Hargita megye, biokulturális régió – Borboly Csaba javaslata az ENVE szakbizottságban

0

Articol disponibil în: Magyar Română

 

Borboly Csaba, a Hargita megyei tanács elnöke és a Régiók Bizottsága (RB) tagja javasolja a biokulturális régió fogalmának bevezetését az európai politikába. A javaslatot az ENVE (Környezetvédelem, éghajlatváltozás és energiaügy) január 28-án Brüsszelben tartott ülésén terjesztették elő, és megvitatták a biológiai sokféleségről szóló egyezményhez kapcsolódó kérdéseket.

Ebben a témában a megyei tanács elnöke együtt dolgozik a fenntartható tájgazdálkodási munkacsoporttal, külön9sen a kolozsvári Babes- Bolyai Tudományegyetem Biológia és geológia karával.

A javaslat értelmében a biokulturális régió fogalmának bevezetésével a különböző európai stratégiák és a biológiai sokféleségről szóló egyezmény összekapcsolható. A kulturális identitás és a biológiai sokféleség nemcsak régiónkban, Romániában, hanem Európában és a világ számos régiójában is összekapcsolódik.

Borboly Csaba a javaslatban kiemelte, hogy az ember-természet közös fejlődése, a földgazdálkodás hagyományos módja, nevezetesen a régiók magas természeti értéke és biodiverzitása kulcsszerepet játszik a fenntartható vidékfejlesztésben. A biokulturális régiók meghatározása és kezelése tehát nélkülözhetetlen eszköz a fenntartható fejlődéshez és a gazdasági fejlődéshez, a kulturális értékek megőrzéséhez és a biodiverzitás megőrzéséhez vezethet.

Annak ellenére, hogy nagy a tudás és a know-how a bio-kulturális régiókról, ez a koncepció nem szerepel a magasabb szintű döntéshozatali folyamatban.

„Bízom abban, hogy Hargita megye, Székelyföld gazdag kulturális és természeti értékeinek köszönhetően egy olyan fenntartható vidékfejlesztési központtá tud válni, amely értékeink megőrzése mellett hozzájárul a térség lakosainak megélhetéséhez, és amelyre minden székelyföldi lakos büszke lehet. Erre hívjuk fel az Európai Unió intézményeinek figyelmét is, hiszen uniós támogatásokkal településeink is fejlődhettek, utak, csatornahálózatok épültek, a közösség gyarapodott. Hallatnunk kell a hangunkat és kifejezni az igényünket az Európai Unió támogatására számos területen, közösségünk védelmében ki kell állnunk, ezért fontos, hogy jelen legyünk az Európai Unió intézményeiben”, nyilatkozta a javaslattal kapcsolatban Borboly Csaba.

A konfliktust okozó fajokkal való együttélés elősegítése az uniós természetvédelmi irányelveknek megfelelően témakörben Borboly Csaba korábbi jelentései és raportőri tevékenysége az alábbi linken tanulmányozható:

https://www.borbolycsaba.ro/a-konfliktust-okozo-fajokkal-valo-egyutteles-elosegitese-az-unios-termeszetvedelmi-iranyelvek-kereten-belul/

Borboly Csaba Régiók Bizottságában kifejtett tevékenységéről bővebben az alábbi linken olvashatnak:

https://www.borbolycsaba.ro/tevekenyseg/regiok-bizottsaga/

E-mail címed nem kerül nyilvánosságra.

This website uses cookies to improve your experience. We'll assume you're ok with this, but you can opt-out if you wish. Accept Read More

Privacy & Cookies Policy