Székelyudvarhelyi magyar történész írt könyvet a román lakosság számára: „A székelyek rövid története”

0

Articol disponibil în: Magyar Română

 

A „Curtea Veche” kiadó kiadott egy könyvet, amely a székelyek történetét mutatja be román nyelven. „A székelyek rövid története” kötetet a székelyudvarhelyi Hermann Gusztáv Mihály történész írta.

A kötet forgalmazása kedden kezdődött. Ez a székelyek történelméről szóló első, a román közönség számára íródott könyv, és amelyik megjelenik a romániai könyvesboltokban, nyilatkozta a szerző szerdán az MTI magyar hírügynökségnek.

A szerző kifejtette, hogy a székelyek történetének kulcsfontosságú pillanataira gondolt, és ezekre építette a szöveget. A könyv áttekintést nyújt a földrajzi és regionális jellemzőktől a származási elméletekig, a középkortól a legutóbbi időkig, ideértve az autonómia kérdését, amely továbbra is vitatott téma a román közéletben.

„Igyekeztem, hogy úgy írjak a székelyek történelméről románul, hogy a román olvasó az első oldal után ne dobja félre a könyvet; ne mondják: ismét hazugság, ismét az ellenségünk a téma. Ugyanakkor megpróbáltam világosan elmondani azokat a dolgokat, amelyek történelmi tényeket reprezentálnak, és amelyekről a román történelem nem beszél, vagy ha igen, akkor másképp teszi ”- magyarázta Hermann.

Az MTI felkérésére elmondta, hogy hálás a szerkesztőnek, aki mindig jelezte, ha valami, amit írt érzékenyen érinti a románokat politikai vagy nemzeti szempontból.

„Kisebb kompromisszumok voltak, de amit bele akartam foglalni a könyvbe, bele is vettem; többször elfogadtam a szerkesztő által javasolt lehetőséget, azaz a finomabb kifejezést „- mondta a szerző. Elmondása szerint a román olvasó végre megbízható forrásból, anyanyelvén megismerheti a székelyeket, nem pedig a román történészek, sokszor áltörténészek részéről származó hamis információk alapján.

A Curtea Veche kiadó ügyvezető igazgatója, Némethi Barna elmondta az MTI-nek, hogy fontos, hogy a székelyek történetét demisztifikálni, amely a romániai közéletben gyakran tele van mítoszokkal és túlzásokkal. „Fontosnak tartjuk az ismert részek átgondolását, és ez a könyv elég tömör ahhoz, hogy elősegítse a demisztifikációt.”

 

E-mail címed nem kerül nyilvánosságra.

This website uses cookies to improve your experience. We'll assume you're ok with this, but you can opt-out if you wish. Accept Read More

Privacy & Cookies Policy