A fenntartható vadgazdálkodás, a biológiai sokféleség védelme és a közösség biztonsága kiemelt helyen szerepel a brüsszeli napirenden

0

Articol disponibil în: Magyar Română

Konzultáció az érdekeltekkel a nagyragadozókkal való együttélésről szóló jövőbeli jelentésről a biológiai sokféleség szempontjából

December 13-án Brüsszelben konzultációra került sor az érdekeltekkel a nagyragadozókkal való együttélésről szóló új véleménytervezetben foglalt javaslatokról és véleményekről, amelynek előadójává Borboly Csabát nevezték ki a Régiók Bizottsága Környezetvédelmi, Éghajlatváltozási és Energiaügyi Bizottságának (ENVE) november 22-i huszadik ülésén.

„A biológiai sokféleség megőrzése és a nagyragadozókkal való együttélés Európában – Kihívások és lehetőségek a helyi és regionális önkormányzatok számára” című véleményezés célja, hogy választ adjon a helyi és regionális önkormányzatok előtt álló kihívásokra a nagyragadozók védelmére, a biológiai sokféleség megőrzésére, valamint az emberek és a nagyragadozók közötti békés együttélés biztosítására irányuló megoldások megtalálása során.

A találkozó a következő kérdésekre összpontosított: a hagyományos gazdálkodás, különösen a hagyományos gazdálkodási gyakorlatok fontossága, nagyobb támogatás szükségessége mind pénzügyileg, mind a hagyományos gazdálkodás védelme terén, az EU erőteljesebb részvétele és beavatkozása a szakpolitikák tagállami szintű végrehajtásába, az okozott károk egyértelmű szabályozása, a regionális projektek ösztönzése, a kulturális értékeket és a környezeti feltételeket magába foglaló területspecifikus együttélési stratégiák, a medvepopuláció hatékony nyomon követése.

„Célunk, hogy összegyűjtsük az érintett felek sokféle véleményét és nézőpontját ebben a kritikus kérdésben. A nagyragadozók kérdésének kiemelése a biológiai sokféleség összefüggésében jelenleg alapvető fontosságú. A jelenlegi vélemény ezért a helyi és megyei önkormányzatok előtt álló kihívásokkal kíván foglalkozni: a nagyragadozók és élőhelyeik megőrzése, valamint az emberi élet és a gazdasági tevékenységek védelme közötti egyensúly megteremtése. Számos tagállamban a hagyományos gazdálkodási módszerek folytonossága nemcsak kulturális örökséget jelent, hanem a biodiverzitási területek garanciáját is, elősegítve az egyedülálló ökoszisztémákat és megőrizve a globális ökológiai stabilitáshoz elengedhetetlenül szükséges sokféleséget. A mezőgazdasági minisztérium adatai szerint a mezőgazdasági gyakorlatok felhagyása miatt 2017 óta 3000 hektárral csökkent a legelők és rétek területe Hargita megyében. Aggodalomra adnak okot azonban a vadkárok okozta kihívások. Romániában a barnamedve-populáció gyorsan nőtt, ami a medvék és az emberek közötti fokozott interakciókhoz vezetett. A medvék viselkedése és élőhelyi preferenciái eltérnek más nagyragadozókétól. A nagyragadozók által okozott károk miatt a hagyományos gazdálkodási gyakorlatok elhagyása a földhasználat megváltozásához vezethet. A medvepopuláció növekedésének az emberi biztonságra gyakorolt negatív hatásainak aktív kezelésével felhívhatjuk a figyelmet a fenntartható vadgazdálkodás fontosságára, és olyan kiegyensúlyozott megközelítést támogathatunk, amely figyelembe veszi az emberi közösségek és a természeti környezet igényeit és biztonságát” – hangsúlyozta Borboly Csaba.

A Környezetvédelmi, Vízügyi és Erdészeti Minisztérium április 5-én tette közzé az ICAS és a brassói Transilvania Egyetem által végzett barnamedve-populáció becslésének eredményeit, amely 7536 és 8093 barnamedve példányt jelez Romániában. Ez a szám az EU-nak bejelentett referenciaértékből, 5960-6620 példányból származik 2007-re vonatkozóan.

E-mail címed nem kerül nyilvánosságra.

This website uses cookies to improve your experience. We'll assume you're ok with this, but you can opt-out if you wish. Accept Read More

Privacy & Cookies Policy