Nagyon figyeljünk, hogy milyen befektetési platformokba és online kereskedési platformokba lépünk be!

0

Articol disponibil în: Magyar Română

A Hargita Megyei Rendőrfelügyelőség Bűnügyi Nyomozó Szolgálata szintjén 2023 eleje óta és mostanáig több feljelentés érkezett befektetési platformokat látogató személyektől.

A veszteségek 1.017,00 RON-tól 176.516,00 RON-ig terjednek, és általában 10.000 RON fölött vannak.

Más struktúrák is vizsgálják a büntetőügyeket, miután Hargita megyében olyan személyek tettek panaszt, akiket a kereskedési platformokon becsaptak, és a károk 20.000 RON-tól 800.000 RON-ig terjednek.

Az áldozatokat a Facebook közösségi hálózaton elhelyezett hirdetésekkel verik át, amelyek rövid időn belül mesés jövedelmet ígérnek. A hirdetés elérése után az áldozatot egy másik weboldalra irányítják át, ahol általában regisztrálnak a nevükkel, telefonszámukkal és e-mail címükkel. A regisztrációt követően ismeretlen személyek WhatsAppon keresztül felveszik velük a kapcsolatot, akik egy befektetési platform képviselőinek adják ki magukat, és a beszélgetéseket követően különböző összegek befektetéséről győzködik az áldozatokat, heti 20-25%-os nyereséget ígérve nekik. Az úgynevezett befektetések általában ismert vállalatok (Tesla, Amazon, Romgaz, Hidroelectrica stb.) részvényeinek vagy kriptovaluták vásárlásából állnak.

Ráadásul az áldozatok bizalmának elnyerése érdekében a brókerek kezdetben kisebb összegeket utaltak át befektetési nyereségként. Később az áldozatokat rávették, hogy telepítsenek AnyDesk vagy TeamViewer alkalmazásokat a személyes telefonjukra, amelyekkel az úgynevezett brókerek manipulálták a tranzakciókat, hogy az áldozatok, mint befektetők, azt higgyék, hogy nyereséget termelnek. Ezen alkalmazások telepítésével az áldozatok hozzáférést biztosítanak a telefonjukon, táblagépükön vagy akár laptopjukon lévő adatokhoz, így az állítólagos brókerek bármilyen tranzakciót elvégezhetnek az áldozatok bankszámlájáról. Az esetek túlnyomó többségében a kárvallott számláján lévő összes pénzeszközt átutalják és ellopják az állítólagos brókerek.

Amikor a károsultak kérték befektetéseik visszaszolgáltatását, a brókerek késleltetni kezdték a műveletet, mindenféle pénzügyi okokat kitalálva arra, hogy miért nem utalják át a pénzt, további összegeket követelve jutalékok és különböző díjak (átváltási, átutalási) formájában.

Annak érdekében, hogy elkerülje a csalást, amikor pénzt fektet be a kereskedési platformokon, és a kellemetlen helyzetek megelőzése érdekében, amelyek során elveszíti a pénzét, a következőket javasoljuk:

-Ne lépjen be a közösségi médiaplatformokon található linkekre, amelyek nagyon rövid időn belül nagy pénznyereséget ígérnek;

-Ne kommunikáljon és ne tartson fenn kapcsolatot ezeknek a platformoknak a „képviselőivel”, akik „pénzügyi elemzőként” mutatkoznak be, függetlenül a kitartásuktól (számtalan telefonhívás) és attól, hogy a befektetés érdekében nyomást gyakorolnak Önre;

– Tájékozódjon a kereskedési platformról, mielőtt egy ilyen befektetésbe kezdene. Egy egyszerű keresés a keresőmotorokban segít megkülönböztetni egy valódi céget/platformot egy fiktívtől, és megtalálja az átverés áldozatainak jelentéseit.

-Lépjen be egy ismert pénzügyi hatóság weboldalára, és ellenőrizze, hogy a bróker bejegyzett és engedélyezett-e. Ilyen szervezet lehet például a Pénzügyi Piacok Nemzeti Bizottsága (C.N.P.F.) vagy a Pénzügyi Felügyeleti Hatóság (A.S.F.).

-Ellenőrizze a pénzügyi hatóságok által kiadott feketelistákat vagy figyelmeztetéseket, hogy elkerülje a problémás oldalakat és brókereket. Számos szabályozó szervezet elérhetővé tesz ilyen listákat a weboldalán.

