Hargita Megyei Csendőrfelügyelőség- az elmúlt hét mérlege: 16 esetben tettek bejelentést medve jelenléte miatt
Articol disponibil în: Magyar Română
A 2024. augusztus 5-11 közötti időszakban a Hargita Megyei Csendőrfelügyelőség diszpécserszolgálatához 16 hívás érkezett a 112-es egységes segélyhívó számon keresztül, amelyekben medve jelenlétét jelezték Vasláb, Tusnádfürdő, Zetelaka, Marosfő, Csíkszereda, Balánbánya, Csíkszentdomokos, Fitód településeken, illetve Vasláb és Gyergyótekerőpatak között.
A Hargita Megyei Csendőrfelügyelőség diszpécseri irodájába a 112-es rendszeren keresztül érkező 16 hívás közül, amelyek medvék jelenlétét jelezték, 6 esetben volt szükség beavatkozásra, ugyanis a többi esetben a medvék már nem voltak a helyszínen a csendőrök kiérkezésekor.
Mind a 6 esetben a Hargita megyei csendőrök hang- és fényjelzések segítségével az erdőbe kergették a vadállatokat, amint a helyszínre érkeztek és igazolódott a vadak jelenléte. A medvék elüldözésére Marosfő, (1), Zetelaka (3), Tusnádfürdő(1) és Csíkszereda(1) településeken került sor. Augusztus 9-én és 10-én Balánbánya és Csíkszentdomokos térségében medvék jelenlétéről kaptunk értesítést, és mindkét esetben egy csendőrcsapat ment ki a helyszínre. Ezekben az esetekben szükség volt egy beavatkozó csoport felállítására a további intézkedések megtétele érdekében. A helyszínen a csendőrcsapatok biztosították a területet és fenntartották a biztonságos környezetet-
közölte a Hargita megyei csendőrfelügyelőség.
Az év eleje óta 281 hívást regisztráltak a Hargita Megyei Csendőrfelügyelőség diszpécserszolgálatánál a 112-es segélyhívó rendszeren keresztül, amelyek medvék jelenlétét jelentették lakott területek közelében. Minden esetben beavatkozó csapatot küldtek a helyszínre.
A járőrök minden esetben egy ideig a területen maradtak, hogy megbizonyosodjanak arról, hogy a veszély már nem fenyeget. A beavatkozó csoport a 81/2021 sürgősségi kormányrendelet rendelkezéseivel összhangban az esemény helye szerinti közigazgatási terület polgármesteréből/alpolgármesteréből, csendőrökből, a vadászegyesület képviselőjéből és egy állatorvosból áll.
A csendőrök emlékeztetik a lakosságot, hogy minden ilyen helyzet észlelésekor hívják a 112-es segélyhívószámot, ne próbáljanak meg beavatkozni, ne etessék a vadállatokat, legyenek óvatosak a háztartási hulladék elhelyezésével, és ne közelítsék meg a medvéket, hogy filmezzék vagy fényképezzék őket.