Több száz orvos és asszisztens vett részt a Csíkszeredai Kórháznapokon

0

Articol disponibil în: Magyar Română

 

Több száz orvos és nővér vett részt a csíkszeredai Kórháznapok III. kiadásán július 5-7-én. Pénteken szakmai megbeszélésekre, szombaton és vasárnap a szakelőadásokra került sor.

Nagy érdeklődés övezte a konferenciát: a III. Kórháznapokra 300 orvos és több, mint 700 orvosi asszisztens regisztrált. A konferencia megnyitójára péntek reggel, a Sapientia Egyetem aulájában került sor.

Dr. Konrád Judit nyitó beszédében a kórházi vezetőségének bizakodását fejezte ki abban, hogy a kórházban a Hargita Megyei Tanáccsal és a partner felsőoktatási intézményekkel együttműködésben végzett munka eredményeket hoz, és nem csak a kórház egészségügyi szolgáltatásainak minőségét emeli, hanem az egész régió egészségügyi rendszerének is.

A magyar kormány képviseletében dr. Sebestyén Beáta, az Egészségügyi Minisztérium tanszékvezetője, Kásler Miklós, humán erőforrás miniszter és dr. Horváth Ildikó egészségügyi miniszter üdvözletét adta át. Hangsúlyozta, hogy a konferencia szervezőit ösztönözte az előrelépés, növekedés és fejlődés iránti vágy.

„Példaértékűnek tartom, hogy ezt a kívánságot egy tudományos konferencia formájában fejeztük ki, mi több, a programra tekintve, azt mondhatjuk, hogy egy változatos és nagyon magas szintű konferencia. Az a tény, hogy a szakmai tudás és a szakmai képzés van előtérben, fontos üzenetet hordoz – mondta az osztályvezető.

Borboly Csaba, a Hargita Megyei Tanács elnöke – amelynek alárendelt intézményeként működik a kórház – hangsúlyozta, hogy a mindennapi munkájukban „csodákat” végző orvosok azt kívánják, hogy ez a csoda intézményi szinten is kialakuljon, és a régió lakói is magas színvonalú orvosi szolgáltatásokat vehessenek igénybe. A megyei tanács elnöke elmondta, hogy egy hosszú folyamat után most már vannak pályázók az új kórházi blokk befejezésére és az új otthonok építésére orvosok számára. „A Sapientiával szoros együttműködés van, és nagyon biztos vagyok benne, hogy a közös kutatási programok folytatódnak, és hamarosan megkezdődik az ápolók felsőoktatása, mert Székelyföldön szükség van erre” – mondta a megyei tanács elnöke.

Ráduly Róbert Kálmán, Csíkszereda polgármestere hangsúlyozta, hogy az a tény, hogy a város lakói nem csak nehéz helyzetekben, hanem örömben is, például gyermek születésekor a kórházat választják, az intézmény iránti bizalmukat fejezi ki. A résztvevőket Tamás József püspök is üdvözölte rámutatva, hogy mind az orvosnak, mind a páciensnek tiszteletre van szüksége, és Isten áldását kérte az eseményre és az orvosok munkájára.

 

Tánczos Barna RMDSZ szenátor beszédében nagyra értékelte a kórház azon képességét, hogy hosszú távú stratégiákat és fenntartható projekteket dolgozzon ki a mindennapi munkán túl. Ami a Sapientia és a kórház közötti együttműködést illeti, a szenátor nagyra értékelte, hogy az ápolók felsőoktatásának megkezdése gyönyörű kihívást jelenthet mindkét intézmény számára. Dr. Szabó Géza, a Magyar Kórházak Szövetsége elnökségének tagja hangsúlyozta, hogy a Csíkszeredai Kórházi Napok szakmai programja magasabb szintű az előző évhez képest.

Pap Levente egyetemi docens, a társszervező Sapientia Egyetem dékánja elmondta, hogy a megfelelő partnerekkel együtt a megyei kórház képes magas szintű orvosi és kutatási tevékenységet végezni. Véleménye szerint a Sapientia és a megyei kórház közötti partnerség kedvező, a csíkszeredai kar pedig mindent megtesz annak érdekében, hogy e két pillér helytálljon az innováció, az oktatás és a fejlesztés terén. A két intézmény közötti kutatási szerződés eredményei kezdtek megmutatkozni, és a doktori hallgatók képzése terén is előrelépés történt – hangsúlyozta.