  • Az első dolog, ami elgondolkodtató lehet, ha arra kérik, hogy telepítsen távvezérlő alkalmazásokat az eszközeire, azzal az ürüggyel, hogy segít nekik a tranzakciókban, nevezetesen az AnyDesk és a TeamViewer alkalmazásokat. Ezen alkalmazások telepítésével az idegenek hozzáférhetnek az eszközén (telefon, laptop, számítógép, táblagép) lévő összes adathoz, beleértve a banki adatokat is; Ha az állítólagos tanácsadókkal való együttműködés fázisában van, és telepítette ezeket az alkalmazásokat, azonnal hagyja abba a velük való együttműködést, és deaktiválja őket a telefonjáról, táblagépéről, laptopjáról.
  • Ne továbbítson személyes adatokat, bankszámlaadatokat, a banktól a banki alkalmazásban SMS-ben/értesítésben kapott hozzáférési kódokat, személyes dokumentumok másolatait, bankkártyákat vagy bármilyen más dokumentumot;
  • Ne hagyatkozzon az ígért bevételekre (pl. 20% naponta, 15% hetente), mivel ezek csak eszközként szolgálnak az áldozatok elcsábítására, mivel ezek a haszonkulcsok szinte lehetetlenek. A legális brókerek nem gyakorolnak nyomást Önre, és nem tesznek irreális nyereségígéreteket.
  • Még ha a „pénzügyi elemzők” mutatják is Önnek a „számlája” felületeit, ahol a „bevételei” láthatóak, ezek hamisak, csak arra szolgálnak, hogy félrevezessék és megtévesszék Önt a további befektetésben. Az egész rendszer akkor fog kiderülni, amikor Ön ki akarja venni ezeket a „nyereségeket”, így ekkor azt fogja tapasztalni, hogy pénzt kell visszautalnia nekik a jutalékok, a kivonási díjak, a büntetések stb. miatt, végül csak azt fogja elérni, hogy pénzzel tömi őket, anélkül persze, hogy pénzt tudna kivenni.
  • Bármennyire is ragaszkodnak ezek a „tanácsadók” (és nagyon kitartóan népszerűsítik hamis kereseti lehetőségeiket azzal, hogy mindent kedvező fényben tüntetnek fel), a potenciális befektetőknek nem szabad nyomon követniük az olyan alkalmazásokban folytatott beszélgetéseket, mint a WhatsApp, Telegram, Messenger stb., mert ezeknek a beszélgetéseknek a 100%-a mögött bűnözők vannak. Egyetlen törvényes befektetési cég sem beszél a potenciális befektetőkkel WhatsAppon vagy Messengeren keresztül.
  • Tájékozódjon a kereskedés és a befektetés kockázatairól. Ne fektessen be olyasmibe, amit nem ért, és ne fektessen többet, mint amennyit megengedhet magának, hogy elveszítsen.

Az online kereskedés során történő csalás elkerülése és a kellemetlen helyzetek megelőzése érdekében javasoljuk:

  • figyeljen oda a hamis weboldalakra: általában nem sok elérhetőséget tartalmaznak, sok hamis weboldalon csak egy e-mail cím szerepel, és a weboldalon található információk sok nyelvtani hibát tartalmaznak. Azok, akik ilyen oldalakon termékeket árulnak, előre pénzt kérnek. Ebben az esetben, bár a fizetés megtörténik, a termékek soha nem jutnak el a vevőhöz. Ezért ajánlatos utánvéttel vásárolni az interneten.
  • Mindig ellenőrizze a weboldalt, ahonnan vásárol, vásároljon olyan oldalakon, amelyeket ismer, ellenőrizze a véleményeket, és mindig tartsa meg a fizetési bizonylatot.
  • soha ne adjon át banki adatokat (bankszámla, bankkártya) vagy személyazonossági adatokat idegeneknek és megbízhatatlan weboldalaknak telefonon vagy laptopon keresztül.
  • olvassa el más vásárlók véleményeit a termékekről és az üzletről/személyekről, amelyeket fontolgat. Más vásárlók korábbi tapasztalatai képet adhatnak a kereskedő termékeinek és szolgáltatásainak minőségéről.

Annak érdekében, hogy a lakossággal megismertessük a bűnözők által eddig használt platformokat, szeretnénk felhívni a figyelmet arra, hogy ezek még mindig dinamikus szakaszban vannak, némelyikük már nem aktuális, mások pedig a közeljövőben jelenhetnek meg:

http://certainvest.io/ ; http://clair.capital ; https://clairtrade.pro/ ; https://merricksinvest.cc ; https://my.wizzcapital.net ; https://genoxinvest.cc ; https://giscapital.co ; https://giscapital.word ; https://g-c.trade ; https://ltrust.trade/ ; https://trustlion.pro ; https://trade-union.pro/ ; https://importcapital.co/ ; https://influxfinance.pro ; https://meteortrade.co ; http://meteortrade.pro ; https://ufinacapital.ro ; https://foruscapital.io .

E-mail címed nem kerül nyilvánosságra.

This website uses cookies to improve your experience. We'll assume you're ok with this, but you can opt-out if you wish. Accept Read More

Privacy & Cookies Policy