Február 28 a Polgári Védelem Napja

0

Articol disponibil în: Magyar Română

Február 28, a Polgári Védelem Napja, évforduló értékű momentum. II. Károly király 1933-ban, az I. Világháború pusztító hatása következtében, a 468-as Királyi Rendelettel jóváhagyta a Légvédelmi Szabályzatot. Ez volt a romániai Polgári Védelem megalapozó okirata, célja a civil lakosságot és területi erőforrásokat érintő bombatámadások hatásának korlátozása közvetlen védelem, illetve a támadások hatékonyságának csökkentése által.

2004 december 15-től kezdődően a polgári védelem, mint a nemzetvédelem alkotórésze, országos szinten a Sürgősségi Esetek Felügyelősége keretein belül történik, megyénkben a Hargita Megyei Olt Sürgősségi Esetek Felügyelősége látja el ezt a feladatot a Sürgősségi Esetek Országos Vezetőségének egyéb struktúráival együtt. Küldetésük egységesen és integráltan biztosítani a polgárok életének és javainak, a környezetnek a védelmét a globálisan és regionálisan is egyre gyakrabban jelentkező katasztrófák pusztító hatásával szemben.

Főbb tevékenységeik: megelőző és beavatkozási akciók tűzesetkor, roncsok közé rekedt emberek kimentése és elsősegélynyújtás; árvíz, földcsuszamlás, földrengés, járványok, nagy havazás, szárazság esetén az emberek megmentése és a katasztrófa okozta károk korlátozása; támogatást nyújtani a kritikus helyzetben található személyeknek; beavatkozás műszaki, sugárzás, nukleáris, biológiai eredetű természeti katasztrófák esetén; katonai konfliktusok után hátramaradt, fel nem robbant lőszer hatástalanítása, az ezeket tartalmazó terület semlegesítése és kitisztítása.

2004 decemberében, a Katonai Tűzoltó Testület és a Polgári Védelem Parancsnokságának fúziójából alakult Olt Készenléti Felügyelőség (ISU) kétszer ünnepel: február 28-án, a Polgári Védelem Napját és szeptember 13-án a Tűzoltók Napját.

Jelenleg a Sürgősségi Esetek Felügyelőségéhez tartozó Polgári Védelem egyre hangsúlyosabban bizonyítja humanitárius küldetését a katasztrófák és csapások pusztító hatásával szemben, kinyilvánítva tevékenységének nemzetközi jellegét az „Életemmel életet védek” jelmondat alatt. A számos teljesítendő feladat és küldetés mellett a készenléti felügyelőség megmentői a fentebb felsoroltakon kívül a víz fertőtlenítéséről, szűréséről és szállításáról, világításról, kulturális örökségek és értékek védelméről, a lakosság túléléséről gondoskodnak sürgősségi esetekben.

Február 28-án az intézmény megyében található alegységeinek székhelyén „Nyílt napokat” tartottak 10:00-14:00 óra között, amelynek alkalmával az érdeklődők megismerkedhettek a mentőalakulatok felszerelésével, intervenciós technikájával, továbbá felvilágosító és megelőző tevékenységre is sor került.

Az „élet fegyvernemének” is nevezett, „Életemmel életet mentek” mottóval rendelkező Polgári Védelem fegyverek nélkül, a lakosság védelmét és túlélését szolgáló módszerekkel harcol a lakosság életének, anyagi javainak megmentéséért háború, természeti katasztrófa esetén.

Egy jól felkészült lakosságot kevésbé érint meglepetésszerűen egy váratlan esemény, nagyobb pontossággal és gyorsasággal reagál a történésekre, és hamarabb visszatér a normalitáshoz. Az állandóan tökéletesedő és modernizálódó Polgári Védelem fontos része a nemzetvédelemnek, bizalmat és biztonságérzést keltő szolgálat, amely folyamatosan a közösség szolgálatában áll, és a modern társadalom alapköve.

E-mail címed nem kerül nyilvánosságra.

This website uses cookies to improve your experience. We'll assume you're ok with this, but you can opt-out if you wish. Accept Read More

Privacy & Cookies Policy