Dr. Tar Gyöngyi, a Hargita Megyei Közegészségügyi Igazgatóság igazgatója kiemelte annak fontosságát, hogy a betegek ugyanolyan minőségű orvosi ellátásra jogosultak, tekintet nélkül lakóhelyükre, fontos lenne, hogy ne hagyják el a megyét bizonyos kezelésekhez. Dr. Biró László, a Hargita Megyei Orvosok Kollégiumának elnöke hangsúlyozta, hogy a kórház intenzív belső és külső kommunikációt igényel, továbbá a megye többi kórháza felé is nyitottnak kell lennie.

Barabás Kálmán Zoltán, az asszisztensek Megyei Szervezetének elnöke megnyitó beszédében elmondta, hogy örvendetes, hogy idén, a korábbi évekhez képest, a külföldi munkavégzéshez szakmai igazolásokat kérelmező asszisztensek száma csökkent. Ennek véleménye szerint az az oka, hogy a bérek nőttek, és több szakmai lehetőség áll rendelkezésre, az orvosi szolgáltatások köre változatosabbá vált. Ugyanakkor hangsúlyozta, hogy még mindig arra számít, hogy Székelyföldön megkezdődik az ápolók felsőoktatása, mert erre nagy szükség van.

Szakmai politika: oktatás, finanszírozás, jövő és lehetőségek

Péntek délután a szakmai prezentáción Dr. Hankó Balázs, a Semmelweis Egyetem stratégiai és fejlesztési alelnöke beszélt az orvosi oktatásban nemrégiben végrehajtott változásokról, amint mondta, egy új tanterv és egy új oktatási program, új képzési struktúra lép hatályba. Dr. Nagy Előd, a Marosvásárhelyi Orvostudományi, Gyógyszerészeti, Tudományos és Technológiai Egyetem (UMF-ST) alelnöke kifejezte azon a véleményét, hogy a csíkszeredai ápolók felsőoktatásának alapja lehet az UMF-ST, a Sapientia és a Pécsi Egyetem támogatása, és az UMF-ST részt vehet ebben az együttműködésben és a humánerőforrás-biztosításban.

Dr. László Attila szenátor, a szenátus közegészségügyi bizottságának elnöke a romániai aggasztó demográfiai adatokra hivatkozott: várható, hogy a betegek száma a következő tíz évben megduplázódik. Ez alatt az idő alatt nincs konszenzus a romániai egészségügyi politika tekintetében, és az egészségügyi rendszer finanszírozásában nagy különbségek mutatkoznak. Dávid László, a Sapientia Egyetem rektora arról beszélt, hogy milyen kérdéseket vet fel a nővérek felsőoktatásának megkezdése Csíkszeredában. Azt mondta, hogy a Sapientia képes ilyen osztályt indítani és fenntartani Csíkszeredában, de ehhez kapcsolódóan más társadalmi konzultációk is szükségesek.

Az infrastruktúra létezik, tanárok vannak az alapképzés számára, a kezdéshez az UMF-ST tanárainak támogatása is szükséges. A Sapientia dékán helyettese, Mara Gyöngyvér a Sapientia Egyetem 18 éves fennállása óta megkezdett orvosi biológiai kutatást ismertette, és Albert Beáta professzor felvázolta a jelenlegi kutatási irányokat.

Dr. Tar Gyöngyi, a Hargita Megyei Közegészségügyi Igazgatóság igazgatója, számokkal és adatokkal dokumentálta, hogy Hargita megyét milyen mértékben befolyásolta a kórházi ágyak számának csökkenése: míg 2001-ben a megyében 3 003 kórházi ágy volt, ezek száma az elmúlt évben 1996-ra csökkent, ez a csökkenés magasabb volt, mint az országos átlag. Ugyanakkor rámutatott, hogy a megye földrajzi sajátosságai miatt bizonyos területek lakóinak messze kell mennie a kórházakba, ami azt jelenti, hogy az egészségügyi politika által az elmúlt időszakban fenntartott kórházi napok több erőfeszítést jelentenek a megye betegei számára, más térségekkel összehasonlítva.

