Acest site foloseste cookies. Continuarea navigarii pe acest site se considera acceptarea politicii de confidentialitate si protectia datelor. Click aici pentru detalii.

Scurtmetrajul „Biserici de lemn din județul Harghita”, la Festivalul Internațional de Film, Diaporamă și Fotografie „Toamnă la Voroneț”

Scurtmetrajul „Biserici de lemn din județul Harghita” în regia lui Hadrian Gavriluțiu, cu o durată de 28 minute, este înscris în competiția celei de-a 36-a ediții a Festivalul Internațional de Film, Diaporamă și Fotografie „Toamnă la Voroneț” care va avea loc la Gura Humorului în perioada 13-16 octombrie 2016.

Iată mai jos creațiile înscrise în competiție, conform Agerpres.

I Secțiunea film documentar (scurt și mediumetraj)
1.Doar o răsuflare — regia Monica Lăzurean-Gorgan — 66 min.
2.The Meadow — regia Jela Hasler — 9 min.
3.Valentina — regia Maximilian Feldmann — 51 min.
4.Dan Perjovschi — Drumul — regia Liviu Varlam — 27 min.
5.Stația 15033 — regia Iulia Matei — 65,5 min.
6.Cealaltă viață a lui Charon / The Other Life of Charon — regia Ioana Țurcan — 40 min.
7.Radu Bercea: Istoria unui destin — regia Paul Palencsar — 31,5 min.
8.Rădăcinile sufletului — regia Florin Andreescu — 42 min.
9.We Fly Again — regia Alexandru Vlad — 20 min.

Timp total: 352 min. (5,9 h)

II Secțiunea film studențesc (scurtmetraj de ficțiune, documentar, de animație sau experimental)
1.Alles wird Gut / Everything Will Be Okay — regia Patrick Vollrath — 30 min.
2.Boat People — regia Paul Meschuh — 29 min
3.Chat with Alice — regia Isabela Țenț — 21 min.
4.Două maluri / Deux rivages — regia Diana Munteanu — 20 min.
5.Elisa — regia Kristina Kean Shtubert — 16 min.
6.Hausarrest / House Arrest — regia Matthias Sahli — 13,5 min.
7.Ihr Sohn / Her Son — regia Katharina Woll — 22,5 min.
8.Paparuda — regia Lucia Lupu — 14,5 min.
9.Remember — regia Shunsaku Hayashi — 9,5 min.
10.The Return of Erkin — regia Maria Guskova — 28,5 min.
11.Stories in Tea Cups — regia Mirona Radu — 11 min.
12.About Art, My Family and Me — regia Johannes Bachmann — 15 min.
13.Agnosis — regia Anita Müller — 31 min.
14.Something about Silence — regia Patrick Buhr — 12,5 min.
15.Somewhere Else / Irgendwo anders — regia Borbála Nagy — 14,5 min.
16.Te mai uiți și la om — regia Ana-Maria Comănescu — 23 min.
17.10:34 to Belgrade — regia Ioana Grigore — 18 min.
18.After (the) Play / Nach dem Spiel — regia Aline Chukwuedo — 7 min.
19.De sfeștanie — regia Tudor Botezatu — 9 min.
20.În iarnă — regia Alina Olariu — 17,5 min.
21.Plan B — regia Simona Sava — 9,5 min.
22.’Pitter Patter Goes My Heart’ — regia Christoph Reiner — 22 min.
23.Toma — regia Lucia Lupu — 13,5 min.
24.What Happens in Your Brain if You See a German Word like…? — regia Zora Rux — 5,5 min.
Timp total: 413,5 min. (6,9 h)

III Secțiunea film turistic (scurtmetraj)
1.Cozia-1 — regia Dan Curean — 12,5 min.
2.Biserici de lemn din județul Harghita — regia Hadrian Gavriluțiu — 28 min.
3.Roșia Montană azi — regia Ion Cristodulo — 32 min.
4.În căutarea lostriței — regia Dan Curean, Dan Păvăloiu — 53 min.
5.Drochia — pagini necitite — regia Sergiu Ciorescu, Diana Cojocari — 9 min.
6.Poem din Bucovina — regia Victor Acsani — 3,5 min.
Timp total: 138 min. (2,3 h)
Timp total pentru cele trei secțiuni: 903,5 min. (15 h)

132 de filme înscrise
19 țări participante: Africa de Sud, Argentina, Austria, Azerbaidjan, Bulgaria, China, Elveția, Germania, Israel, India, Japonia, Liban, Marea Britanie, Moldova, Polonia, România, Rusia, Singapore, SUA

Intrarea la festival este gratuită.

PROGRAM:

festiv




Lasă un răspuns

Adresa ta de email nu va fi publicată.