessük a vulkanikus tavat az eltűnéstől.

A Szent Anna tó egy érték, büszkék vagyunk rá, biológiai sokféleségeink egyik leglátványosabbika, meg kell védeni, meg kell őrizni gyermekeink, unokáink számára. Lépéseket kell tenni, hogy megőrizzük abban a forméban, ahogy gyermekkorunk óta emlékszünk rá, ehhez összefogásra van szükség. Nemcsak a csíkkozmásiak, Hargita Megye Tanácsa részéről, hanem mindenkit megkérünk, működjön együtt annak érdekében, hogy a tó védelmét, tulajdonképpen megmentését szolgáló szakszerű beavatkozások megtörténhessenek.

2017 decembere óta tilos a fürdés a Szent Anna tóban.

E-mail címed nem kerül nyilvánosságra.

This website uses cookies to improve your experience. We'll assume you're ok with this, but you can opt-out if you wish. Accept Read More

Privacy & Cookies Policy