Dr. Lorenzovici László, egészségügyi elemző azt állította, hogy szükség van egy kardiológiai beavatkozási központ létrehozására Székelyföldön. Közölte, hogy az akut kardiológiai esetek 77% -át Hargita megyében kezelik helyi szinten, a demográfiai adatok szerint a szívbetegségek száma növekedni fog. Hangsúlyozta, hogy a kardiológiai beavatkozási központ létrehozása Csíkszeredában mind szakmailag, mind anyagilag indokolt.

Dr. Szabó Béla is említette a riasztó demográfiai adatokat. Az UMF-ST professzor kimutatta, hogy a születések száma csökken, és az első gyermek vállalásának életkora jelentősen nőtt: 1990-től a tavalyi évig 6,5 évvel nőtt a nők azon életkora, amikor az első gyermeküket megszülik.

Dr. Vass Levente, RMDSZ képviselő, a képviselőház egészségügyi bizottságának titkára hangsúlyozta többek között, hogy létezik jogi lehetőség – aminek a mihamarabbi gyakorlatba ültetésén munkálkodik – hogy a rezidensképzés ne csak egyetemi központok kórházaiban legyen lehetséges.

Szándéknyilatkozattal megpecsételt együttműködés

Péntek este, a Kórháznapok keretében Dr. Kilár Ferenc, a Pécsi Tudományegyetem Doktori Tanácsának elnöke, Dr. Konrád Judit, kórházigazgató és Borboly Csaba, a Hargita Megyei Tanács elnöke szándéknyilatkozatot írtak alá. A kórház és az egyetem a dokumentumon keresztül kifejezi szándékát annak biztosítására, hogy a kórház klinikai transzformációs folyamatában részt vevő orvosok doktori fokozatot kapjanak.

Szakmai előadások több száz résztvevővel

Szombat reggel egy sor előadás kezdődött a kórházi napokon. A Sapientia Egyetem csíkszeredai karának négy helyszínén speciális előadásokat tartottak. Az orvosok a műtét, a kardiológia, a gyógyszerészet, a szemészet, a radiológia, az onkológia, a sürgősségi orvoslás, az aneszteziológia, a neurológia, a pszichiátria, az ortopédia, a nőgyógyászat, a gyermekgyógyászat, a neonatológia, a bőrgyógyászat és a belgyógyászat számos területéről szóló híreket mutattak be.

A vasárnap Tamás József püspök által celebrált misével kezdődött a csíksomlyói ferences templomban. A napi előadásokat a megyei tanács márványtermében tartották, és a konferencia résztvevőit dr. Diana Loreta Păun, az Elnöki Adminisztráció közegészségügyi osztályának elnöki tanácsadója üdvözölte. Az elnöki tanácsadó gratulált a kórház vezetőségnek és orvosi testületének a szakmaiságukért, a felelősségtudatukért és elkötelezettségükért. „Túl kevés alkalommal beszélünk a román orvoslás kiválóságáról, és el kell ismernünk, hogy sikertörténetünk van. Biztos vagyok benne, hogy a sikertörténetek gyakrabban a fényben való elhelyezésével sokszorosító hatást érhetünk el” – mondta Dr. Diana Loreta Paun.

Vasárnap több ápolóképző intézmény került bemutatásra, vázolták a marosvásárhelyi UMF-ST asszisztensképző ajánlatát, valamint a marosvásárhelyi, székelyudvarhelyi és csíkszeredai egészségügyi posztliceális iskolák ajánlatát. A legtöbb vasárnapi előadást asszisztenseknek címezték.

A Csíki Anyák Szövetsége nemrégiben készített online felmérést arról, hogy mennyire elégedettek a Csík térségi anyák a kórház által kínált szolgáltatásokkal. Ennek a statisztikának az eredményei azt mutatták, hogy a kérdésekre válaszoló 268 nő többnyire elégedett a csíkszeredai megyei sürgősségi kórház szolgáltatásaival. A legmagasabb elégedettségi szintet az orvosok betegekkel szembeni viselkedésével kapcsolatban mutatták ki, a legalacsonyabbat a kórházi étel minőségére vonatkozóan. A Kórháznapok konferencia keretében vasárnap került sor a kinetoterápiás műhelyre.

 

 

E-mail címed nem kerül nyilvánosságra.

This website uses cookies to improve your experience. We'll assume you're ok with this, but you can opt-out if you wish. Accept Read More

Privacy & Cookies Policy