World Press Photo- A 2024-es kiadás vizuális történetei

0

Articol disponibil în: Magyar Română

A World Press Photo dokumentálja a közelmúlt történelmét, és minden évben átfogó képet ad a globális valóságról, minden alkalommal a legérzékenyebb pontokat célozva meg. A művészi értékkel bíró dokumentumfotókon keresztül nagy vizuális és érzelmi hatású jeleneteket láthatunk, amelyek objektíven illusztrálják a tragédiát, a kétségbeesést, a veszteséget, a fájdalmat, de a kitartást és a bátorságot is. A legutóbbi versenyre 130 országból több mint 3.800 fotós több mint 61.000 képkockát küldött be.

A 67. World Press Photo nemzetközi kiállítás jelenleg Amszterdamban, valamint a világkörüli turné keretében más fővárosokban is zajlik. Itthon is megtekinthető május 18. és június 7. között a bukaresti Egyetem téren.

Május 18-án hirdették ki a legrangosabb fotóriporteri verseny globális győzteseit, amely minden alkalommal a pillanat történeteire irányítja figyelmünket, azokra, amelyek most számítanak. Egy kép nem hazudik, így ezek a fotók arra invitálják a nézőt, hogy fedezze fel a mai problémák valódi oldalát, azt az oldalt, amelyet a médiacsatornák a napi hírekben gyakran eltorzítanak vagy elhanyagolnak.

A World Press Photo 2024 kiállításra kiválasztott 146 fotó a gázai és az ukrajnai háborúról, a migrációról, a családról és a mentális egészségről, valamint az éghajlatváltozásról szól, bemutatva az újságírói fotográfia fontosságát, mint a tájékoztatás, a figyelemfelkeltés és a világban zajló eseményekben való rögzítés eszközét. A valóság fogalmának formája és jelentése változó, mivel a pillanatnyi valóság a világ minden régiójában más és más. Egyszerre több valóságról hallunk történeteket, amelyek egyszerre bontakoznak ki, és amelyeket csak távoli megfigyelőként tudunk elhelyezni, ezért gyakran nem értjük meg őket mélységükben. A fotóriporteri munka a hatás és az érzelmek révén hozza meg a tisztánlátást.

A World Press Photo 1955 óta írja a történelmet, képeken keresztül hozzáférést biztosítva számunkra a közelmúlt történelmének legfontosabb pillanataihoz. A kezdetektől napjainkig az összes kiválasztott fotó archívuma itt található: https://www.worldpressphoto.org/collection/photo-contest

Minden kiadáshoz katalógus készül, amely angol, holland, francia, német, olasz, spanyol, francia és holland nyelven érhető el.

2024 legjobb 3 fotója

Az év fotója „Egy palesztin nő átöleli unokahúga holttestét” Mohammed Salem, a Reuters hírügynökség munkatársának munkája. A fotós a képét „erőteljes és szomorú pillanatként írja le, amely összefoglalja a Gázai övezetben történtek szélesebb értelmét”. Megörökítette Inast, amint összegörnyedve öleli halott, mindössze 5 éves unokáját a Nasszer kórház hullaházában, ahol a lakosok eltűnt rokonaikat keresik.

A zsűri kommentárja

„A zsűrit mélyen megérintette az a mód, ahogyan ez a kép minden nézőben érzelmi reflexiót vált ki. A gondossággal és tisztelettel megkomponált kép egyszerre nyújt metaforikus és szó szerinti bepillantást az elképzelhetetlen veszteségbe. Egy földrajzilag távoli orvosi környezetben játszódik, mégis globálisan rezonál, arra sürgetve bennünket, hogy szembesüljünk az emberi konfliktusok következményeinek érzéketlenné válásával. A kép többrétegű, egy gyermek elvesztését, a palesztin nép küzdelmét és a 31 000 palesztinai halálesetet ábrázolja. A kép a konfliktus hatását szimbolizálja, és minden háború hiábavalóságáról tesz kijelentést”.

A zsűri elismerte, hogy ezt a fotóst csaknem egy évtizeddel ezelőtt ugyanezért a témáért díjazták, ami rávilágít az ilyen sürgető kérdés elismeréséért folytatott folyamatos küzdelemre. A konfliktus már 75 éves múltra tekint vissza.

Az év történeté- ért a díjat Lee-Ann Olwage nyerte el a „Valim-Babena” című képéért, amely egy demenciában szenvedő nagyapa történetét meséli el, aki arra készül, hogy unokájával együtt templomba menjen. A kép a betegség globális terjedésére hívja fel a figyelmet. A történet a valim-babena madagaszkári alapelvet illusztrálja, vagyis a gyermekek kötelességét, hogy segítsenek szüleiknek.

Az Egészségügyi Világszervezet szerint világszerte mintegy 55 millió ember szenved demenciában, több mint 60%-uk az alacsony és közepes jövedelmű országokban él. Madagaszkáron a WHO becslései szerint körülbelül 40 000 ember él Alzheimer-kórral. A demenciával kapcsolatos ismeretek hiánya azt jelenti, hogy a memóriavesztés tüneteit mutató embereket gyakran megbélyegzik. Sokan a tüneteket boszorkányság, démoni megszállottság vagy „őrület” jelének tekintik.

Egy másik díjnyertes fotó Alejandro Cegarra „The Two Walls” (A két fal) című képe, amely a mexikói Piedras Negrasban, a „Vadállat” nevű tehervonat tetején sétáló migránst örökíti meg. A migránsok gyakran használják a tehervonatokat, hogy elérjék az amerikai határt. Ennek következtében több ezer mexikói halt meg vagy sérült meg, amikor leesett a sínekre. De nem ez az egyetlen veszély, amellyel szembe kell nézniük.

Julia Kochetova „War Is Personal” című alkotása az ukrajnai helyzetre hívja fel a figyelmet, és arra szólít fel, hogy képzeljük el, milyen érzés, amikor a háború mindennapi valósággá válik.

Az összes nyertes fotó és a hozzájuk tartozó történet itt tekinthető meg – https://www.worldpressphoto.org/collection/photocontest/2024/winners

A World Press Photo kiállítás az Eidos Alapítvány közreműködésével, a Kulturális Minisztérium támogatásával és a „Nyitott utcák – Bukarest, városi sétány” program keretében 13. alkalommal érkezik Romániába. A látogatók a Smartify alkalmazással együttműködve egy ingyenes audiótúrát is igénybe vehetnek, ahol a látogatók meghallgathatják az egyes nyertes fotók történetét.

Cosmina Marcela OLTEAN

Információk és fotók – worldpressphoto.org ; eidosfoundation.org 

E-mail címed nem kerül nyilvánosságra.

This website uses cookies to improve your experience. We'll assume you're ok with this, but you can opt-out if you wish. Accept Read More

Privacy & Cookies Policy