Az új ukrán tanügyi törvény Magyarország fenyegetéseit váltotta ki. Párbeszédre hívták az elégedetlen országokat

0

Articol disponibil în: Magyar Română

 

A nemzeti kisebbségek anyanyelven való tanulását korlátozó új ukrán tanügyi törvénnyel elégedetlen országokat párbeszédre invitálta Pavlo Klimkin ukrán külügyminiszter, miután Magyarország Ukrajna Európai Unióhoz való csatlakozásának megakadályozását helyezte kilátásba. Liviu Pop tanügyminiszter is Kijevben tartózkodik.

Petro Porosenko ukrán elnök aláírta az új tanügyi törvényt, amelynek értelmében 2020-tól csak óvodában és elemi osztályokban lehetséges az anyanyelvi oktatás. Románia, Bulgária, Oroszország és Magyarország, Ukrajnában jelentős közösségekkel rendelkező országok, elítélték a törvényt.

Klaus Iohannis román elnök lemondta Kijevbe tervezett októberi látogatását, Magyarország Ukrajna Európai Unióhoz való csatlakozásának megakadályozását helyezte kilátásba.

„Magyarország Ukrajna európai integrációja érdekében tett minden lépését akadályozni fogja”, idézi a MTI Szijjártó Péter magyar külügyminiszter fenyegetését.

Ebben a kontextusban invitálta párbeszédre a szomszédos országokat az ukrán diplomácia vezetője. „Úgy gondolom már éppen elég nyilatkozat elhangzott az új tanügyi törvénnyel kapcsolatban. Mindkét fél részéről”, írta Twitter oldalán Pavlo Klimkin.

„A nyilatkozatok a politikán múlnak, és nem az embereken. Össze kell ülnünk és úgy kell cselekednünk, hogy az embereknek jobb legyen. Hogy mindenki otthon érezze magát” tette hozzá az ukrán miniszter.

Liviu Pop tanügyminiszter Kijevben tartózkodik, hogy a téma kapcsán megbeszélést folytasson. Az ukrajnai tanügyi reform egy sor kritikát váltott ki, az ukrajnai román közösség a román tannyelvű iskolák felszámolásáról, az etnikai kisebbség ukranizálásáról beszél. Petro Porosenko ukrán elnökhöz címzett felhívást írtak alá, amelyben arra kérik éljen vétójogával, és utasítsa el a törvényt, amely újabb konfliktusokat és instabilitást eredményezhet az országban, jegyzi meg a news.ro.

Az ukrán külügyminisztérium adatai szerint több mint 400.000 román kisebbségi él Ukrajnában.

„Nagyon kellemetlenül érintettek az Ukrán Parlamentben történtek. A partnerek előzetes figyelmeztetése nélkül elfogadtak egy törvényt, amely véleményünk szerint ellenkezik a kölcsönös jó szándékkal. Gyakorlatilag ez a törvény, ha jogerőre emelkedik, drasztikusan korlátozza a nemzeti kisebbségek anyanyelvű oktatáshoz való hozzáférését. Nekünk ez nagyon fáj, nagyon sok román él Ukrajnában, és elmondhatom önöknek, hogy az ukrajnai látogatásommal az volt a terv, hogy együtt látogatunk el Bukovina ukrajnai részébe, ahol sok román él, hogy aláhúzzuk, ami minket foglalkoztat”, reagált Klaus Iohannis elnök az új tanügyi törvénynek a kijevi Legfelsőbb Tanács általi elfogadására.

adevarul.ro

 

 

 

E-mail címed nem kerül nyilvánosságra.

This website uses cookies to improve your experience. We'll assume you're ok with this, but you can opt-out if you wish. Accept Read More

Privacy & Cookies Policy